Nie tylko gwiazda betlejemska. Ta roślina upiększy twoje święta

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Szukasz alternatywy dla gwiazdy betlejemskiej, która w grudniu jest najczęściej spotykaną rośliną ozdobną w polskich mieszkaniach? jeżeli mimo wszystko lubisz czerwony kolor, zdecyduj się uprawę gloterii rozesłanej, która urodą w niczym nie ustępuje popularniejszej koleżance. Jej owoce od razu wprowadzą świąteczny klimat do twojego salonu.

Golteria rozesłana to nowy hit wśród świątecznych roślin doniczkowych. Wprowadza magiczny klimat, jednak nie jest tak popularna, jak gwiazda betlejemska czy kaktus bożonarodzeniowy, które zwykle ozdabiają polskie domy w grudniu.

Może wprowadzić powiew świeżości do twojego wnętrza. Golteria jest łatwa w uprawie i na pewno będzie wspaniale się prezentować w salonie czy sypialni, a także w kuchni np. jako ozdoba na wigilijnym stole. Koniecznie zabierz ją więc do domu, gdy zobaczysz ją podczas zakupów w sklepie ogrodniczym.

Golteria rozesłana - co to za roślina? Konkurentka gwiazdy betlejemskiej upiększy twoje święta

Golteria rozesłana to roślina z rodziny wrzosowatych, która może być uprawiana zarówno w ogrodzie jako krzew, jak i w doniczce. Ma egzotyczne pochodzenie, ponieważ naturalnie porasta obszary Ameryki Północnej, ale całkiem nieźle radzi sobie również w polskim klimacie.

Golteria rozesłana w domu osiąga zwykle około 10-15 cm wysokości, choć są także wyższe odmiany. Jej atutami są ciemnozielone, błyszczące liście oraz ozdobne czerwone owoce w odcieniu intensywnego koralu, które pojawiają się w okresie zimowym, dzięki czemu może ona być wspaniałą bożonarodzeniową ozdobą. Kwitnie na różowo od lipca do sierpnia.

Może cię zainteresować: Zmieszaj dwa składniki i podlej choinkę. Zapomnisz o opadających igłach

Jak uprawiać golterię rozesłaną tak, by zachwycała urodą nie tylko w święta?

Golteria rozesłana nie jest szczególnie wymagająca, jednak najlepiej czuje się w podłożu próchnicznym, kwaśnym (ph między3,5 a 4,2) i umiarkowanie wilgotnym. Ma podobne wymagania do tradycyjnych wrzosów.

Nie ma problemu z uprawą w ciemniejszym zakątku mieszkania, choć preferuje jaśniejsze - najlepiej półcieniste stanowiska. Jeśli chodzi o pielęgnację gloterii rozesłanej, to powinna być ona regularnie podlewana, jednak niewielką ilością wody, gdyż roślina ta nie znosi przelewania.

Czytaj również: Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna

Nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Oto adekwatności golterii rozesłanej

Golteria rozesłana jest nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Jej owoce są jadalne, choć niezbyt smaczne, ale najcenniejsze składniki odżywcze znajdują się w liściach rośliny, z których (w związku z tym) często pozyskuje się wyciągi. Zawierają bowiem olejki eteryczne, garbniki i glikozydy.

Dzięki temu golteria rozesłana ma adekwatności przeciwzapalne, rozgrzewające, antybakteryjne i przeciwbólowe. Wyciągi z niej mogą pomagać przy bólach mięśni, stawów i obrzękach. Wykorzystuje się je także w inhalacjach oraz aromaterapii m.in., aby pomóc pacjentowi się odprężyć.

Zobacz też:

Storczyk zakwitnie jeszcze przed świętami. Wystarczy, iż zrobisz to

Jagoda bożonarodzeniowa bije na głowę grudnika. Sprawdź, jak ją uprawiać

Zamiast wsypywać do herbaty, dodaj do wody i podlej choinkę. Nie będzie gubić igieł

Idź do oryginalnego materiału