Golteria rozesłana to nowy hit wśród świątecznych roślin doniczkowych. Wprowadza magiczny klimat, jednak nie jest tak popularna, jak gwiazda betlejemska czy kaktus bożonarodzeniowy, które zwykle ozdabiają polskie domy w grudniu.
Może wprowadzić powiew świeżości do twojego wnętrza. Golteria jest łatwa w uprawie i na pewno będzie wspaniale się prezentować w salonie czy sypialni, a także w kuchni np. jako ozdoba na wigilijnym stole. Koniecznie zabierz ją więc do domu, gdy zobaczysz ją podczas zakupów w sklepie ogrodniczym.
Golteria rozesłana - co to za roślina? Konkurentka gwiazdy betlejemskiej upiększy twoje święta
Golteria rozesłana to roślina z rodziny wrzosowatych, która może być uprawiana zarówno w ogrodzie jako krzew, jak i w doniczce. Ma egzotyczne pochodzenie, ponieważ naturalnie porasta obszary Ameryki Północnej, ale całkiem nieźle radzi sobie również w polskim klimacie.
Golteria rozesłana w domu osiąga zwykle około 10-15 cm wysokości, choć są także wyższe odmiany. Jej atutami są ciemnozielone, błyszczące liście oraz ozdobne czerwone owoce w odcieniu intensywnego koralu, które pojawiają się w okresie zimowym, dzięki czemu może ona być wspaniałą bożonarodzeniową ozdobą. Kwitnie na różowo od lipca do sierpnia.
Może cię zainteresować: Zmieszaj dwa składniki i podlej choinkę. Zapomnisz o opadających igłach
Jak uprawiać golterię rozesłaną tak, by zachwycała urodą nie tylko w święta?
Golteria rozesłana nie jest szczególnie wymagająca, jednak najlepiej czuje się w podłożu próchnicznym, kwaśnym (ph między3,5 a 4,2) i umiarkowanie wilgotnym. Ma podobne wymagania do tradycyjnych wrzosów.
Nie ma problemu z uprawą w ciemniejszym zakątku mieszkania, choć preferuje jaśniejsze - najlepiej półcieniste stanowiska. Jeśli chodzi o pielęgnację gloterii rozesłanej, to powinna być ona regularnie podlewana, jednak niewielką ilością wody, gdyż roślina ta nie znosi przelewania.
Czytaj również: Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna
Nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Oto adekwatności golterii rozesłanej
Golteria rozesłana jest nie tylko piękna, ale i pożyteczna. Jej owoce są jadalne, choć niezbyt smaczne, ale najcenniejsze składniki odżywcze znajdują się w liściach rośliny, z których (w związku z tym) często pozyskuje się wyciągi. Zawierają bowiem olejki eteryczne, garbniki i glikozydy.
Dzięki temu golteria rozesłana ma adekwatności przeciwzapalne, rozgrzewające, antybakteryjne i przeciwbólowe. Wyciągi z niej mogą pomagać przy bólach mięśni, stawów i obrzękach. Wykorzystuje się je także w inhalacjach oraz aromaterapii m.in., aby pomóc pacjentowi się odprężyć.
Zobacz też:
Storczyk zakwitnie jeszcze przed świętami. Wystarczy, iż zrobisz to
Jagoda bożonarodzeniowa bije na głowę grudnika. Sprawdź, jak ją uprawiać
Zamiast wsypywać do herbaty, dodaj do wody i podlej choinkę. Nie będzie gubić igieł