Nie przegap terminu sadzenia astrów. W tej części ogrodu przyjmą się najlepiej

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Astry nieodłącznie kojarzą się z jesiennym krajobrazem ogrodów. Wnoszą mnóstwo koloru i uroku, gdy wiele innych kwiatów już kończy swój cykl kwitnienia. To rośliny wieloletnie, które potrafią ozdabiać rabaty od późnego lata aż po pierwsze mrozy. Zasadź je już teraz – podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie.

Kiedy sadzić astry?

Astry można zasadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosenne sadzenie astrów przypada na kwiecień lub maj, gdy ziemia już jest nagrzana, a przymrozki ustępują. Rośliny zdążą się ukorzenić przed latem i będą bardziej odporne na suszę. Z kolei astry sadzone jesienią (wrzesień/październik) nie są narażone na intensywne promieniowanie słońca. Zdążą ukorzenić się w ciepłej glebie przed zimą, o ile nie zaatakują je przymrozki (w ciągu 6 tygodni od zasadzenia).

Gdzie sadzić astry?

Astry uwielbiają słońce i to właśnie w miejscach dobrze nasłonecznionych będą kwitły najobficiej. Jednak ich zdolność do adaptacji sprawia, iż radzą sobie również w lekko zacienionych miejscach.

Przeczytaj także: To najpiękniejsze jesienne kwiaty do ogrodu. Są mrozoodporne i kwitną jak marzenie!

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez wiele sezonów, warto zadbać o stanowisko dla astrów - najlepiej na skalniakach albo w donicach na balkonie. Astry niskie (np. aster krzaczasty) można sadzić na tle wyższych roślin, aby nadać aranżacji piętrową budowę. I odwrotnie - wyższe astry, np. nowoangielskie pięknie wyglądają jako tło dla innych nasadzeń. Odpowiednia gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna o pH między 6 a 7. Dodatkowo można wzbogacić ją kompostem albo rozłożonym obornikiem, który uwolni składniki odżywcze do gleby.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między sadzonkami. Przy wyższych kwiatach optymalne odstępy wynoszą 80 cm, a przy niższych wystarczy 20-30 cm.

Pielęgnacja astrów po posadzeniu

Po posadzeniu astrów należy poświęcić im uwagę i odpowiednio pielęgnować. Astry lubią umiarkowaną wilgotność gleby. Nie tolerują zastoju wody, dlatego najważniejsze jest dobranie odpowiedniej ilości wody do podlewania oraz odwadnianie podłoża. Wiosną warto je nawieźć kompostem albo wieloskładnikowym nawozem, który pobudza rośliny do kwitnienia.

Przesadzanie i podział astrów

Astry to rośliny wieloletnie, które mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Jednak po kilku sezonach kwitnienie może stać się mniej obfite, co jest sygnałem, iż rośliny potrzebują odmłodzenia. Najlepszym sposobem na to jest podział roślin wczesną wiosną, zanim zaczną intensywnie kwitnąć. Rośliny należy wtedy wykopać, podzielić na mniejsze części i przesadzić na nowe miejsce. Regularne przesadzanie co 3-4 lata zapewni im długowieczność i zdrowy wzrost, a Twojemu ogrodowi wspaniałą kolorystykę również jesienią.

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo istotny termin dla piwonii. jeżeli go przegapisz, przestanie kwitnąć

Idź do oryginalnego materiału