Nie łap, nie dotykaj, fotografuj! [ZDJĘCIA]

1 rok temu
Zdjęcie: motyl


Nie łap, nie dotykaj, fotografuj! Chodzi o motyle. Leśnicy przestrzegają przed niepokojeniem motyli. Mają one liczną reprezentację — w Polsce występuje 150 gatunków motyli dziennych i ponad 3 tysiące nocnych — jednak są bardzo delikatne.
Jak wynika z informacji od leśników, co dziesiąte zwierzę na ziemi to motyl. W naszym kraju mamy około 150 gatunków motyli dziennych i ponad 3 tysiące gatunków nocnych (ćmy).
– Motyle kojarzą się z delikatnością i ulotnością – pazie, rusałki – już same nazwy na to wskazują. Myślimy jednak wtedy o postaciach doskonałych tych owadów, czyli imago.
Inaczej sprawa wygląda z larwami, czyli gąsienicami, które zwykle są bardzo żarłoczne i z delikatnością mają kilka wspólnego. W krótkim czasie muszą bowiem urosnąć, przepoczwarczyć się i zmienić w zupełnie inną postać, a do tego potrzeba energii.
Jedne z najbardziej żarłocznych, zwane szkodliwymi owadami to strzygonia choinówka czy barczatka sosnówka. Jedna gąsienica barczatki w ciągu życia zjada około 1000 igieł. Wystarczy więc ok. 150 gąsienic, by korona 100-letniej sosny została ogołocona.
Gąsienice rusałki admirała czy pokrzywnika ze smakiem zajadają parzące pokrzywy, dorosłe pokłonniki kamilla zaś gromadnie siadają na odchodach leśnych zwierząt, by czerpać z nich mikroelementy i wilgoć — informują leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły.
Zaciekawić może również zachowanie motyli.
– Samczyki niektórych gatunków podczas godów przelatują pod samicą, wabią ją specjalną substancją wydzielaną z łusek umieszczonych na skrzydłach. Samiczka, akceptując zaloty również wydziela substancję wabiącą. Zapachy te tak silnie oddziałują na samców, iż bardzo często przywabiają po kilka osobników naraz — opowiadają leśnicy.
Negatywny wpływ na te piękne owady ma rozwój cywilizacji. Z tego powodu, leśnicy podjęli działania na rzecz utrzymania populacji motyli. Chodzi tu m.in. o wzbogacenie struktury zielnej łąk poprzez zwiększenie ilości kwitnących gatunków roślin zielnych (zakładanie łąk kwietnych), utrzymanie śródleśnych polan oraz utrzymanie dróg leśnych we właściwym nasłonecznieniu co bezpośrednio wpływa na dogodne warunki dla rozwoju i życia motyli.
– Pamiętaj! – nie łap, nie dotykaj, nie niszcz ! Rób zdjęcia, obserwuj i czerp przyjemność z przebywania na łonie natury — radzą leśnicy.
Prezentujemy fotografie motyli, wykonane na terenie Leśnictwa Strzegowo przez podleśniczego Tomasza Krokowskiego.
1 z 11
Idź do oryginalnego materiału