Długowieczność to marzenie wielu osób, jednak nauka coraz częściej wskazuje, iż to nie geny, a styl życia odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia na długie lata. John Scharffenberg ma 102 lata i jest ekspertem żywienia współpracującym z Uniwersytetem Loma Linda w Kalifornii. Jest także najlepszym przykładem, iż w tym wieku również można zachwycać formą. W serii wywiadów i wykładów dostępnych na YouTube zdradził, jak wyglądają jego codzienne nawyki, które jak twierdzi, pozwoliły mu cieszyć się zdrowiem fizycznym i psychicznym przez ponad sto lat.
REKLAMA
Zobacz wideo Tomek Szczepanik z żoną Moniką tworzą rodzinę patchworkową. "Świat nie jest różowy" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jakie są 7 zasad długowieczności? Ekspert ujawnia nawyki, które sam stosuje
Doktor John Scharffenberg urodził się w grudniu 1923 roku. Mimo ukończonych 102 lat przez cały czas prowadzi niezależne życie, podróżuje po świecie, samodzielnie prowadzi samochód i zachowuje pełną sprawność umysłową. Swoją długowieczność przypisuje prowadzonemu stylu życia. Jego zasady mogą pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia oraz wspierać zdrowe, długie życie.
Nigdy nie pal. Palenie szkodzi niemal każdemu organowi w ciele. Dr Scharffenberg nigdy nie palił i stanowczo zaleca całkowite unikanie tytoniu.
Zrezygnuj z alkoholu. Profesor uważa, iż choćby niewielkie ilości alkoholu nie są warte ryzyka, szczególnie ze względu na jego związek z nowotworami. Najbezpieczniejszym wyborem jest całkowita abstynencja.
Ćwicz regularnie, zwłaszcza po 40. roku życia. Aktywność fizyczna jest ważniejsza niż dieta. Energiczny spacer, ogrodnictwo czy codzienny ruch pomagają zachować zdrowie i witalność. - Właśnie wtedy tego potrzebujesz, bo to czas, w którym ludzie zwykle odpoczywają, mają więcej pieniędzy, kupują więcej jedzenia, więcej siedzą, więcej jedzą... a to jest zła droga - tłumaczy.
Co pomaga na długowieczność? Garść cennych wskazówek od dietetyka
Oto kolejne proste, ale skuteczne według lekarza i dietetyka zasad, którymi kieruje się od dekad i realnie wpływają na długość i jakość życia.
Jedz o stałych porach, nie podjadaj. Dr Scharffenberg stosuje zasadę regularnych posiłków i przerywanego postu. Unika jedzenia po wczesnym popołudniu, co wspiera zdrową wagę i metabolizm.
Wybieraj dietę roślinną. Profesor od dziesięcioleci nie je mięsa. Zaleca dietę opartą na naturalnych produktach roślinnych z dodatkiem mleka i jaj.
Dieta po 50-tceFot. Shutterstock
Ogranicz tłuszcze nasycone. Unikanie mięsa i tłuszczów zwierzęcych pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia i poziomu cholesterolu.
Zrezygnuj z cukru. Cukier zwiększa ryzyko otyłości i chorób serca. Warto go ograniczać, zastępując słodkości owocami i zdrowszymi alternatywami.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.