Nie dawaj tego kotu. Weterynarze biją na alarm: bakterie, pasożyty i śmiertelne wirusy

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Irina Giblova / iStock


Czy można dać kotu surowe mięso? Wielu opiekunów czworonogów wierzy, iż taki rodzaj karmy wpływa korzystnie na zdrowie ich pupili. Tymczasem okazuje się, iż to popularne przekonanie nie ma naukowych podstaw. Co więcej, w niektórych przypadkach taka dieta może być szkodliwa, a choćby śmiertelna.
Każdy opiekun kota lub psa chce dla swojego pupila jak najlepiej. Dużą wagę przywiązuje się przy tym do jedzenia. Niestety surowa karma może nie być w tym przypadku najlepszym wyborem. Ma to duży związek z wirusem ptasiej grypy H5N1. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które wykazują szczególną podatność na śmiertelny szczep wirusa.


REKLAMA


Zobacz wideo Wiesz, czemu koty mruczą? Nie zawsze chodzi o radość


Jakiego mięsa nie mogą jeść koty? Jakie mięsa koty mogą jeść na surowo?
Doniesienia o zarażeniach kotów ptasią grypą w Stanach Zjednoczonych zaczęły się nasilać na początku tego roku. Pod koniec lutego 2025 roku "The Guardian" informował, iż już druga amerykańska firma wycofywała swoje produkty z rynku po doniesieniach o chorych zwierzętach. Część z nich musiała niestety zostać poddana eutanazji. Z drugiej strony należy podkreślić, iż nie jest to całkiem nowe zjawisko. Brytyjski dziennik podaje, iż od 2022 roku u niemal 100 domowych kotów w USA testy potwierdziły obecność wirusa H5N1, który może być śmiertelny. Co więcej, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa ze zwierzęcia na ludzi. Mimo to opiekunowie wciąż sięgają po surową karmę, przekonani, iż ich czworonogi będą dzięki temu zdrowsze. Tymczasem nie ma na to dowodów naukowych.


Istnieją pewne przekonania wśród właścicieli, którzy uważają, iż ich pupile są zdrowe i czują się dobrze, ale nie jest to naukowy dowód na korzyści płynące z takiego postępowania


- wyjaśnia Jennifer Larsen, dietetyk weterynaryjny z University of California Davis, cytowana przez National Geographic. Aimee Simpson, dyrektorka medyczna szpitala dla kotów VCA w Filadelfii, podkreśla z kolei, iż mrożenie karmy nie chroni przed potencjalnymi zagrożeniami dla zwierząt. Te bowiem obejmują nie tylko wirusa ptasiej grypy, ale także i inne bakterie czy pasożyty. Co zatem możemy robić, aby zadbać o swoich podopiecznych?


Jakie mięso dla kota: surowe czy gotowane? Gotowane mięso dla kota to jeden ze sposobów na uniknięcie problemów
Aby wyeliminować ryzyko problemów zdrowotnych naszego kota (lub psa), mięso powinno być zawsze gotowane przed karmieniem. Organizacje takie jak Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii czy amerykańska Agencja Żywności i Leków wręcz odradzają podawanie surowej karmy. Należy również zrezygnować z drobnych przysmaków, które wykorzystują nieprzetworzone produkty. Ponadto w przypadku kotów powinniśmy przestać wypuszczać je wolno na zewnątrz, gdzie mogą upolować zakażone ptaki.
Zobacz też: Odwiedziłam "Catstanbul". Żyje tu choćby 750 tysięcy kotów. To miasto jest rajem dla kociarzy [GALERIA]


Niestety, nie ma jeszcze zatwierdzonych szczepionek ani metod leczenia, które chroniłyby [zwierzęta domowe - przyp. red.] przed wirusem H5N1, dlatego tak ważne jest stosowanie się do tych środków ostrożności


- przestrzega Silvia Carnaccini, patolog weterynaryjny z Iowa State University, na którą powołuje się National Geographic.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału