Nefrytek królewski

1 rok temu
Zdjęcie: nefrytek-krolewski-ryba


Nefrytek królewski

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Pedro Lastra. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Nefrytek królewski (Holacanthus ciliaris) to piękna, kolorowa ryba okoniokształtna z rodziny pomakantowatych (Pomacanthidae). Występuje głównie w zachodnim Oceanie Atlantyckim, od wybrzeży południowej Florydy, przez Bahamy i Karaiby, aż po wybrzeże południowej Brazylii. Preferuje płytkie wody o głębokości do 20 metrów w pobliżu raf koralowych.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym nefrytka królewskiego jest jego piękne, niebieskozielone ciało z żółtymi otoczkami na łuskach, żółtymi płetwami piersiowymi i brzusznymi, ciemnoniebieskimi skrajami płetw grzbietowej i odbytowej, a także niebieskimi oznaczeniami po obu stronach skrzeli. Młode mają ubarwienie ciemnoniebieskie z żółtym obszarem na skrzelach i na płetwie ogonowej.

Dorosłe osobniki osiągają długość do 45 cm i mogą żyć na wolności ponad 15 lat.

Nefrytek królewski jest znany z miłości do koralowców, wśród których spędza większość swojego życia. Porusza się między nimi z gracją i elegancją. Jego dieta składa się przede wszystkim z gąbek morskich, ale czasami zjada również niewielkie ilości alg morskich, osłonic, polipów jamochłonów oraz mszywiołów. Osobniki młodociane wykazują zachowania czyszczące inne ryby i zjadają pasożyty zewnętrzne z ich ciał.

Nefrytek królewski to gatunek, który preferuje samotne życie lub łączy się w pary w trakcie rozrodu. Dorosłe osobniki występują w parach przez cały rok, co wskazuje na to, iż łączy je długoterminowa więź. Samica może uwalniać od 25 do 75 tysięcy jaj każdego wieczoru oraz dziesięć milionów podczas każdego cyklu tarła. Ikra jest przezroczysta, pelagiczna (nie jest związana ze stałym podłożem), utrzymuje się na powierzchni wody i pływa w sznurach. Po 15–20 godzinach wylęgają się młode, którym brakuje oczu, płetw, a choćby jelita. Duży pęcherzyk żółtkowy jest wchłaniany po 48 godzinach, a do tego czasu rozwijają się wszystkie cechy dorosłej ryby. Młode żywią się planktonem i rosną bardzo szybko. Po około 3–4 tygodniach, kiedy mierzą już 15–20 milimetrów, osadzają się na dnie.

Nefrytek królewski to gatunek ryby, który jest bardzo ceniony w hodowli akwariowej, jednak trzymanie go wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia. Potrzebuje on dużego akwarium o pojemności powyżej 400 litrów oraz odpowiednich warunków wodnych. Co więcej, może atakować inne ryby, szczególnie te, które zostały niedawno wpuszczone do akwarium, dlatego powinna to być ostatnia ryba dodana do zbiornika. Większe okazy mogą zjadać koralowce i ozdobne bezkręgowce, co również należy wziąć pod uwagę. Nie jest możliwe uzyskanie potomstwa nefrytka w warunkach akwariowych.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Pedro Lastra. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Źródła

1. https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/nefrytek-krolewski/
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Nefrytek_królewski
3. https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-ryb-morskich/holacanthus-ciliaris/

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Rainer Mau. Licencja: CC BY 3.0.

Idź do oryginalnego materiału