Nawożenie obornikiem w ogrodzie – jak to robić?

1 tydzień temu

Obornik to jeden z najpopularniejszych naturalnych nawozów. Przeczytaj, dlaczego warto go używać w ogrodzie, do jakich upraw się nadaje i jakie są najważniejsze zasady jego stosowania. Scharakteryzujemy również różne rodzaje obornika, uwzględniając ich słabe oraz mocne strony.

Dlaczego obornik jest tak cennym nawozem dla roślin?

Obornik można zaliczyć do tzw. nawozów pełnych, czyli zawierających w swoim składzie wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe. Jest szczególnie bogaty w azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Oprócz nich zawiera m.in. cynk, kobalt, molibden, miedź oraz bor.

Co więcej, obornik stanowi substancję organiczną, która ulegając rozkładowi, użyźnia podłoże. Wyższa jakość gleby to lepsze warunki do kiełkowania nasion i wzrostu roślin. Obornik to najpopularniejszy z nawozów naturalnych, łatwo dostępny i przyjazny środowisku.

Po zastosowaniu obornika odczyn ziemi powinien zmienić się na mniej kwaśny, jej struktura ulegnie poprawie, a na nasze grządki zostaną zwabione pożyteczne dżdżownice, które spulchniają ziemię. W dodatku wraz z obornikiem do podłoża trafią cenne mikroorganizmy, które pomogą roślinom zwiększyć przyswajalność różnych składników pokarmowych.

[[kategoria:1848:6]]

Rodzaje obornika ze względu na pochodzenie

W różnego typu uprawach popularne jest stosowanie obornika krowiego (bydlęcego), końskiego, świńskiego albo kurzego. Każdy rodzaj obornika ma nieco inne adekwatności, dlatego lepiej nadaje się do pewnych zastosowań.

Obornik krowi (bydlęcy)

Ten nawóz jest chyba najczęściej stosowany, ze względu na jego uniwersalność. Korzystnie wpływa na odczyn gleby, zmniejszając jej zakwaszenie. Warto nawozić obornikiem krowim gleby o wysokiej przepuszczalności, gdyż znakomicie wiąże wodę. Obornik granulowany bydlęcy jest częściej stosowany niż świeży nawóz.

Obornik koński

Ten typ obornika ma pewną unikalną adekwatność, a mianowicie korzystnie wpływa na temperaturę gleby. Z tego względu można go stosować także jako podkład grzewczy dla roślin ciepłolubnych. Koński obornik granulowany jest stosunkowo łatwo dostępny.

Obornik świński

Świński obornik należy stosować przede wszystkim na lekkich, przepuszczalnych podłożach, np. piaszczystych. Nadaje on takim glebom lepszej zwięzłości, a przy tym dostarcza roślinom odpowiednich składników pokarmowych.

Obornik kurzy

Charakterystyczną cechą obornika kurzego jest wysoka zawartość azotu. Z tego względu nadaje się on najlepiej do roślin azotolubnych. Najkorzystniejsze będzie nawożenie obornikiem granulowanym, który można łatwo rozcieńczyć. Obornik kurzy jest bowiem mocno stężony i musi być stosowany w odpowiednich dawkach.

Kobieta rozkładająca obornik w ogrodzie

Jak wybrać najlepszy obornik?

Istnieją różne rodzaje obornika, z których każdy ma nieco inne cechy i może się lepiej lub gorzej sprawdzić w niektórych sytuacjach. Poniżej dokonujemy krótkiego porównania.

Obornik świeży

Stosunkowo popularne jest korzystanie ze świeżego nawozu krowiego (inaczej obornik bydlęcy), końskiego, świńskiego lub kurzego. Zawiera on jednak duże ilości amoniaku, który nie jest zbyt korzystny dla roślin. Sporą wadą jest również wydzielanie silnego, nieprzyjemnego zapachu przez świeży nawóz. Co więcej, w świeżym oborniku często znajdują się nasiona chwastów, larwy owadów oraz różne mikroorganizmy, które mogą powodować choroby roślin uprawnych.

Obornik poddawany kompostowaniu

Proces kompostowania sprawia, iż obornik nabiera lepszych adekwatności. Zawarte w nim składniki mineralne, zwłaszcza azot, mogą być w większym stopniu przyswajalne dla roślin. W celu przekompostowania świeży obornik należy ułożyć w pryzmie kompostowej, przykryć lekko ziemią i poczekać około roku.

[[kategoria:2055:6]]

Obornik suszony granulowany

W sklepach ogrodniczych najczęściej dostępny jest obornik granulowany bydlęcy, koński lub kurzy. Ma skuteczność porównywalną do świeżego nawozu, ale jest pozbawiony nasion chwastów, larw owadów, przykrego zapachu oraz różnych potencjalnie groźnych dla roślin patogenów.

Obornik granulowany jest dość twardy, ale pod wpływem wilgoci zawartej w ziemi mięknie i zwiększa swoją objętość. W miarę jak się rozpada, składniki odżywcze są stopniowo uwalniane do gleby, skąd mogą zostać łatwo pobrane przez rośliny.

Obornik granulowany można łatwo przetworzyć na nawóz płynny. Aby przygotować roztwór, wystarczy zalać granulki wodą i czekać do jego całkowitego rozpuszczenia (co przeważnie zajmuje ok. 2 tygodni). Następnie mieszamy roztwór i podlewamy nim rośliny.

Obornik granulowany

Zasady stosowania obornika w ogrodzie

Zachowaj odpowiedni czas od nawożenia obornikiem do sadzenia roślin

Przy nawożeniu obornikiem należy się kierować przede wszystkim jedną zasadą – musi on mieć odpowiednią ilość czasu, by ulec rozkładowi na polu. Dopiero potem w użyźnionej glebie możemy zasadzić rośliny. Dawki obornika powinny być dostosowane do rodzaju gleby. Im bardziej wyjałowione podłoże, tym więcej składników pokarmowych potrzeba, aby przywrócić mu odpowiednią jakość.

Pamiętaj o przekopaniu obornika po rozsypaniu

Aby obornik po rozsypaniu nie stracił za dużo azotu, trzeba go przekopać z wierzchnią warstwą gleby na głębokość ok. 15 cm. Zróbmy to najpóźniej kolejnego dnia. Świetnie nadadzą się do tej pracy widły amerykańskie lub klasyczny szpadel.

Jak często należy wykorzystywać obornik?

Na glebach ciężkich optymalnie co 4 lata, najlepiej wczesną jesienią. Na glebach lekkich można częściej, co 2 lub 3 lata, jesienią albo wczesną wiosną. W tym przypadku najlepszy będzie obornik przekompostowany.

Jaki dzień będzie najlepszy na nawożenie obornikiem?

Nawożenie obornikiem najlepiej przeprowadzić w pochmurny, bezwietrzny dzień, mogą występować choćby niewielkie opady deszczu. Chodzi o to, iż przy takiej pogodzie będą najmniejsze straty azotu (ulatnia się on do atmosfery w postaci amoniaku).

[[kategoria:2002:6]]

Jak uprawiać rośliny po nawożeniu obornikiem?

Zastosowanie płodozmianu na polu użyźnionym tym nawozem pozwoli optymalnie wykorzystać składniki zawarte w oborniku. W każdym roku powinniśmy uprawiać inne grupy warzyw, gdyż składniki odżywcze uwalniane są do gleby stopniowo.

Najpierw zasadźmy rośliny, które potrzebują najwięcej nawozu (jak seler, warzywa wieloletnie, warzywa kapustne czy dyniowate). Na drugi rok po zastosowaniu obornika najlepsze będą gatunki o mniejszym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, jak warzywa korzeniowe i rzepowate.

Warzywa psiankowate (czyli np. papryki i pomidory) oraz cebulowe można sadzić zarówno w pierwszym, jak i drugim roku po rozsypaniu obornika. W przypadku warzyw liściastych wybór odpowiedniego momentu nie ma aż takiego znaczenia.

Absolutnie nie wolno uprawiać marchwi na glebie świeżo nawożonej obornikiem. Pamiętajmy również, iż tego nawozu w ogóle nie tolerują warzywa strączkowe, z wyjątkiem fasolki szparagowej (można ją uprawiać w pierwszym roku po oborniku).

W przypadku owoców sprawa jest mniej skomplikowana. Nawożenie obornikiem drzew i krzewów owocowych wykonuje się na jesieni oraz przed sadzeniem. W następnych latach można jeszcze podsypywać rośliny przekompostowanym obornikiem, który przysypuje się cienką warstwą gleby. Dobrym pomysłem będzie także podlewanie roślin suszonym obornikiem rozrobionym z wodą.

Czy obornik nadaje się do roślin ozdobnych?

Nawożenie obornikiem roślin ozdobnych jest jak najbardziej wskazane. Właściwie wszystkie gatunki kwitnące mają wysokie zapotrzebowanie na azot, fosfor i potas, a obornik jest zasobny w takie składniki pokarmowe.

Jeśli chcemy zasilić tym nawozem rabatki z kwiatami cebulowymi, to optymalnie będzie sadzić te gatunki dwa lata po oborniku. Do nawożenia trawnika najlepszy będzie obornik koński. W przypadku roślin doniczkowych dobrym wyborem będzie nawożenie obornikiem granulowanym, który nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Zobacz: Kiedy i w jaki sposób nawozić tuje?

Nawożenie obornikiem – podsumowanie

Stosowanie obornika to świetna metoda na zasilenie różnego typu upraw. Nie zawiera on sztucznych dodatków, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Nawóz poprawia strukturę gleby i wzbogaca ją o niezbędne roślinom składniki odżywcze.

Nadaje się do większości upraw, choć niektóre warzywa w ogóle go nie tolerują. Należy również pamiętać, iż pewne gatunki można sadzić dopiero w drugim roku po oborniku. Szczególnie popularny jest obornik granulowany (bydlęcy, koński lub kurzy), który nie wydziela nieprzyjemnego zapachu ani nie zawiera nasion chwastów czy larw owadów.

Idź do oryginalnego materiału