Krynica-Zdrój to wyjątkowe miejsce na uzdrowiskowej mapie Małopolski. Zwana również perłą polskich uzdrowisk zachęca do przybycia nie tylko kuracjuszy, ale również turystów. Wiele osób twierdzi, iż kto raz przyjedzie do Krynicy-Zdroju, ten wracać będzie tu regularnie. Co ciekawe, jesienią to urokliwe miasteczko jeszcze bardziej potrafi w sobie rozkochać.
Krynica-Zdrój — królowa polskich uzdrowisk
Krynica-Zdrój uchodzi za jedno z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Leży pośród gór Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, przez co oferuje malownicze widoki i wyjątkowy klimat. Ceniona od wieków, stale zyskuje nowych miłośników.
O niezwykłych wodach krynickich wiadomo już od XVII wieku, a w 1807 roku oficjalnie Krynicę-Zdrój uznano za zdrojowisko. Na przestrzeni lat doceniana i odwiedzana była przez wiele znanych postaci, takich jak Jan Matejko, Konstanty Ildefons Gałczyński, Ludwik Solski czy choćby Henryk Sienkiewicz. Najbardziej z Krynicą związany był jednak Jan Kiepura, na którego cześć co roku odbywa się tutaj festiwal.
Zachwyt Krynicą-Zdrój trwa po dziś dzień. Nie chodzi tu tylko o możliwości lecznicze, ale również o klimat i charakter miasteczka. Dla wielu osób to najlepsze miejsce do odpoczynku i regeneracji sił. Nieśpiesznie płynący czas w Krynicy-Zdrój to coś, za co cenią to miejsce seniorzy przybyli do krynickich sanatoriów.
Czytaj też: Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów
Krynica-Zdrój — uwielbiane uzdrowisko i najlepsze wody źródlane
Krynica-Zdrój to doskonałe miejsce nie tylko dla seniorów, ale również dla całych rodzin. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miasteczko oferuje przestrzeń do powolnych spacerów, między innymi po jednym z najbardziej znanych deptaków w Polsce.
Stamtąd już prosta droga do najważniejszego miejsca w Krynicy, a mianowicie do Pijalni Głównej. Można tutaj skosztować wód między innymi ze źródeł “Jan", “Zuber" i “Słotwinka". To atrakcja nie tylko dla kuracjuszy. Dodatkowo w miejscu tym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, które przyciągają zainteresowanych do Krynicy-Zdrój jak magnes.
Na terenie uzdrowiska znajdują się jednak jeszcze inne pijalnie. Między innymi w Parku Słotwińskim mieści się najstarszy zachowany budynek w Krynicy-Zdroju, a w nim pijalnia Słotwinka. Ponadto wód można skosztować w pawilonie Jana i Józefa.
Jeśli chodzi o wody mineralne i lecznicze, w Krynicy-Zdroju jest w czym wybierać. Do dyspozycji pozostają wody: "Jan", "Józef", "Kryniczanka", "Mieczysław", "Słotwinka", "Tadeusz", "Zdrój Główny", "Zuber I, II, III oraz IV.
Zobacz także: To uzdrowisko ma wiele walorów, a mało kto o nim słyszał. Idealne na jesienny wyjazd
Co robić jesienią w Krynicy-Zdroju? Opcji jest naprawdę sporo
Oferta Krynicy-Zdroju nie ogranicza się jednak wyłącznie do kuracji. Perła polskich uzdrowisk o każdej porze roku ma coś do zaoferowania. Pod dostatkiem jest wiele atrakcji, a także ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Oczywiście do najpopularniejszych zalicza się wyjazd kolejką szynową na Górę Parkową, kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką czy od kilku lat również wieżę widokową w koronach drzew na Słotwinach. Oprócz tego wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Nikifora czy Muzeum Zabawek. Na miłośników pieszych wędrówek czekają dodatkowo liczne szlaki turystyczne. Atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z pewnością tutaj nie brakuje.
Oprócz tego Krynica-Zdrój oferuje mnogie wydarzenia kulturalne. Wiele z nich odbywa się w Pijalni Głównej. Jednym z większych wydarzeń w tym mieście jest między innymi kongres Krynica Forum 2024. Ponadto na zainteresowanych czekają liczne koncerty czy wystawy. W Krynicy-Zdrój jesienią jest więc co robić.
Zobacz też:
Nazywają go lasem wiecznej mgły. Będąc na tej wyspie, musisz go zobaczyć
Te ogrody znajdują się rzut beretem od Warszawy. Wyglądają jak z bajki
Pojedź w to miejsce na wakacje jesienią. Są tam plaże z popcornem zamiast piasku