Na zimę chowają się w piwnicach i domach. Nie dotykaj ich. Okropnie śmierdzą i mogą być niebezpieczne

4 dni temu
Zdjęcie: Na zimę chowają się w piwnicach i domach. Nie dotykaj ich. Okropnie śmierdzą i mogą być niebezpieczne, Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl; istock/@Tanantornanutra


Jesienią, gdy na zewnątrz robi się chłodniej, wiele owadów szuka schronienia w naszych domach i piwnicach. Jednymi z nich są krocionogi. Wzbudzają odrazę i przestrach, ale czy jest się, czego bać? Wyjaśniamy.
Krocionogi to stawonogi, które inaczej nazywane są wijami. Mają długie walcowate ciało zbudowane z wielu segmentów i liczne odnóża. Mogą osiągać od kilku milimetrów do choćby pięciu centymetrów długości. Czy są groźne i mogą ugryźć człowieka?


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu


Czym żywią się krocionogi? Są pożyteczne, ale lepiej nie spotkać ich na swojej drodze
W naturze krocionogi mieszkają w wierzchniej warstwie gleby. Można je spotkać głównie na terenach podmokłych, ale także w lasach, na polach i w przydomowych ogródkach. Rozmnażają się od maja do września, a na zimę szukają schronienia w cieplejszych miejscach i wchodzą do domów oraz piwnic.


krocionóg (zdj. ilustracyjne) istock/greenleaf123


Krocionogi są roślinożerne. Żywią się liśćmi, trawą i martwą materią. Pełnią istotną rolę w ekosystemie, bo wspierają rozkład roślin i użyźniają glebę, ale jednocześnie stanowią pożywienie dla gadów i ptaków. Nie są niebezpieczne dla człowieka. Nie gryzą i nie atakują, jednak kontakt z nimi może być niebezpieczny.


Czy krocionogi są groźne dla człowieka? Nie gryzą, ale lepiej ich nie dotykać
jeżeli krocionogi wejdą do domu, szukają ciemnego i spokojnego schronienia. Kryją się za listwami, w łączeniach podłóg albo za meblami. Kiedy poczują zagrożenie, wydzielają nieprzyjemny zapach, który może budzić odrazę. Woń zawiera kwas solny i cyjanowodór, a w większych ilościach może doprowadzić do duszności. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać gołymi rękoma, bo fizyczny kontakt z wijami może spowodować alergię, podrażnienia skóry oraz wysypkę. Aby pozbyć się szkodników, najlepiej założyć rękawice. Po usunięciu ich z domu warto wykonać także owadobójczy oprysk, by zapobiec ich nawracaniu.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału