W Busku-Zdroju trwa festiwal kwiatów. Jedną z atrakcji jest kiermasz kwiatów, w tym doradztwo dotyczące upraw ogrodniczych m.in. róż, hortensji, żurawki ogrodowej, brunera oraz królowej roślin – lawendy.
Na polanie przed tężnią solankową przez cały weekend swoją radą i wieloletnim doświadczeniem służą specjaliści z Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego, m.in. Marek Ziemnicki z miejscowości Chwałki koło Sandomierza. Jak mówi, uprawia w tej chwili 12 gatunków róż. To, jak dodaje jedne z najpiękniejszych roślin spotykanych w ogrodach. Aby jednak zdrowo rosły i obficie kwitły niezbędne jest nawożenie.
– Najlepiej zastosować nawozy dedykowane pod ich uprawę. Polecam Osmocotę, to gwałtownie i długo, bo przez 6 miesięcy działający nawóz – mówi.
Róże również należy chronić przed szkodnikami, głównie mszycami. Preparaty zwalczające je można dostać w sklepach ogrodniczych i chemicznych. Nie preferowałbym naturalnych sposobów zwalczania mszyc. Mówią, iż to pomaga, ale to nieprawda. Obowiązkowym zabiegiem jest również cięcie pędów jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji – zaznacza. Dodaje, iż róża nie jest wybredną rośliną, ale należy unikać gleb zasolonych i kwaśnych.
– Przede wszystkim, kwiatów nie można podlewać wodą chlorowaną. Niszczy ona strukturę gleby – zwraca uwagę.
Aneta Ziemnicka z Sandomierza prowadzi m.in. uprawę lawendy. To, jak zaznacza bardzo urokliwa roślina, która pięknie przyozdabia nasze ogrody.
– To roślina wieloletnia. Sadzimy raz i mamy ją przez kilka lat. Pięknie pachnie, kwitnie nieprzerwanie do jesieni. Rośnie na każdej glebie, ale najlepiej jednak na stanowiskach słonecznych. Wiosną przycinamy, skracamy ją do połowy, aby się ładnie rozrosła – dodaje.
Dziś (sobota, 10 czerwca) kiermasz kwiatów potrwa do godziny 18.00. Z kolei w niedzielę od godziny 10.00 także do 18.00.
Podczas festiwalu kwiatów można podziwiać nie tylko żywe kwiaty, ale również kwiaty wyczarowane przez projektantkę Agnieszkę Wysocką. W głównym holu w Domu Zdrojowym prezentowane są suknie wykonane manualnie z wełny, a w niedzielę od godz. 13.00, artystka będzie na żywo tworzyć nowy wzór oraz odpowiadać na pytania związane z jej pasją.
Trzydniowy festiwal zakończy w niedzielę nocny spacer z przewodnikiem, wzbogacony o elementy historii i legendy o Busku-Zdroju.