Na Syberii wszędzie słychać Polaków. To miejsce nazywają "polską wsią"

2 dni temu
Ta wieś na Syberii zyskała miano "polskiej" ze względu na emigrantów, którzy dobrowolnie osiedlili się tu przed laty. Podobnych miejscowości jest jednak w tym regionie znacznie więcej. Poznaj historię okolic Irkucka, gdzie do dziś słychać nasz rodzimy język.
Polacy rozsiani są po całym świecie, choćby na Syberii. Choć może wydawać się to zaskakujące, najbardziej "rodzinnym" miejscem w tamtej okolicy jest niewielka wieś Wierszyna. Miejscowość znajduje się około 140 kilometrów od Irkucka i przyciąga sporo turystów z okolic.


REKLAMA


Zobacz wideo Awaryjne lądowanie boeinga na Syberii


Gdzie mieszkają Polacy na Syberii? Ta niewielka miejscowość jest ich domem od 1910 roku
kilka ponad 100 kilometrów od syberyjskiego Irkucka leży wieś Wierszyna, nazywana przez wiele osób "polską". Miejscowość położona jest nad rzeką Idą, niemal w samym centrum Ust-Ordyńskiego Okręgu Buriackiego. Liczy sobie zaledwie od 500 do 600 mieszkańców. Do Wierszyny prowadzi tylko jedna droga gruntowa, ale nie jest dostępna przez cały rok. W przypadku obfitych opadów staje się ona zupełnie nieprzejezdna i tym samym odcina wieś od reszty świata.
Sama miejscowość nazywana jest "polską" przez to, iż została założona przez dobrowolnych emigrantów głównie z Zagłębia Dąbrowskiego (czyli zachodniej Małopolski), którzy osiedlili się tu około 1910 roku. Choć tylko część obecnych mieszkańców mówi płynnie w naszym rodzimym języku, to jego pozostałości są słyszalne niemal wszędzie. Co więcej, w Wierszynie działa szkoła, w której zajęcia są prowadzone w języku polskim. Istnieje także kościół, przy którym funkcjonuje Dom Polski, a na terenie miejscowości znajduje się pomnik postawiony na cześć pierwszych mieszkańców przybyłych z naszego kraju. Wierszyna nie jest jednak odosobnionym przypadkiem na Syberii.


Polacy w Rosji wciąż mówią po polsku. Mieszkają także Białymstoku
Emigranci dobrowolni, którzy przyjeżdżali z Polski do Rosji, byli niegdyś dość liczną grupą. Poza Wierszyną inną znaną miejscowością na wschodzie jest Białystok. Wieś ta leży w obwodzie tomskim i została założona na przełomie XIX i XX wieku przez polskich osadników. Nazwa wzięła się stąd, iż znany emigrantom polski Białystok bardzo gwałtownie rozwijał się w tamtym czasie, wzbudzając niemały podziw. Był przez pewien czas nazywany choćby "Manchesterem Północy". Polscy przybysze wierzyli zatem, iż ich nowa osada będzie rozkwitać równie prężnie, jak odpowiednik w kraju nad Wisłą. Dziś wieś nie wzbudza jednak podziwu. Jest mniejsza niż Wierszyna, gdyż liczy około 200 mieszkańców. Poza Polonią mieszkają tam również Rosjanie oraz Ormianie. Ludność tego obwodu zajmuje się przede wszystkim rybołówstwem, hodowlą zwierząt oraz uprawą zbóż.


Ludność obwodu zajmuje się rybołówstwem, hodowlą zwierząt futerkowych oraz uprawą zbóż[2].Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału