Babia Góra zachwyca swoim pięknem i od pokoleń przyciąga miłośników górskich wędrówek. Mimo to niektóre jej sekrety są dostrzegane dopiero po latach przez wprawne oczy badaczy. Tym razem chodzi o dwie niepozorne rośliny, które z punktu widzenia nauki mają ogromne znaczenie. Ich odkrycie ogłoszono w 2024 roku, gdy Babiogórski Park Narodowy (BgPN) obchodził swoje 70-lecie.
REKLAMA
Zobacz wideo Anita Sowińska: Trzeba się przyjrzeć mniejszym regionom, które są bardzo cenne przyrodniczo
Dwa nowe gatunki roślin kwiatowych zostały odkryte na Babiej Górze. Zbiegło się to z wyjątkową okazją
Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony BgPN, opisanie nowych roślin występujących na Babiej Górze to efekt kilku lat badań nad tamtejszą florą. Odkrycia tego dokonał prof. dr hab. Zbigniew Szeląg z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Są to konkretnie gatunki jastrzębców (Hieracium L.), czyli roślin z rodziny astrowatych. Oba są endemitami, co oznacza, iż rosną wyłącznie na danym obszarze. Pierwszy z nich otrzymał nazwę Hieracium babiogorense, co nawiązuje do miejsca jego występowania, a zarazem jest upamiętnieniem wspomnianego 70. jubileuszu istnienia BgPN. Druga roślina została nazwana H. besseri na cześć żyjącego w latach 1784-1842 Willibalda Bessera. Był on wybitnym badaczem flory Wschodniej Europy, który jako pierwszy botanik prowadził badania na Babiej Górze.
Zobacz też: Świeci w ciemności, choć nikt tego nie widział. Sowa z polskiego lasu fenomenem nauki
Portal sucha24.pl podkreśla, iż oba gatunki posiadają specyficzne cechy morfologiczne, które je wyróżniają. H. babiogorense okazuje się jednak znacznie powszechniejszy. Jego populacja w 2023 roku została oszacowana na co najmniej 200 okazów. W przypadku H. besseri w tym samym czasie odnotowano nie więcej niż 20 roślin. Mimo to obie grupy są ważne dla naukowców. Dlaczego?
Jakie kwiaty rosną na Babiej Górze? Babiogórski Park Narodowy to dom dla licznych gatunków
Odkrycie nowych babiogórskich roślin ukazuje, jak ważne są dalsze badania tego terenu. W kontekście obchodów 70-lecia BgPN nabiera to szczególnego wydźwięku. Dzięki temu badacze będą również coraz lepiej rozumieć tamtejszy ekosystem, co z kolei przełoży się na zwiększenie skuteczności działań na rzecz ochrony środowiska. Obejmuje to takie gatunki jak widłak alpejski, czosnek syberyjski, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów i rogownica alpejska. Pamiętajmy jednak, iż dotyczy to nie tylko flory. Według informacji udostępnionych na stronie BgPN, w parku żyje w sumie blisko 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, ponad 1300 różnych grzybów i porostów oraz prawie 4500 gatunków i podgatunków zwierząt.
Pełna publikacja prof. dr hab. Zbigniewa Szeląga poświęcona nowym gatunkom roślin jest dostępna pod tym linkiem.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.