W niektórych rejonach kraju przymrozki pojawiają się choćby dopiero pod koniec grudnia czy w styczniu. Dzięki temu wciąż możemy działać w naszym ogrodzie. o ile pogoda jest ciepła i wilgotna, to sprzyja ona wysiewowi i sadzeniu niektórych roślin. Sprawdź, jakie warzywa można jeszcze siać w grudniu.
Jakie warzywa można siać i sadzić w grudniu? Te rośliny idealnie się nadają
Późny siew warzyw nazywany jest siewem ozimym lub pod grudę. Dzięki niemu warzywa zimują jako nasiona, a potem wschodzą wczesną wiosną. Taki proces sprawia, iż warzywa są lepiej zahartowane i w rezultacie wcześniej wydają swoje plony.
Wobec tego przez cały grudzień, o ile ziemia nie jest zamarznięta, możemy na lekkim podłożu wysiewać nasiona warzyw na wczesny zbiór. Zaliczamy do nich między innymi:
- pasternak,
- marchew,
- pietruszkę naciową,
- koper,
- pietruszkę korzeniową.
Dzięki wysianiu tych warzyw uzyskamy plony o 4 tygodnie szybciej niż w przypadku choćby najwcześniejszego siewu wiosennego. Musimy jednak pamiętać, aby normę wysiewu nasion zwiększyć o 20 proc. ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.
Jest to także dobry moment na sadzenie czosnku ozimego. Wykonując tę czynność, zadbajmy o to, aby ząbki posadzić głębiej niż w przypadku, gdy sadzimy go w innych terminach.
Czytaj również: Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści
Jakie warzywa warto wysiewać w domu zimą? Dzięki temu będziesz cieszył się szybszymi plonami
Grudzień to także moment, gdy możemy wysiewać warzywa w naszym domu. Dotyczy to na przykład bakłażana. Jest to idealny moment na tę czynność, ponieważ w jego przypadku od siewu musi minąć pół roku, aby wydał on plony. Nasiona te kiełkują w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, więc takie warunki należy zapewnić w pomieszczeniu. Powinniśmy także wysiewać nasionka w oddzielnych doniczkach.
Warto także wiedzieć, iż grudzień to dobry moment na wysiew pora. Najlepiej umieszczać go w mulitdoniczkach, wkładając po kilka ziarenek do jednego pojemnika. Należy siać je na głębokości około 2-3 cm. Po wykiełkowaniu nasion pora, gdy pędy będą miały około 10 cm, możemy je przepikować i wysadzić do oddzielnych doniczek. Nasionom należy zapewnić temperaturę około 15 stopni Celsjusza.
Oprócz tego wysiane w domu nasiona wyżej wymienionych warzyw muszą być odpowiednio pielęgnowane. W tym celu należy kontrolować wilgotność gleby, aby nie była ona ani zbyt sucha, ani nadmierne podlana, ponieważ młode roślinki są bardzo wrażliwe zarówno na suszę, jak i na przelanie.
Dodatkowo musimy zapewnić roślinom stały dostęp do światła. Warto także zahartować nasze okazy na dwa tygodnie przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu należy wynosić je na dzień na zewnątrz, a na noc chować do domu. Dzięki temu będą mogły się one stopniowo przyzwyczajać do warunków.
Zobacz też:
Popularna roślina doniczkowa usycha? To nie musi być brak wody
Zmieszaj te spryskaj i podlej rośliny. Szkodniki przestaną je atakować
Funkie w grudniu wymagają szczególnej pielęgnacji. Odwdzięczą się wiosną