Mrówki grasują w piwoniach aż miło? To może być twój najmniejszy problem. Sprawdź, co robić

3 dni temu
Zdjęcie: Czy mrówki szkodzą piwonii? Jak się pozbyć mrówek z piwonii? Fot. CameronGallant / iStock


Piwonie rozkwitają pod koniec maja i zachwycają niejednego ogrodnika. Problem w tym, iż uwielbiają je nie tylko ludzie, ale także mrówki. Kryją się najczęściej w kwiatowych pąkach, skąd możemy je przynieść do domu. Czy mrówki szkodzą piwonii?
Peonie, czyli piwonie, to jedne z najczęściej uprawianych w ogrodach krzewów ozdobnych. Nic dziwnego, barwne i duże kwiaty przyciągają wzrok i zachwycają zapachem. Częstym widokiem na pąkach i kwiatach piwonii są jednak mrówki. Pojawia się więc pytanie, czy owady te szkodzą?
REKLAMA


Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary


Czy mrówki szkodzą piwonii? Sprawdź, jak usunąć mrówki z kwiatów piwonii?
Mrówki przyciąga słodki nektar w pąkach. Gdy piwonia zaczyna kwitnąć, odchodzą, nie ma tam dla nich już nic ciekawego, choć kwiaty wciąż mogą być dla nich interesującą kryjówką. Nie są dla peonii żadnym zagrożeniem, ale wiele osób nie ma ochoty na takie sąsiedztwo w kwiatach. Mrówki do odwiedzin w pobliżu piwonii zniechęcić mogą inne rośliny o przykrym dla nich zapachu. To m.in.:


czosnek,
mięta,
lawenda,
tymianek.


PORADA! jeżeli zamierzasz ściąć kwiaty piwonii, by ozdobić nimi wazony w domu, przed przyniesieniem pąków do środka zanurz je w misce z zimną wodą. Dzięki temu mrówki, które mogłoby się w nich skryć, uciekną w popłochu.
Przycinanie kwiatu piwonii Fot. istockphoto.com/ autor Yana Tatevosian
Nie tylko mrówki. Czym pryskać piwonie, by uchronić je przed mszycami?
Mrówki to niejedyni niemile widziani goście, których możesz zauważyć na piwoniach. Zagrożeniem dla nich są przede wszystkim mszyce. Te okazują się naprawdę groźne, szczególnie iż wytwarzana przez nie spadź może przyciągać wspomniane już mrówki, które odstraszają owady będące dla mszyc zagrożeniem. Taka kooperacja może okazać się destrukcyjna. Najlepiej skupić się więc na tym większym zagrożeniu, a więc mszycach. Oprysk pomoże pozbyć się nie tylko tych uporczywych owadów, ale także mrówek. Z pomocą przychodzą domowe sposoby. Czym pryskać piwonie? Oto kilka przepisów.


Oprysk z szarego mydła. W 10 litrach wody rozpuść ok. 200-250 g mydła. Spryskaj cały krzew.
Oprysk z czosnku. Ok. 200 g czosnku wrzuć do wiadra. Nie musisz obierać, dobrze jest jednak rozgnieść główkę i ząbki, by łatwiej wydzieliły soki. Zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny. Przed opryskiem odcedź wywar.
Gnojówka z pokrzywy. To świetny sposób nie tylko do podlewania roślin, ale także do oprysku i nawożenia przez liście. Do przygotowania gnojówki potrzebujesz ok. 1 kg świeżych pokrzyw, posiekanych lub pociętych na mniejsze części. Zalej je 10 litrami wody i odstaw do fermentacji na ok. 14 dni. Codziennie mieszaj. Gdy woda będzie ciemnobrunatna, a piana zniknie, gnojówka będzie gotowa. Przed opryskiem rozcieńcz ją wodą w proporcji 1:10.
Idź do oryginalnego materiału