Wyciśnij do wody i spryskaj śliwkę robaczywkę. Pozbędziesz się niechcianych lokatorów z drzewa

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Klejdysz / iStock


Śliwki są często uprawiane w przydomowych sadach czy ogrodach. Owoce doskonale nadają się do wielu dań oraz ciast, dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Musimy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy podczas dbania o drzewka. Co zrobić, żeby śliwki nie były robaczywe? Koniecznie podejmij kilka działań.
Największym zagrożeniem dla śliwy jest owocówka śliwkóweczka. Pewnie nie raz spotkałaś się z jej larwami, podczas jedzenia owoców. To małe, różowawe gąsienice żerujące przy pestce. Pozostawiają ciemne, ziarniste odchody, które zanieczyszczają owoce. Należy z nimi walczyć, ponieważ takie śliwki nie nadają się do jedzenia. Sprawdź, jak łatwo wykurzyć owocówkę z ogrodu.
REKLAMA


Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Co zrobić, żeby śliwki nie były robaczywe? Pamiętaj o kilku rzeczach
jeżeli zauważysz na śliwie dziurawe listki i pomarszczone owoce z kropelkami soku na skórce, niezwłocznie zacznij działać. Są to typowe objawy dla owocówki śliwkóweczki, dlatego jeżeli chcesz uratować owoce, musisz pamiętać o kilku ważnych krokach. Pozwolą one na lepsze zbiory w następnym sezonie i uratują drzewko przed katastrofą.


Nie zapominaj o zbiorze owoców. jeżeli drzewko zostało zaatakowane przez szkodniki, bardzo możliwe, iż w zeszłym roku nie zebrałaś owoców w terminie. Regularność zmniejsza ryzyko pojawienia się owocówki, gdyż larwy nie będą miały czasu w przepoczwarzenie się w formy dorosłe i złożenie kolejnych jaj.
Zabezpieczenia na pnie drzewek. Opaski montowane na drzewach są doskonałą ochroną przed gąsienicami. Wystarczy, iż obwiniesz je kartonem 40 cm od ziemi i porządnie obwiążesz sznurkiem. Larwy wędrujące wzdłuż pnia zatrzymają się na tekturze i tam znajdą schronienie.
Lepy na szkodniki. W centrach ogrodniczych znajdziesz naturalne produkty, które nie zawierają środków chemicznych, ale bazują na feromonach.


PORADA! jeżeli zdecydujesz się na opaski, zakładaj je dwa razy do roku — w maju i sierpniu. Zanim to zrobisz, zeskrob w przewidywanym miejscu spękaną korę. To zwiększy skuteczność działania tekturowych zabezpieczeń.
Nasza dzika ścieżka ze śliwami węgierkami Fot. Dariusz Barański / Agencja Wyborcza.pl
Czym pryskać śliwy, żeby nie było robaków? Domowy środek pomoże również w walce z chorobami
Aby zabezpieczyć śliwkę przed niechcianymi lokatorami, nie musisz kupować chemicznych środków. Wystarczy, iż zrobisz oprysk z czosnku, który równie skutecznie ochroni drzewko przed szkodnikami. Wyciśnij do wiaderka ząbki czosnku z 3 dużych główek i zalej je 3 litrami wody. Pozostaw mieszankę na 2 dni, a po tym czasie odcedź. Wlej miksturę do rozpylacza i spryskuj śliwę raz na dwa tygodnie. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału