Storczyki mają specyficzne wymagania co do uprawy. Przede wszystkim potrzebują one nie tylko odpowiedniego podłoża, ale i prawidłowego podlewania. Brak tych czynników może prowadzić do niemałych kłopotów, które najczęściej objawiają się w postaci gnijących korzeni. Co zrobić, by uratować storczyka w takiej sytuacji? Podpowiadamy, jakie działania należy podjąć.
Co świadczy o tym, iż korzenie storczyka gniją? Zwróć uwagę na te elementy
Objawem świadczącym o tym, iż korzenie storczyka zaczęły gnić, są miękkie i pomarszczone liście. W dodatku zmienia się wygląd samych korzeni. Stają się one brązowe, śliskie, a także mają nieprzyjemny zapach. Łatwo to zauważyć, ponieważ zdrowe korzenie są zwykle jędrne i zielone lub srebrzyste.
Tym, co najczęściej powoduje gnicie korzeni, jest ich zbyt częste podlewanie oraz brak prawidłowego drenażu. Z racji tego, iż storczyki lepiej znoszą krótkotrwałe przesuszenie niż przelanie, to zawsze, zanim zasilimy je wodą, sprawdźmy, czy podłoże zdążyło przeschnąć.
Chcąc uniknąć gnicia korzeni, zadbajmy także o odpowiednią glebę dla rośliny. Najlepsza będzie przepuszczalna ziemia z kory, keramzytu i włókna kokosowego, która ochroni roślinę również przed chorobami grzybowymi.
Co zrobić, aby uratować gnijącego storczyka? Wykonaj te kroki
W momencie, gdy doprowadziliśmy do gnicia korzeni storczyka i zauważymy pierwsze objawy świadczące o tym problemie, od razu musimy podjąć działania, aby uratować naszą roślinę.
W tym przypadku kluczowa jest szybkość działania, a także to, by wykonać prawidłowo poniższe kroki. Oto jak reanimować storczyka krok po kroku:
- Wyciągamy roślinę z doniczki, aby jej korzenie mogły ocieknąć z nadmiaru wody.
- Delikatnie wyciągamy korzenie z dotychczasowej osłonki, usuwając resztki podłoża, w którym rósł nasz storczyk.
- Dokładnie oglądamy korzenie i gnijące elementy ucinamy dzięki zdezynfekowanych nożyczek. Miejsca po cięciu możemy posmarować wodą utlenioną lub posypać cynamonem. Dzięki temu nie dojdzie do rozwoju infekcji.
- Ucinamy zaschnięte i zgniłe liście.
- Następnie przesadzamy storczyk do świeżego podłoża. Warto na dno szklanej doniczki wysypać dodatkowo warstwę keramzytu. Roślinę podlewamy bardzo delikatnie, robiąc to tak, by woda spłynęła po korzeniach i zatrzymała się na dnie doniczki.
Czytaj również: Budleja potrzebuje tego zabiegu. Będzie kwitła przez cały sezon
Jak odżywić storczyka po przelaniu? Wypróbuj tę domową odżywkę
Po uratowaniu naszego storczyka warto dodatkowo odżywić jego korzenie. W tym celu możemy przygotować domowy nawóz z herbaty. Wystarczy, iż torebkę czarnej herbaty zalejemy wrzątkiem i odstawimy do ostygnięcia.
Następnie płyn ten wykorzystujemy do podlewania rośliny lub spryskiwania jej korzeni. Herbata zadziała na nasze storczyki odżywczo, a także pobudzi je do regeneracji. Dzięki temu szybciej wypuszczą młode korzenie. Wynika to z tego, iż herbata zawiera w sobie takie same substancje chemiczne, jakie są wypłukiwane z drzew w porze deszczowej w naturalnym środowisku storczyka.
Zobacz też:
Tak pozbędziesz się chwastów z trawnika. Wystarczą 2 składniki i woda
Posadź to obok lawendy. Będzie kwitła pięknie i długo
Jeśli masz bukszpany, nie przegap tego terminu. Zbliża się czas ważnego zabiegu