Sfermentowane owoce są konsumowane przez wiele gatunków zwierząt, które metabolizują etanol przy użyciu enzymów.
Pierwszym z nich jest motyl Bicyclus anynana pochodzący z Afryki Wschodniej, który czerpie pożywienie ze sfermentowanego nektaru z palmy, jednej z najbardziej alkoholowych roślin. Innym jest ptak jemiołuch amerykański u którego zauważono nieprzewidywalny lot i zderzenia z drzewami, a sekcje ciał kilku z nich ujawniły zanik wątroby, prawdopodobnie spowodowany spożywaniem przejrzałych jagód.
Badacze w laboratorium ustalili, iż samce i samice różnych gatunków much z rodziny Drosohpila stają się bardziej samotne po ekspozycji na etanol. Niektóre zwierzęta spożywają sfermentowane owoce jako źródło kalorii, podczas gdy inne mogą to robić dla efektu działania alkoholu podobnie jak ludzie.
Wcześniejszy konsensus naukowy sugerował, iż spożycie substancji, takich jak alkohol, które uszkadzają organizm, jest specyficzne dla ludzi. Jednak hipoteza pijanej małpy sugeruje, iż inne gatunki naczelnych także piją alkohol.
Gatunki zwierząt, które preferują owoce z większą zawartością etanolu, obejmują kilka gatunków nietoperzy, lorisów i chomików karłowatych. Co więcej, etanol może dawać dzikim zwierzętom szereg korzyści, takich jak dodatkowe kalorie i ochrona przed pasożytami. Niektóre dowody sugerują, iż etanol może choćby wpływać na zachowanie zwierząt, zwiększając towarzyskość.