Monstera zwija liście nie bez powodu. Zacznij działać, zanim będzie za późno

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor BrianScantlebury


Monstery to jedne z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych, które mają za zadanie ubogacić przestrzeń. Choć gatunek ten nie należy do zbyt skomplikowanych w uprawie, są sytuacje, kiedy kwiat wymaga naszej szczególnej uwagi. Zawijające się liście to jeden z sygnałów.
Okres jesienno-zimowy często dla wielu roślin stanowi wyzwanie. W tym czasie musimy poświęcić naszym kwiatom szczególną uwagę. Wśród najbardziej wymagających gatunków znajduje się monstera. Jest to tropikalne pnącze, które w kwestii temperatury ma ściśle określone oczekiwania. Najmniejsze przeoczenie może skutkować pogorszeniem się jej kondycji. Jednym z najpopularniejszych sygnałów oznaczających wołanie o pomoc jest zawijanie liści. Zobacz, jak temu zaradzić.


REKLAMA


Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz


Dlaczego liście monstery się zwijają? Przyczyn może być kilka
Monstery na ogół nie są zaliczane do wymagających kwiatów doniczkowych, niemniej jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy w mieszkaniu zaczynają pracować kaloryfery i może dochodzić do nagłych zmian temperatur, warto poświęcić jej nieco większą uwagę. W tym czasie - ale również w pozostałych sezonach - zdarza się, iż liście pnącza zaczynają się zawijać i tracić swoją dumną, reprezentacyjną formę. Jedną z przyczyn może być nieodpowiednia temperatura otoczenia. Roślina najlepiej odnajduje się w dobrze nagrzanych miejscach, gdzie termometry wskazują od 18 do 30 stopni Celsjusza. Każda kreska poniżej 15 stopni może wiązać się z ryzykiem zahamowania wzrostu. Nie można jednak dać się zwieść, ponieważ pomimo swoich tropikalnych upodobań, monstera nie najlepiej będzie się czuła w zbyt ciepłym środowisku. Kiedy temperatura otoczenia osiągnie ponad 30 stopni, istnieje ryzyko, iż pnącze próbując się schłodzić, zacznie się obkurczać, aby sięgnąć po zapasy wilgoci znajdujące się w ziemi. Istotną kwestią jest również poziom wilgotności w mieszkaniu, z którym często miewamy problem w okresie grzewczym. Odpowiednio nawilżone powietrze może przyczynić się do utrzymania prawidłowej kondycji monstery. pozostało jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy zawijających się liściach.


Co zrobić, gdy monstera zawija liście? Tej czynności należy poświęcić szczególną uwagę
Oprócz tak zwanego stresu temperaturowego, który może doprowadzić do zawijania się liści monstery, kolejną przyczyną tego może być niewłaściwie przeprowadzany proces podlewania rośliny. Oprócz odpowiednio dostosowanego okresu nawadniania ważne jest również czym "karmimy" kwiat. Z uwagi na zawartość chloru w wodzie z kranu, warto pamiętać o przygotowywaniu odstanego napoju, który jest zdatny do użycia już następnego dnia. Doskonale sprawdzi się również deszczówka. Tak jak w przypadku temperatury tak i w nawadnianiu, żadna skrajność nie jest dobra. Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do przegnicia systemu korzennego. Z kolei suche podłoże stanowi przyczynę zawijania się liści. Jest to proces ochronny roślin, za pomocą którego obkurczone ruloniki pozwalają im na zaoszczędzenie pozostałości wody. Chcąc zapoznać się z najkorzystniejszą częstotliwością podlewania, warto posługiwać się patyczkiem i sprawdzać wilgoć ziemi na głębokości 5 cm. jeżeli drewienko będzie suche - natychmiast należy uzupełnić brakujący składnik w doniczce. Zabieg ten najlepiej wykonywać przed każdym podlewaniem, aby uniknąć przelania kwiatu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału