Modliszka storczykowa
Modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) to gatunek owada z rodziny Hymenopodidae. Swoją nazwę zawdzięcza pozycji przypominającej osobę z rękami złożonymi do modlitwy.
Występowanie
Modliszka występuje na terenach Indii, Malezji, Tajlandii i Birmy. Zamieszkuje górne partie lasów deszczowych.
Morfologia
Modliszka storczykowa charakteryzuje się wspaniałą kolorystyką i strukturą doskonale przystosowaną do kamuflażu, naśladującą fragmenty kwiatu orchidei. Jej cztery odnóża kroczne przypominają płatki kwiatów, a ząbkowana, przednia para przekształcona jest w chwytaki.
Larwa modliszki przybiera różne barwy w zależności od stadium, w jakim się znajduje, od śnieżnobiałej po różową, a jej charakterystyczne płatki na odnóżach do złudzenia przypominają kwiaty storczyków z rodzaju Phalaenopsis, na których modliszka czyha na ofiarę.
Głowa modliszki jest ortognatyczna (narządy gębowe uwstecznione), ruchliwa, z dużymi oczami. Skrzydła są błoniaste, bogato użyłkowane, składane w spoczynku wzdłuż ciała. Pierwsza para odnóży jest dobrze rozwinięta i służy do chwytania ofiary. Na końcu odwłoka znajdują się ujścia przewodu pokarmowego, wydalniczego i rozrodczego.
Samica jest znacznie większa od samca – mierzy 7-8 cm, podczas gdy samiec jedynie 2,5-3 cm. Samica jest bardziej masywna, a jej odwłok ma wrzecionowaty kształt, natomiast czułki są grubsze i krótsze niż u samca. Samce żyją do pół roku (jako postać dorosła jedynie kilka tygodni), przechodzą 5 wylinek (proces zmiany naskórka), a samice mogą żyć około roku (6 miesięcy jako imago) i przechodzą 7 wylinek.
Samica składa od 100 do 200 jaj w przylegającym do łodygi rośliny kokonie zwanym ooteką.
Odżywianie
Modliszka storczykowa najczęściej żeruje wśród storczyków, gdzie pozostaje niezauważona dla swojej ofiary. Poluje na inne owady lub pająki, siedząc nieruchomo na roślinie i czekając, aż ofiara przybliży się na tyle, żeby można było chwycić ją parą przednich odnóży. Złapaną ofiarę zjada żywcem. W swym ataku jest tak szybka, iż potrafi złapać muchę w locie!
Modliszki są aktywne za dnia. To trudne do zaobserwowania owady, gdyż upodabniają się do otoczenia i zwykle pozostają nieruchome.
Źródła
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Modliszki
- https://www.terrarium.com.pl/modliszka-storczykowa/
- https://yoveezoo.pl/produkt/hymenopus-coronatus/
- https://www.zoo-mar.pl/porady-terrarystyczne/modliszka-storczykowa/
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Luc Viatour. Licencja: GNU Free Documentation License, version 1.2.