Kolejny warszawski zabytek znów świeci pełnym blaskiem. Przy ul. Modlińskiej 257 na Białołęce zakończyła się przebudowa secesyjnej willi i dwóch oficyn.
W zabytkowych budynkach o bogatej historii będzie działać lokalne centrum prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. Willa i oficyny przy Modińskiej przeszły gruntowną modernizację. Powstała w nich sala widowiskowa na ok. 50 osób, pomieszczenia na pracownie artystyczne, sale muzyczne i taneczne, a także przestrzenie biurowe i socjalne.
Prace, które rozpoczęły się w 2022 r., były prowadzone pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. W budynkach wymieniono wszystkie instalacje i pokryto je nową blachą. Odtworzono zdobiące dach kule i wazy, dekoracyjne elementy elewacji, żeliwne koszyki na kwiaty pod oknami oraz część historycznej stolarki, w tym drzwi wejściowe do budynku głównego.
We wnętrzach renowacji poddano zabytkowe drewniane schody, balustrady i oryginalne posadzki. Odbudowano dwa piece kaflowe. Budynek główny jest teraz wyposażony w windę, co z pewnością ucieszy osoby z niepełnosprawnościami. Ważnym elementem prac była konserwacja polichromii na ścianach i sufitach. Łącznie konserwacja wilii i oficyn objęła aż 300 mkw. powierzchni.
Teren otaczający budynki został obsadzony zielenią i ogrodzony. Ozdobny płotek odtworzono na wzór tego, który był tu oryginalnie, co udało się ustalić podczas archiwalnej kwerendy. Od strony Modlińskiej na teren prowadzi ozdobna brama. Zrekonstruowano ją na podstawie zachowanych fragmentów, które zresztą wkomponowano w nową bramę.
Z historią w tle
Budynki przy ul. Modlińskiej powstały ok. 1913 r. Ich przeznaczenie wielokrotnie się zmieniało. Początkowo w wilii mieszkała jedna rodzina, ale już w okresie międzywojennym budynek stał się schronieniem dla kobiet potrzebujących pomocy. Placówkę prowadziły najpierw siostry samarytanki, później Towarzystwo Ochrony Kobiet. Podczas II wojny światowej w wilii był magazyn broni dla Armii Krajowej oraz miejsce schronienia dla Żydów.
Po wojnie budynki adaptowano do funkcji opiekuńczych. Mieścił się tu dom specjalny dla przewlekle chorych, następnie Dom Pomocy Społecznej. W kolejnych dekadach działała tu biblioteka i sklep z narzędziami. W 2009 r. budynki wpisano do rejestru zabytków. WOS
Jak Warszawa dba o zabytki?
W zeszłym roku na remonty zabytków Warszawa przeznaczyła prawie 15 mln zł. Beneficjentami miejskich dotacji były m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz kościoły, które dzięki otrzymanym środkom zrealizowały 84 zadania (od naprawy fundamentów po remont elewacji).
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowa uchwała Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad udzielania dotacji na prace przy zabytku.