Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych w Polsce został rozstrzygnięty. W Konkursie Young Design, organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, po raz kolejny wybrano najbardziej obiecujące pomysły, które będą kształtowały przyszłość. Konkurs zdominował Jacek Janas, który zdobył aż trzy nagrody – nagrodę Polskiej Fundacji Narodowej, nagrodę ARP Budownictwo oraz nagrodę główną, czyli stypendium im. Prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Jacka Janasa SelfHytte jest kompaktowym mechanizmem, za pomocą którego oszczędzanie energii nabiera nowego wymiaru. To proste w montażu, intuicyjne narzędzie umożliwia wprowadzanie różnych rozwiązań, takich jak energia słoneczna, odzysk ciepła, turbiny wiatrowe, magazynowanie energii, zbieranie wody szarej i inne. Istotną rolę w projekcie odgrywa kominek, który wspiera działanie całego systemu.
W finale zostały nagrodzone również projekty innych uczestników. Nagrodę Totalizatora Sportowego w wysokości 10 000 zł wygrała Oleksandra Milishchuk za swój projekt FEMO., który jest narzędziem do materializowania emocji. Przez Fundację ARP została wyróżniona Inka Fischer i jej Próbnik Tkanin Żakardowych z Wykorzystaniem Druku Sublimacyjnego. Dodatkowo autorka otrzymała tablet ufundowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nagrodę Agencji Rozwoju Przemysłu uzyskał Jakub Bruss za swój odsalacz wody BASOW. Projekt trumien dla zwierząt wykonanych z grzybni o nazwie Mycelio, stworzony przez Aleksandrę Wróbel, został nagrodzony przez Fundację Orlen. Stypendium specjalne tej samej fundacji dostała Beata Świętońska za flor-i –układankę odtwarzającą mechanizmy rządzące światem roślin.
To jednak nie pierwszy raz, kiedy to właśnie pro-środowiskowe projekty skradły serca jurorów. W zeszłej edycji propozycje, które przyciągnęły dużo uwagi, również skupiały się właśnie na ekologii. Niektóre z projektów z ostatniego roku to między innymi zestaw do przechowywania warzyw i owoców, fotel z papieru na imprezy masowe, ceramiczne domy dla owadów zapylających, seria akupunktur, dzięki której przestrzenie miejskie zwiększą możliwość przyswajalności dla innych gatunków zwierząt oraz biodegradowalna urna na prochy do pochówku na morzu.
Wszystkie te wyjątkowe projekty będzie można obejrzeć w czasie pokonkursowej wystawy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego na ul. Świętojerskiej 5/7, która trwa aż do 30 lipca 2023 roku, więc jeżeli zaciekawił was któryś z tych innowacyjnych pomysłów, macie idealną okazję, aby przyjrzeć się z bliska modelom projektów.
W naszym poprzednim tekście możecie zobaczyć finałowe projekty: Kto zwycięży i zrealizuje swój przełomowy projekt?
Mimo iż ekscytacja po finale Young Design jeszcze nie opadła, Instytut Wzornictwa nie zwalnia tempa. Już 24 czerwca odbędzie się Biennale Plakatu, a powoli startują też przygotowania do najstarszego polskiego konkursu wzorniczego Dobry Wzór.
Jeśli bliski wam jest temat innowacyjnego designu i lubicie myśleć poza schematami, niedługo ruszy również rekrutacja na studia podyplomowe Total Design Management. Kto wie, może wy też jesteście przyszłymi odkrywcami?
Partnerzy: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., LTG Cargo Polska Sp. z o.o., Operator ARP Sp. z o.o., ARP Budownictwo Sp. z o.o
Dofinansowane przez: Fundacja Orlen, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja ARP
Patronaty honorowe: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (Patronat nad Galą Konkursu), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Patroni medialni: Rzeczpospolita, Polskie Radio Program Trzeci, Magazif, Sztuka Architektury, Architektura i Biznes, WhiteMad, dlastudenta.pl, HIRO, Poptown