Mieszkańcy zabrali głos. Najbardziej przyjazne miasto dla młodych to nie Warszawa ani Kraków

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl


Które miasto jest najlepsze do życia? Na jakość życia wpływają różne czynniki, a ich ocena może różnić się w zależności od przyjętej perspektywy. Firma OGB Pro postanowiła sprawdzić, jak to wygląda w przypadku młodych Polaków. Spośród 19 przeanalizowanych polskich miast na wyróżnienie zasłużyło pięć z nich.
"Ranking przyjaznych miast" to cykl raportów dotyczących oceny jakości życia Polaków w ich miejscu zamieszkania. Pod uwagę wzięto opinie mieszkańców 19 polskich miast, a badania przeprowadzono w 2023 i 2024 roku. Tym razem przygotowany ranking skupia się na warunkach życia dla młodych, a artykuł poświęcony tym wynikom opublikowano 22 października 2024.


REKLAMA


Jakie miasto dla młodych? Warszawa została oceniona wysoko, ale Wrocław ją przegonił
W badaniu OGB Pro respondenci zostali zapytani o to, czy ich miasto jest miejscem przyjaznym dla młodych. Oceny tego aspektu należało dokonać na skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza "Zdecydowanie nie", a 5 "Zdecydowanie tak". O pozycji w rankingu decydował procent pozytywnych opinii, czyli "Zdecydowanie tak" i "Raczej tak". Okazało się, iż miasto najbardziej przyjazne dla młodych to Wrocław. Stolica Dolnego Śląska została oceniona pozytywnie pod tym względem aż przez 78,97 proc. wszystkich ankietowanych. Drugie miejsce zajęła Warszawa z wynikiem tylko nieznacznie gorszym: 78,51 proc. Podium zamyka Kraków, przy czym tu różnica była już znacznie większa. 64,86 proc. osób zamieszkałych w Krakowie uznało, iż to dobre miejsce dla młodych. Tuż za podium uplasował się Poznań z wynikiem 60,99 proc. pozytywnych ocen, a wyróżnioną piątkę zamykają Gliwice, które uzyskały 59,63 proc.
W artykule na portalu LokalnaPolityka.pl podkreślono, iż miasta przyjazne dla młodych muszą posiadać przede wszystkim ofertę akademicką, możliwość rozwoju kariery zawodowej i odpowiedni rynek mieszkaniowy. Istotna jest również możliwość rozwoju swoich pasji czy miejsca spotkań ze znajomymi. Choć Gliwice pozornie nie pasują do tego zestawienia, to na ocenę warunków do życia w tym mieście w dużym stopniu wpływa przynależność do konurbacji dolnośląskiej. Jednocześnie warto podkreślić, iż ogólna sytuacja młodych osób w Polsce nie jest łatwa.
Ranking przyjaznych miast: życie dla młodych. Młodzi Polacy stoją dziś w obliczu wielu wyzwań
Dużym problemem dla młodych Polaków jest w tej chwili rynek nieruchomości w naszym kraju, na co zwrócono też uwagę przy omawianiu wyników OGB Pro.


Trzeba pamiętać, iż dzisiejsza sytuacja stwarza dla tej grupy społecznej wiele trudności. Jednym z podstawowych utrudnień dla rozwoju młodych osób jest sytuacja mieszkaniowa, co sprawia, iż coraz więcej osób mieszka z rodzicami, czy nie może myśleć o wyprowadzce do większego miasta, aby się rozwijać


- zauważa prezes OGB Łukasz Pawłowski, cytowany w przytoczonym artykule. Co ciekawe, gdy weźmiemy pod uwagę wyniki dla wszystkich ocenianych miast, okazuje się, iż Polacy są bardzo podzieleni w ocenie sytuacji młodych. Pozytywnie pod tym względem swoje miejsce zamieszkania oceniło 37,34 proc. respondentów, negatywnie 34,68 proc., aż 27,98 proc. nie miało jednoznacznego zdania.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału