Siemię lniane od pokoleń cenione jest za swoje wyjątkowe adekwatności. To naturalny produkt, który okazuje się pomocny przy różnych schorzeniach i dolegliwościach. Jest również dobrym sposobem na złagodzenie bólu gardła i uporczywego kaszlu. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy o przeziębienie jest niezwykle ławo.
Siemię lniane pomocne w czasie przeziębienia. Ukoi ból gardła
Siemię lniane to roślina będąca bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, przez co wykazuje liczne adekwatności prozdrowotne. Zawiera w sobie między innymi kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, a także liczne witaminy i minerały. W przypadku przeziębienia nieocenione okazują się jednak właściwości przeciwzapalne, łagodzące i ściągające.
Roślina ta wpłynie więc uśmierzająco na uczucie drapania, a także pieczenia w gardle. Ponadto wspomaga walkę z infekcją. Wydzielany przez siemię lniane śluz pokrywa natomiast ściany gardła cienką warstwą ochronną, która chroni przed drobnoustrojami, a także łagodzi drapanie i dyskomfort odczuwany podczas kaszlu.
Zdecydowanie się na siemię lniane podczas przeziębienia to nieinwazyjne, naturalne i stosunkowo tanie rozwiązanie. Wiele osób zamiast preparatów z apteki, stosuje właśnie tę roślinę. Dobrym rozwiązaniem jest między innymi napar z siemienia lnianego. Wystarczy dwie łyżki siemienia zalać szklanką gorącej wody i pozostawić na około 10 minut. Na dolegliwości ze strony gardła pomocny jest również kisiel przygotowany z siemienia.
Zobacz także: Pij filiżankę dziennie. Uspokaja lepiej niż melisa i zapewnia zdrowy sen
Męczy cię kaszel? Sięgnij po siemię lniane w postaci syropu
Popularny napar z siemienia lnianego to jednak niejedyny sposób, w jaki można go spożywać. Na podrażnione śluzówki górnych dróg oddechowych nieoceniony może się okazać syrop z siemienia lnianego. To bardziej skoncentrowana forma, która również zadziała łagodząco na kaszel i suchość w gardle.
Syrop w przygotowaniu jest niezwykle prosty. Można przyrządzić go z całych, niezmielonych ziaren. Wystarczy 4 łyżki ziaren zalać litrem wody i gotować przez około 15 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie należy pozostawić go to wystudzenia, a następnie odcedzić i uzupełnić o 4 łyżki miodu. Tym sposobem domowy specyfik z siemienia lnianego na kaszel i ból gardła jest gotowy.
Przyrządzony syrop spożywaj dwa razy dziennie po 1-2 łyżki. Najważniejsze, aby pić go pomału, by spływając, zdążył osiąść na podrażnionych ścianach gardła i przełyku. Regularne korzystanie z tego naturalnego środka pomoże złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, a to z kolei przyspieszy powrót do zdrowia.
Sprawdź również: Jest mało znany, a o wiele zdrowszy od oliwy z oliwek. Warto pić go regularnie
Zobacz też:
Chcesz postawić ławkę przy grobie? Sprawdź, co mówią przepisy
Ręczniki będą śnieżnobiałe przez lata. Wystarczy metoda mojej babci
Wcale nie cytrusy. To ten owoc warto jeść jesienią, bo wspiera odporność