Masz psa? Uważaj, to niebezpieczne!

dompelenpomyslow.pl 5 godzin temu

Psy są członkami wielu rodzin i nie bez powodu nazywa je się najlepszym przyjacielem człowieka — są wierne, kochane i często nie odstępują swoich bliskich na krok. Choć mogłoby się wydawać, iż opieka nad zwierzęciem to sama przyjemność, to rzeczywistość jest całkowicie inna. Wymaga ona dużej odpowiedzialności i ostrożności. Sprawdź, na co powinnaś uważać, jeżeli nie chcesz, aby Twojemu psu stała się krzywda!

Dlaczego pestki owoców są niebezpieczne dla psa?

Niektóre psy potrafią zjadać różne niebezpieczne przedmioty, np. małe zabawki, śmieci czy inne drobiazgi, które znajdą w domu. Z pewnością wszystkie z nich stanowią zagrożenie dla pupila, który je spożyje. Istnieją również fragmenty produktów spożywczych, które początkowo mogą nie zwracać szczególnej uwagi opiekunów, ale połknięte przez psa mogą okazać się równie niebezpieczne, jak inne niejadalne przedmioty. Jednymi z nich są pestki owoców, takich jak, np.: nektarynka, brzoskwinia, morela czy śliwka. Połknięcie ich przez psa, szczególnie małej rasy, może być bardzo poważne w skutkach.

Objawy i skutki połknięcia pestki przez psa

Jeśli pies, który połknie pestkę owocu, nie zacznie się nią dławić ani nie pojawią się u niego wyraźne oznaki zatrucia, to przez długi czas może nie okazywać żadnych objawów. A w takim przypadku najlepszym scenariuszem jest szybka reakcja. Pestki takich owoców są dosyć duże i mają ostre krawędzie, które mogą podrażnić i uszkodzić układ pokarmowy psa. jeżeli połknięta pestka zacznie przemieszczać się dalej, istnieje ryzyko, iż natrafi ona na miejsce, które ze względu na anatomiczną budowę psa, będzie zbyt wąskie lub ułożone pod zbyt dużym kątem, aby mogła się ona swobodnie przedostać. Może doprowadzić to do powstania niedrożności, która w przypadku braku szybkiej reakcji, może doprowadzić choćby do martwicy organu.

Jak reagować, gdy pies połknie pestkę?

Pierwszą pomocą, gdy Twój pies połknie pestkę, powinien być jak najszybszy kontakt z kliniką weterynaryjną i postępowanie zgodnie z ich zaleceniami. W takiej sytuacji pierwszym działaniem podjętym przez specjalistów może być próba wywołania wymiotów u zwierzęcia. W przypadku niepowodzenia powinno zostać wykonane zdjęcie rentgenowskie, które umożliwi zlokalizowanie ciała obcego i pozwoli na dostosowanie dalszego postępowania. W zależności od miejsca znajdowania się pestki w układzie pokarmowym psa możliwe są próby usunięcia go dzięki endoskopu lub interwencji chirurgicznej. Obydwa zabiegi realizowane są w znieczuleniu ogólnym, ale zabieg endoskopowy jest zwykle tańszy, mniej skomplikowany i w większości przypadków umożliwia powrót do domu już po kilku godzinach, a operacja chirurgiczna stanowi większą ingerencję w ciało psa i dodatkowo wymusza konieczność dalszej hospitalizacji zwierzęcia, przez co może być o wiele bardziej kosztowna. Ostatecznie wszystkie podjęte działania powinny zawsze zależeć od indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia psa oraz opierać się na zaleceniach zespołu weterynaryjnego.

Idź do oryginalnego materiału