Maślaki smażymy, dodajemy do zup i sosów, a zamarynowane nie mają sobie równych. Często jednak zdarza się, iż potrawy z tymi grzybami mają gorzkawy posmak. To sprawia, iż niektórzy zniechęcają się nie tylko do maślaków, ale do grzybów w ogóle. Zupełnie niepotrzebnie, bo jeden trik sprawi, iż zupy i sosy będą pozbawione charakterystycznej goryczki.
Jak przygotować maślaki, by nie były gorzkie?
Wiele osób rezygnuje ze zbierania tych śliskich grzybów ze względu na ich gorzki smak. Tymczasem, żeby maślaki nie były gorzkie, wystarczy obrać ich kapelusze ze skórki. Powierzchnia tych grzybów pokryta jest gęstym śluzem i to on wraz z grubą skórą odpowiada ze ich specyficzny posmak. Śluz na maślakach nie jest sam w sobie trujący, ale nasz układ pokarmowy nie jest przystosowany do jego trawienia. Pozostawienie skórki na grzybach sprawi, iż nie tylko będą one miały gorzko-kwaśny smak, ale mogą też powodować problemy gastryczne: bóle brzucha, biegunki czy wymioty. Najlepiej więc pozbyć się ślizu z maślaków wraz ze skórką.
Jak obierać maślaki, by pozbyć się goryczy śluzu?
Obieranie maślaków to praca niewdzięczna: ich skórka jest lepka, brudzi ręce, a jej ściąganie to żmudna praca. Nawet, jeżeli zebrane w suchy dzień maślaki wydają się być pozbawione śluzu, to tylko wrażenie. Śliska pokrywa jest, ale zaschnięta i w zetknięciu z wodą natychmiast napęcznieje. Jak zatem obierać maślaki, by pozbyć się śluzu w szybki sposób? Po założeniu rękawiczek, które ochronią nasze dłonie, trzeba nożykiem podważać skórkę z brzegu kapelusza i ściągać ją tak, by zeszła z całej powierzchni grzyba. Maślaki pozbawione brązowej skórki nabiorą żółtego koloru. Dodane w takiej formie do zupy czy sosu nie skażą potraw goryczą swojego śluzu.
Czytaj też: Świecące grzyby znów w polskich lasach. Mało kto wie, jakie są smaczne
Czy obierać maślaki do marynowania?
Do marynowania przeznaczamy zwykle najdrobniejsze grzyby, co daje nam pewność, iż nie zamienią się w wielkie, miękkie płaty. Jednak malutkie maślaki bardzo trudno obrać ze skórki. Wtedy warto sięgnąć po solankę, która pomoże usunąć ciężkostrawny śluz z grzybów. Wystarczy pięć szklanek wody wymieszać z połową szklanki soli i zanurzyć w roztworze maślaki ma kilka godzin. Solanka poradzi sobie ze śluzem, a cienka skórka na drobnych grzybach nie będzie stanowiła problemu. Po kilku godzinach maślaki gotujemy w wodzie bez soli i możemy przystąpić do marynowania w ulubiony sposób. Tak przygotowane maślaki będą pysznym dodatkiem do potraw mięsnych i jako dodatek do kanapek.
Zobacz też:
Seniorzy powinni jeść go kilka razy w tygodniu. Niestety, wciąż jest mało popularny
Te naleśniki biszkoptowe, to smak mojego dzieciństwa. Wychodzą jak u babci
Moja babcia często robiła pierogi z tym farszem. Są lepsze niż ruskie