Skrawek ziemi, a na nim uprawiane samodzielnie kwiaty, drzewa, krzewy owocowe oraz warzywa. Brzmi pięknie, prawda? Wielu z nas zazdrości działkowcom, którzy od wiosny do jesieni uprawiają swoje ogródki, spędzają w nich czas na łonie natury i odpoczywają od zgiełku miasta. jeżeli też chciałbyś mieć swoją zieloną oazę, sprawdź, jak zostać działkowcem.
Rodzinne Ogródki Działkowe podlegają stowarzyszeniom ogrodowym. Największym jest Polski Związek Działkowców. Jego organy zapewniają, iż dołączenie do niego nie jest wcale trudne. Jak zostać działkowcem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by zapewnić sobie skrawek ziemi do uprawiania roślin i spędzania wolnego czasu.
Kto może zostać działkowcem?
Do Polskiego Związku Działkowców może przystąpić każdy, kto ukończył 18 lat i ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Jest jednak kilka czynników, które zarząd Związku bierze pod uwagę, podejmując decyzję o tym, komu przyznać działkę. Chodzi m.in. o warunki bytowe, miejsce zamieszkania, warunki pracy czy funkcje działki (zapewnienie rodzinie miejsca wypoczynku). W praktyce oznacza to, iż przy przyznawaniu działek PZD kieruje się tym, kto bardziej jej potrzebuje lub lepiej wykorzysta jej funkcje.
Jak zostać działkowcem i cieszyć się swoim skrawkiem ziemi? Fot. Freepik
Jak zostać działkowcem?
Pierwszym krokiem jest znalezienie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, gdzie chciałbyś mieć działkę. Wybierz taki, do którego będziesz miał łatwy dojazd. Następnie musisz skontaktować się z zarządem ROD i dowiedzieć się, czy na terenie ogrodu znajduje się jakaś nieużywana działka, którą będzie można ci przydzielić. Kolejnym krokiem jest złożenie podania o przyjęcie do Polskiego Związku Działkowców (możesz to zrobić, choćby jeżeli aktualnie nie ma wolnej działki). Zostaniesz skierowany na szkolenie, a zarząd PZD przyjmie uchwałę o przyznaniu ci działki lub odrzuceniu twojej kandydatury (jeśli nie spełniasz warunków).
Jak zostać działkowcem i cieszyć się swoim skrawkiem ziemi? Fot. Freepik
Jakie opłaty ponosi działkowiec?
Kiedy już działka zostanie przyznana, konieczne będzie wniesienie kilku niezbędnych opłat.
- Jednorazowa opłata wpisowa wynosi od 120 do 300 zł. Jej wysokość jest ustalana na podstawie wielkości miasta, statusu ROD oraz stanu zagospodarowania i wielkości działki.
- Opłata inwestycyjna to twój wkład na Fundusz Rozwoju ROD. Jest przeznaczana na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury ogrodu, znajdujących się w nim urządzeń oraz obiektów. Wysokość opłaty ustala samodzielnie każdy zarząd ROD.
- Musisz również rozliczyć się z poprzednim właścicielem działki za nasadzenia oraz naniesienia, których dokonał. Możesz to zrobić, kontaktując się bezpośrednio z tą osobą lub za pośrednictwem zarządu ROD.
- Do 31 maja każdego roku musisz uiścić również opłatę członkowską. Jej wysokość jest naliczana od 1 metra kwadratowego działki.
- Kiedy już wniesiesz wszystkie opłaty, możesz cieszyć się swoją działką. Pamiętaj jednak, iż do twoich obowiązków należy przestrzeganie regulaminu oraz przepisów prawa.