Bez wątpienia każdy opiekun chce karmić swojego psa tym, co najlepsze dla zdrowia czworonoga. Nie powinniśmy jednak ulegać presji, jaką czasem wywierają na nas zwierzęta, żebrząc o resztki ze stołu. Jak podkreślają specjaliści ds. żywienia, psy nie mogą być karmione jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, ponieważ im nie służy. Niektórzy opiekunowie karmią je samodzielnie przygotowanymi posiłkami, podając np. specjalny makaron dla psa dostępny m.in. w sklepach zoologicznych. Czy to dobry pomysł? Gotowanie dla zwierzęcia jest czasochłonną czynnością, która wymaga dużej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych czworonogów. W przeciwnym razie łatwo o niedobory lub nadmiary w organizmie.
Czy pies może jeść makaron?
Zdarza się, iż makaron dla psa stanowi dodatek do domowego posiłku, jaki opiekun przygotowuje dla czworonoga (nie jest to zakazany produkt dla zwierząt, jednak nie powinien nigdy stanowić podstawy diety). Samodzielne komponowanie posiłków dla psa w domu zajmuje sporo czasu i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, niż gotowanie dla zwierzęcia samemu, jest karmienie go pełnoporcjową karmą gotową (suchą lub mokrą). Tego rodzaju pokarm zaspokoi jego potrzeby żywieniowe. Osoba, która nie zna wszystkich zasad prawidłowego żywienia zwierząt, a chce przygotować jedzenie dla psa na własną rękę, będzie miała problem ze skonstruowaniem domowej diety tak, aby była kompletna i zbilansowana (zawierała w odpowiednich proporcjach tłuszcze, białka, mikro- i makroelementy oraz witaminy). Lepiej zaufać w tej sprawie specjalistom ds. żywienia i postawić na wysokogatunkową karmę gotową.
Makaron dla psa a zdrowie czworonoga. Błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów
Część niedoświadczonych opiekunów nie zdaje sobie sprawy, iż żywienie domowe, którego bazą jest ugotowany makaron, może przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości u czworonoga. Makaron zawiera przede wszystkim węglowodany (skrobię), które są źródłem łatwo przyswajalnej energii. Obecność tego składnika w diecie zwierzęcia jest ważna, jednak najlepiej jest dostarczać go pupilowi w pełnoporcjowym jedzeniu dla zwierząt, które jest optymalne pod względem proporcji substancji odżywczych. Należy pamiętać, iż główną zasadą żywienia psa jest prawidłowe zbilansowanie jego posiłków. Ponadto potrawy zawierające makaron niejednokrotnie są wzbogacone tłuszczami, które zwiększają kaloryczność porcji, przez co organizm czworonoga otrzymuje więcej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Jakie inne błędy popełniają nieświadomie opiekunowie? Podawanie psu makaronu, który jest niedogotowany lub zimny, może powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. biegunkę. Niektóre dodatki do makaronu dla psa mogą być wręcz toksyczne i zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu zwierzęcia, np.: ostre przyprawy, cebula, czosnek.
Czy szczenięta mogą jeść makaron?
Makaron nie powinien być podstawą codziennego menu szczeniąt, które ze względu na intensywny rozwój, mają większe zapotrzebowania żywieniowe niż dorosłe czworonogi. Aby młode psy prawidłowo się rozwijały, muszą otrzymywać składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Zapewni im to dobrej jakości karma gotowa, dedykowana właśnie szczeniętom. Do dobrego rozwoju potrzebują one odpowiednich dawek m.in. białka, fosforu, wapnia.
Podsumowując, makaron dla psa nie powinien być stałym elementem diety czworonoga. Takie posiłki są trudne do zbilansowania i często zbyt kaloryczne. jeżeli chcemy zadbać o dietę pupila, sięgajmy po pełnoporcjowe karmy gotowe, których skład jest odpowiednio opracowany pod względem dostarczanej energii, a także witamin i składników mineralnych. To bezpieczne i jednocześnie zdrowe rozwiązanie. W razie problemów z doborem pokarmu zawsze można skonsultować się z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem.