Majówka na Żeromszczyźnie z wieloma atrakcjami

1 tydzień temu

Zwiedzanie dworku Stefana Żeromskiego, muzyka ludowa i nabożeństwo majowe przed kapliczką – tak będzie wyglądała tegoroczna „Majówka na Żeromszczyźnie”. Początek już 1 maja.

Wówczas o godzinie 12 odbędzie się wyjątkowe spotkanie w Pracowni Dzieł i Piśmiennictwa o Stefanie Żeromskim i regionie świętokrzyskim w dworku w Ciekotach pt. "Zwyczaje dworów i wsi czasów Żeromskiego". Wykłąd wygłosi dr Alicja Trukszyn, etnolog, folklorystka, autorka książek popularyzujących kulturę ludową. Po spotkaniu odbędzie się zwiedzenia dworku Stefana Żeromskiego.

W czwartek 2 maja o godz. 12:00 obędzie się zaś spotkanie pod hasłem "Tak mówili w Ciekotach 100 lat temu - o gwarze czasów Żeromskiego".

– Poprowadzi je, podobnie jak w środę, dr Alicja Trukszyn, orędowniczka gwary świętokrzyskiej. Co interesujące będzie można nie tylko dowiedzieć się wiele o języku świętokrzyskiej wsi przełomu XIX i XX wieku, ale również go usłyszeć – dodaje Kinga Kruk z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

Następnego dnia o godzinie 12 zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po dworku Stefana Żeromskiego wychodzące znacznie poza ramy tradycyjnego zwiedzenia obiektu. To nie lada gratka dla wielbicieli prozy i życia Stefana Żeromskiego. Po dworze oprowadzać będzie kustosz honorowa Kazimiera Zapałowa, wybitna badaczka życia i twórczości pisarza.

Bilety w cenie 22 zł (normalny), i 18 zł (ulgowy) na każdy z dni majówki można rezerwować pod numerem telefonu: 41 311 21 28 lub mailowo: szklanydom@maslow.pl.

W sobotę 4 maja o godzinie 16 przed kapliczką na Żeromszczyźnie odbędzie się inauguracja tegorocznych „Śpiewów majowych” w nawiązaniu do wieloletniej tradycji śpiewania pieśni poświęconych Maryi pod świętokrzyskimi kapliczkami. Jako pierwszy pieśni zaśpiewa Chór Masłowianie. Kolejne wydarzenia odbywać będą się w każdą sobotę i niedzielę maja o godzinie 16.

W niedzielę 5 maja o godz. 11:00 w amfiteatrze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” rozpocznie się koncert, w którym w ramach eliminacji do 48. Buskich Spotkań z Folklorem. Na scenie pojawią się: kapele ludowe, będzie można posłuchać solistów instrumentalistów, solistów śpiewaków (a cappella), regionalnych zespołów tanecznych i zespołów śpiewaczych (a cappella). Wystąpią najlepsi z najlepszych z gmin powiatu kieleckiego: Bieliny, Bodzentyn, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Nowa Słupia, Piekoszów, Strawczyn, Zagnańsk.

Na wydarzenia 4 i 5 maja wstęp jest wolny.

  • Ciekoty
    Idź do oryginalnego materiału