Kiełki to nic innego jak rośliny znajdujące się we wczesnej fazie wzrostu. Posiadają dużą ilość łatwo przyswajalnych składników odżywczych, które wytwarzane są w procesie kiełkowania, dlatego też stanowią tak cenny składnik zbilansowanej diety. Najlepsze jest to, iż można samodzielnie wyhodować je na własnym parapecie. Do najpopularniejszych kiełków zalicza się te z nasion fasoli mung, rzodkiewki, kukurydzy, słonecznika czy soi. Warto jednak swoją uwagę skierować również na kiełki z nasion chia.
Dlaczego warto jeść chia i kiełki chia? To prawdziwa skarbnica dla zdrowia
Nasiona chia cieszą się popularnością od wielu lat i chętnie dodawane są do licznych dań i deserów. Są cenionym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, a także witamin z grupy B oraz pierwiastków takich jak żelazo, magnez, wapń, fosfor czy potas. To prawdziwa bomba witaminowa, dla której każdy powinien znaleźć miejsce w swojej diecie.
Co ciekawe, kiełki z tych niezwykłych nasion niosą ze sobą jeszcze więcej dobra. Dla porównania zawierają ogrom błonnika, którego jest więcej niż w popularnych otrębach. Ponadto to doskonałe źródło białka, które wspomaga regenerację i którego jest więcej niż w ryżu czy kukurydzy. Na tym jednak wciąż nie koniec. Kiełki z nasion chia to duża dawka żelaza, a także wapnia, którego jest pięć razy więcej niż w szklance mleka.
Ponadto kiełki chia to cenne źródło kwasu foliowego, a także takich składników jak antyoksydanty, fitosterole, flawonoidy czy kwasy fenolowe. Nie trzeba więc dłużej przekonywać, iż kiełki z nasion chia to prawdziwa bomba witaminowa i nieocenione dobro, po które warto sięgać regularnie. Zwłaszcza iż bez problemu można wyhodować je na swoim parapecie.
Zobacz też: Te rośliny warto mieć w mieszkaniu zimą. Dobrze wpływają na zdrowie
Jak zrobić kiełki z nasion chia? To prostsze niż myślisz
Kiełki z nasion chia w prosty sposób można wyhodować samodzielnie w domu. To proste i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli mieć tę prawdziwą skarbnicę zdrowia zawsze pod ręką, przez co z łatwością będziesz mógł te kiełki dodawać do potraw. Do wyhodowania kiełek chia będziesz potrzebować ziarna nasion chia, płaski talerz oraz ligninę.
Aby “zasadzić" nasiona, zacznij od przygotowania ziaren poprzez namoczenie ich w letniej, przegotowanej wodzie. Wystarczy już jedna godzina, aby ziarenka nieco napęczniały i mogły zacząć wypuszczać kiełki. Po tym czasie mokre nasionka porozdzielaj i rozprowadź delikatnie na ligninie położonej na płaskim talerzu. Najwygodniej robić to dzięki łyżeczki.
Następnie trzeba pamiętać o codziennym zraszaniu rozłożonych nasionek, które najlepiej umieścić na parapecie, przez co będzie do nich docierać ciepło oraz światło. Należy regularnie obserwować kiełki i nawilżać je, gdy zajdzie taka potrzeba, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Przy dobrej pielęgnacji już po około trzech dniach nasiona chia zaczną pękać i wypuszczać małe kiełki, a po 6-8 dniach będą nadawać się do jedzenia.
Sprawdź także: Podlewaj tym rośliny doniczkowe. To najlepsza odżywka na zimę
Zobacz też:
Wygląda jak miniaturowe drzewko. Zrób to, a obsypie się kwiatami
Pieniążek przestanie gubić liście. Wystarczy, iż podlejesz go tą domową miksturą
Fikus gubi liście? zwykle winny jest ten błąd