Lilia drzewiasta – Lilia Orienpet – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Lilia drzewiasta – Lilia Orienpet 'Robina'


Lilie (Lilium) to byliny należące do rodziny liliowatych. Uprawiane już w starożytności ze względu na piękno kwiatów i ich często wręcz upajający zapach. Nic dziwnego, iż lilie po dziś dzień są jednymi z bardziej popularnych kwiatów uprawianych zarówno w ogrodach, jak i na skalę przemysłową na kwiat cięty.

Wśród tysięcy odmian, mieszańców i kultywarów znalazła się szczególna grupa tych roślin, a mianowicie Lilie drzewiaste, zwane inaczej Lilie Orienpet.

Lilia drzewiasta – skąd się wzięła

Lilia drzewiasta, zwana inaczej Lilią Orienpet to skrzyżowanie lilii orientalnych, pochodzących z Japonii oraz Chin z liliami trąbkowymi. Lilie te trafiły do Europy w XVII wieku. Z czasem nauczono się je rozmnażać i krzyżować między gatunkami i odmianami. Dzięki temu powstało mnóstwo mieszańców o różnych cechach, o bardzo różnorodnych kwiatach, różnej wytrzymałości, odporności na choroby. I tak właśnie powstały wyjątkowe wśród innych lilie drzewiaste – lipie orienpet. Pierwszym orientpetem był mieszaniec nazwany ‘Black Beauty’.

Lilia orienpet ‘Black_Beauty’, autor: I, KENPEI, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Lilia Orienpet – jak wygląda

Jak już sama nazwa Lilia drzewiasta sugeruje, są to prawdziwe olbrzymy wśród lilii. Wysokość ich bowiem, w zależności od odmiany może sięgać choćby 2,5 metra. Ale to nie koniec wielkich liczb, ponieważ niezwykle okazałe są również ich kwiaty, osiągające w pełnym rozkwicie choćby 25 cm średnicy. Ale nie tylko wielkość kwiatów przyciąga uwagę, również ich zróżnicowana kolorystyka, począwszy od dwukolorowych płatków aż po kwiaty wielobarwne.

Ale to nie koniec zachwytów nad liliami orienpet, wisienką na torcie jest tu bowiem ich nieziemski zapach. Bardzo przyjemna woń kwiatów lilii drzewiastej wyczuwalna jest z daleka.

Lilie orienpet będą się pięknie prezentowały w każdym ogrodzie, zwłaszcza w tym dużym, ale nie może zabraknąć lilii drzewiastych w ogrodach naturalistycznych czy też w ogrodach wiejskich.

Lilia drzewiasta – Lilia Orienpet ‘Anastasia’ – autor: cultivar413, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Wymagania lilii drzewiastej

Zanim zasadzimy cebule lilii drzewiastej, trzeba wybrać dla niej optymalne stanowisko. A to idealne powinno znajdować się w pełnym słońcu. Im bowiem więcej słońca, tym dłuższe będą łodygi i większe, bardziej intensywnie wybarwione kwiatostany. Ale jest wymóg dodatkowy, miejsce to musi być jednocześnie osłonięte od wiatru, gdyż gorący, silny wiatr zacznie zasuszać delikatne płatki. A zatem kompromis, czyli sadzenie lilii drzewiastych blisko wyższych krzewów, tui czy innych iglaków, które będą je osłaniały, gdy upał połączy się z silnym wiatrem.

Lilie, w tym lilie drzewiaste są roślinami o dużych wymaganiach pokarmowych. Dlatego podłoże do ich uprawy musi być żyzne. Najlepsza będzie mieszanka ziemi gliniastej, piasku, torfu, kompostu lub mieszanka ziemi uniwersalnej z dobrze przesianym kompostem. Podłoże powinno być bowiem przepuszczalne, dobrze zdrenowane (można użyć keramzyt, wermikulit, perlit), a jednocześnie nie może być jałowe. A przy tym stale umiarkowanie wilgotne.

Jaka to jest żyzna gleba? Jak poprawić żyzność gleby?
Żyzna gleba to taka, która posiada zdolność do zaspokajania potrzeb żywieniowych roślin. Tymi potrzebami…
Czytaj więcej...

Lilie orienpety by zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć muszą mieć zapewnioną ziemię o odczynie lekko kwaśnym do góra lekko zasadowego. jeżeli ziemia będzie zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa, wówczas słabiej kwitną i w ogóle w tak ekstremalnych dla siebie warunkach marnie wyglądają.

Lilia drzewiasta – jak sadzić

Przed zasadzeniem lilii drzewiastej należy odpowiednio przygotować podłoże. O tym, iż powinno być zdrenowane pisaliśmy wyżej. Poza tym powinno być dokładnie odchwaszczone ponieważ lilie bardzo źle znoszą towarzystwo chwastów oraz oczyszczone z kamieni.

Sadzenie roślin cebulowych
Ogród kwiatowy bez roślin cebulowych? Raczej niemożliwe! Wiele z nich zakwita, gdy wkoło leży…
Czytaj więcej...

Cebule lilii często padają łupem szkodników, warto je więc sadzić w specjalnych koszyczkach, a żeby nie chorowały, konieczne jest ich zaprawienie. Cebule lilii drzewiastych sadzi się na głębokości trzykrotnej wysokości cebuli. Ale jeżeli naszym zamiarem jest wyściółkowanie powierzchni ziemi wokół uprawy lilii, to głębokość może być nieco mniejsza. Natomiast ściółkowanie podłoża w uprawie lilii jest wręcz koniecznością. Pozwoli to liliom szybciej się ukorzenić, zapewni stały dopływ materii organicznej a zimą zabezpieczy cebule przed przemarzaniem. Najlepszym materiałem organicznym do ściółkowania orienpetów jest torf, ale może to być również kora sosnowa, kompost, skoszona trawa czy zrębki.

Lilia drzewiasta – Lilia Orienpet ‘Red_Hot’ – autor: cultivar413, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Pielęgnacja lilii drzewiastej

Lilia drzewiasta zwana inaczej lilia orienpet nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale warto nieco o nią zadbać, by zdobiła ogród przez lata. Należy do lilii najbardziej odpornych na działanie patogenów chorobotwórczych, ale i szkodniki cenią ją mniej niż inne cebule kwiatowe. Są to rośliny odporne na suszę, ale jeżeli naprawdę długo nie pada, dobrze jest je podlać.

Lilie drzewiaste warto również zasilać, zwłaszcza wiosną by pięknie i bujnie kwitły. Można wówczas stosować nawozy mineralne z azotem. Gdy kwiaty przekwitną, powinny zostać ścięte zanim zaczną wytwarzać nasiona, co osłabi cebule. Gdy już nie będzie kwiatostanów, można wówczas również raz zastosować nawóz, by dostarczyć cebulom pokarmu, ale tym razem nie może on zawierać azotu, tylko głównie potas i fosfor. Będzie to doskonały zastrzyk energii i wzmocni cebule przed zimą.

Lilia drzewiasta – Lilia Orienpet ‘Scheherazade’ – autor cultivar413, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Cebule orienpetów są w zasadzie mrozoodporne i nie wymagają wykopywania ich przed zimą, jak to ma miejsce w przypadku bardzo wielu odmian lilii orientalnych. Dobrze jest jednak przykryć je przed nadejściem mrozów liśćmi, sianem, słomą, kompostem czy igliwiem.

Fot. główna: Lilia drzewiasta – Lilia Orienpet ‘Robina’ – autor: cultivar413, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału