LIGA POPIERANIA TURYSTYKI

nn6t.pl 2 miesięcy temu

Proponujemy tournée wakacyjne śladami realizacji polskich architektek. Pensjonat czy kolejka? Ty wybierasz!

źródło: Wikipedia

Zaczniemy od najbardziej podstawowej funkcji, czyli od noclegów.

Gdzie śpimy:

Pensjonat Dom Turysty w Augustowie


kto zaprojektował?

Stanisława Sandecka-Nowicka i Maciej Nowicki


Obiekt otwarto zaraz przed wojną, w maju 1939 roku. W wielu opracowaniach, a choćby na tablicy pamiątkowej* jako autor występuje tylko Maciej, ale niech Was to nie zmyli. Dom Turysty zaprojektowało wspólnie sławne małżeństwo architektów wraz z zespołem. Jest to prosta, modernistyczna bryła z dwuspadowym dachem z elewacją z cegły i kamienia. Zbudowana pośrodku lasu nad jeziorem Necko z inicjatywy działającej ówcześnie organizacji o nazwie Liga Popierania Turystyki (jak nie kochać?!). Tylna elewacja ma długi balkon na wspornikach i słupy, przypominające pnie okolicznych sosen. Są tu kamienne schody prowadzące do lasu i jeziora. W różnych opracowaniach można znaleźć informacje o tym, jak bardzo luksusowy miał to być ośrodek – z prywatną plażą, garażami, salą dancingową czy pokojem do gry w brydża i bilard.

*Pracujemy nad zmianą, trzymajcie kciuki.

Którędy w góry?

Kolejka na Kasprowy Wierch


kto zaprojektował?

Anna Kodelska i Aleksander Kodelski


Aleksander był odpowiedzialny za samą kolejkę, Anna projektowała obiekty architektoniczne na trasie, czyli stacje. Na uwagę zasługują rozwiązania wynikające z poszanowania krajobrazu – głównym materiałem budowlanym był kamień, a projekt pozwalał na realizację kolejki i stacji niemalże bez używania ciężkich maszyn. Małżeństwo architektoniczne działało czynnie w okresie międzywojennym, oprócz kolejki Kodelscy stworzyli również wspólnie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.

Gdzie wracamy do zdrowia:

Zakład leczniczo-wychowawczy w Istebnej


kto zaprojektował?

Jadwiga Dobrzyńska i Zbigniew Łoboda


Obiekt w tej chwili pełni funkcję szpitala pediatrycznego, więc nie życzymy Wam tam pobytu. Zamiast tego, polecamy przyjrzenie się architekturze budynku podczas wakacyjnych wycieczek po powiecie cieszyńskim. Główna projektantka to pierwsza polska architektka. Obroniła dyplom na Politechnice Warszawskiej w 1922 roku. Rozległy kompleks sanatoryjny budowany z myślą o dzieciach i młodzieży z chorobami płuc powstał 14 lat później. Składa się z serii pawilonów ułożonych kaskadowo na zboczu góry. Znajdziemy tu mnóstwo rozwiązań funkcjonalnych, które zapewniały chorym kontakt z naturą (tarasy, balkony i dachy z widokiem na góry, oranżerie i ogrody, łóżka ustawiane naprzeciwko dużych okien) i wspomagały leczenie chorób płucnych (przewietrzane sale, ażurowe balustrady tarasów, oddzielne wejścia i korytarze dla osób zdrowych i chorych niwelujące ryzyko zarażenia). Jest tu też wiele rozwiązań stworzonych z myślą o najmłodszych np.: niskie parapety okien, druga, niżej zamocowana poręcz w balustradzie schodów czy wprowadzenie koloru do wnętrz.

Gdzie na piknik:

Sady żoliborskie


kto zaprojektował?

Alina Scholtz i Halina Skibniewska


Spędzasz lato w mieście? A może tym miastem jest Warszawa? jeżeli tak, BAL proponuje wizytę na zielonych terenach Sadów Żoliborskich, które wyszły spod kreski Aliny Scholtz. Wspólnie z projektantką założenia, Haliną Skibniewską zadbała o zachowanie drzew owocowych. Na terenie Sadów możesz urządzić sobie spacer lub zrobić piknik, spędzić chwilę pod gruszą, jeść jabłka prosto z drzewa i z rozrzewnieniem spoglądać na jedno z nielicznych przykładów niepatodeweloperskiej zabudowy mieszkaniowej w tej okolicy.

BAL Architektek: inicjatywa wspierająca kobiety w architekturze, zarówno projektantki, jak i jej użytkowniczki. Do tej pory mogłyście nas śledzić online ma @bal_architektek ale wkroczyłyśmy na papier! Balowiczki: Dominika Janicka, Barbara Nawrocki, Dominika Wilczyńska. PS Niech żyje BAL!

Idź do oryginalnego materiału