Nowo odkryty grzyb zdolny do degradacji plastiku

2 godzin temu
Zdjęcie: Nowo odkryty grzyb zdolny do degradacji plastiku


Ludzie produkują ponad 380 milionów ton plastiku rocznie, a do 2060 roku liczba ta może się choćby potroić. Duża część odpadów trafia do oceanów, zagrażając życiu roślin i zwierząt. Okazuje się, iż rozwiązaniem tego problemu mogą być grzyby, które dzięki naturalnym enzymom rozkładają plastik choćby w kilka tygodni.

Odpowiedź na problem recyklingu?

Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Badań Morskich zauważyli, iż plastikowe śmieci, złożone z polietylenu, mogą być rozkładane przez grzyba – Parengyodontium album.

– Plastikowe śmieci w oceanie mają duży wpływ na życie morskie. Spośród wielu skutków tego zanieczyszczenia, jednym z najbardziej znanych jest wpływ na zwierzęta żyjące w wodach, które mylą plastikowe śmieci z pożywieniem. Połknięty plastik może powodować problemy zdrowotne, a choćby śmierć – mówi Annika Vaksmaa, koordynatorka projektu.

Plastik jest szczególnie szkodliwy dla ryb, ptaków i żółwi, które mogą zaplątać się we wrzucane do oceanów przedmioty, co często prowadzi do poważnych obrażeń, a choćby utonięcia lub uduszenia. Cierpią również rafy koralowe, które zasypane odpadami nie mają możliwości wzrostu, przez niedobór światła słonecznego.

Grzyb, który żywi się plastikiem z oceanu

Degradator plastiku

Anika Vaksmaa poświęciła dużą część swoich badań tematowi wykorzystania mikrobów do łagodzenia skutków katastrofy klimatycznej. Odporność i umiejętności adaptacyjne grzybów mogą być istotne dla walki z ogromną ilością śmieci znajdującą się w wodach. Najpierw trzeba jednak określić, które z mikrobów żyją w plastiku, a które są w stanie go potencjalnie rozłożyć.

– Znalezienie innych degradatorów plastiku jest bardzo ważne. w tej chwili wiemy całkiem sporo o bakteriach i grzybach rozkładających plastik w środowisku lądowym, jednak może się okazać, iż istnieją inne rodzaje mikrobów i organizmów rozkładających te trudne do rozbicia polimery – tłumaczy Vaksmaa.

Badania pokazały, iż umiejętność rozkładu plastiku posiada Parengyodontium album, którego enzymy to istotny krok w tym procesie. Aktualnie badaczka skupia się na zgłębieniu mechanizmów molekularnych, co pomoże znaleźć inne organizmy o podobnych cechach.

W badaniach został użyty izotopowo znakowany polietylen. dzięki “oznakowanych” plastików badano proces degradacji. Spektrometria pomogła w przesyłaniu obrazu w dużej rozdzielczości, co pozwoliło określić dokładny czas rozkładu plastiku. Okazało się, iż wynosi on zaledwie kilka tygodni, co jest optymistycznym wynikiem w porównaniu z trwającym latami naturalnym procesem.

Źródło: technologynetworks.com

Fot. Canva (richcarey)

Idź do oryginalnego materiału