Kwiat o specjalnych adekwatnościach. Mało która roślina potrafi rozgrzać atmosferę tak, jak ta bylina

1 tydzień temu
W jednej z najsłynniejszych biblijnych opowieści możemy usłyszeć o krzewie, który zaczął płonąć, ale się nie spalał. Choć wydarzenie to może wydawać się ciekawą fantazją, dla osób, które słyszały o istnieniu byliny Dictamnus albus wcale nie jest czymś nadzwyczajnym. Ten kwiat również potrafi wytwarzać ogień.
Byliny są jednymi z roślin, które najchętniej wysadzamy w ogrodach. W dużej mierze popularność tego gatunku polega na niezbyt skomplikowanych wymaganiach uprawowych. Do tej grupy zalicza się bardzo wyjątkowy okaz, który bywa nazywany krzewem Mojżesza. Dlaczego? Ponieważ w upalne dni kwiat zaczyna wypuszczać lotne olejki, które unosząc się nad liśćmi, mają tendencję do "podpalania się". Bez obaw, płomyki nie są w stanie uszkodzić roślin znajdujących się na rabatce. W Polsce występują dwie odmiany tego nietuzinkowego kwiatu. To jedna z najciekawszych dekoracji, jaką można mieć na posesji.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?


Kwiaty - byliny. Krzew Mojżesza to prawdziwa ogrodowa perełka
Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) zwany również krzewem Mojżesza, to roślina należąca do rodziny rutowatych. Bylina naturalnie rośnie w środkowej i południowej części Europy, a także w zachodniej Azji. Na terenie Polski można spotkać ją m.in. w okolicach Buska-Zdroju czy Włocławka. Oprócz unikatowych umiejętności do wytwarzania płomienistych esencji dyptam jesionolistny charakteryzuje się również lancetowatymi liśćmi o ząbkowatych blaszkach, które występują w ciemnym lub jasnym odcieniu i emanują cytrusowym aromatem. Kwiaty natomiast zwykle występują w kolorze białym, różowym lub purpurowym.
Zobacz też: Piwonie będą stały w wazonie tygodniami. Trik zdradziła mi kwiaciarka
Do najpopularniejszych w naszym kraju odmian, które można uprawiać w przydomowej rabatce, należą:


Albiflorus o śnieżnobiałych pąkach
Rosa Purple wyróżniający się intensywnymi purpurowymi kwiatami


Ich potencjał wzrostowy wynosi ok. 80-100 cm. Warto mieć je w swoim ogrodzie, ponieważ stanowią niebanalną ozdobę i urozmaicają przestrzeń swoimi stożkowatymi pąkami. Decydując się na ich uprawę, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.


Niewymagające kwiaty do ogrodu. Krzew Mojżesza to jedna z piękniejszych dekoracji posesji
Najlepszą porą na wysadzenie dyptamu jesionolistnego jest wczesna wiosna (marzec) lub początek jesieni (wrzesień). O tego typu zabiegu zdecydowanie należy zapomnieć latem, ponieważ w tym czasie roślina wytwarza wspomniane wcześniej lotne olejki, które mają tendencje do emitowania płomieni. Co więcej, krzew ten zawiera związek organiczny, jakim jest furanokumaryna (psoraleny) wykazująca się działaniem fotouczulające. Dlatego pielęgnując bylinę, trzeba zawsze zakładać rękawiczki, aby uniknąć poparzenia lub wywołania reakcji alergicznej. Chcąc uprawiać dyptam jesionolistny, należy zapewnić mu dobrze nasłonecznione stanowisko, osłonięte od wiatru, gdzie gleba wykazuje się pH 7,0-7,5 i jest bogata w wapń i próchnicę. Co więcej, bardzo istotną kwestią jest również przepuszczalność ziemi, ponieważ roślina ta nie toleruje zastojów wody. Krzew zdecydowanie woli borykać się z długim okresem suszy, niż z nadmiarem wody. Niemniej, warto pamiętać o cyklicznym podlewaniu rośliny.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału