Kot somalijski to w rzeczywistości długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Powstał stosunkowo niedawno, ale zdążył podbić serca kociarzy całego świata swoim ciekawym wyglądem, a także czułym zachowaniem. Jest to także kot, który nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji. A jakie jeszcze zalety są u tej rasy w umaszczeniu agouti?
Wzorzec FIFe i inne wzorce rasy
Kot somalijski został uznany przez Międzynarodowy Związek Felinologiczny (FIFe). W klasyfikacji organizacji otrzymał kod EMS (służący szybkiej identyfikacji) – SOM, a także wspólny wzorzec z kotem abisyńskim. Inne organizacje felinologiczne, które uznały rasę to:
- Stowarzyszenie Miłośników Kotów (Cat Fanciers’ Association – CFA),
- Międzynarodowe Kocie Stowarzyszenie – (The International Cat Association – TICA), gdzie otrzymał oznaczenie SO i dzieli wzorzec z kotem abisyńskim,
- Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów (American Cat Fanciers Association – ACFA), gdzie otrzymał oznaczenie SOM,
- Kanadyjskie Kocie Stowarzyszenie (Canadian Cat Association – CCA),
- Rada Zarządzająca Miłowania Kotów (Governing Council of the Cat Fancy – GCCF), gdzie został przypisany do sekcji 2, grupy 2,
- Światowa Kocia Federacja (World Cat Federation – WCF) gdzie otrzymał oznaczenie SOM.
Historia rasy kot somalijski i ciekawostki
Kot somalijski wywodzi się bezpośrednio od kota abisyńskiego. Obie rasy swoje nazwy zawdzięczają afrykańskim państwom. Kot somalijski Somalii, a kot abisyński Etiopii (dawniej – Abisynia). Nowa rasa pojawiła się w XX wieku, kiedy w miotach kotów abisyńskich zaczęły się rodzić koty długowłose. Mogło to być spowodowane mutacją genu lub wynikać z krzyżówek z innymi rasami w przeszłości. Konsekwentną hodowlę kotów somalijskich rozpoczęto w 1965 roku, w USA. Stało się to za sprawą Evelyn Mague, postanowiła utrwalić długowłosy typ w dalszej hodowli. Za jej namową poszło wiele hodowców na całym świecie. niedługo rasa otrzymała swoją nazwę. Somalijskie koty zostały uznane już w 1979 roku przez CFA.
Jaka jest popularność kota somalijskiego?
Koty somalijskie występują na całym świecie. Szczególnie są popularne w USA. W Polsce rasa jest mało powszechna. Jej przedstawicieli możemy znaleźć w hodowlach, jednak często będziemy musieli poczekać na miot.
Jak wygląda kot somalijski i jaką ma budowę ciała?
Kot somalijski różni się od kota abisyńskiego tylko długością szaty. Spójrzmy, jaki kot się pod nią kryje.
Jaka jest budowa ciała kota somalijskiego?
Kot somalijski jest średniej wielkości, waży około 3-7 kg. Ma zgrabną, muskularną sylwetkę Jego głowa jest w kształcie trójkąta, szeroka u góry z delikatnie zaokrąglonym czołem. Możemy na niej zauważyć średniej długości nos, który jest czerwony z czarnym obrysem. Duże, szeroko rozstawione uszy odznaczają się zaokrąglonymi konturami i kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Oczy somalijczyka są duże w kształcie migdałów z czarną obwódką, w wyrazistym kolorze bursztynowym, żółtym lub zielonym. Szyja jest pełna wdzięku, łączy głowę z długim i smukłym tułowiem. Kończyny są muskularne, cienkie i długie, zakończone owalnymi łapkami. Puszysty, długi ogon u tego kota przypomina lisią kitę.
Sierść i umaszczenie kotów somalijskich pasujące do standardu rasy
Kot somalijski ma szatę, która różni się od kota abisyńskiego – głównie długością. Po za tym ma identyczne ubarwienie. A jaka jest dokładnie? Sprawdźmy czym zachwyca miłośników rasy.
Jaka jaka jest długość sierści na ciele kota somalijskiego?
Choć kota somalijskiego nazywa się długowłosym kotem abisyńskim, w rzeczywistości jest półdługowłosy, a jego futro charakteryzuje się małą ilością podszerstka. Włosy są gęsto rozmieszczone na całym ciele, na ramionach są nieco krótsze, dłuższe są na tylnych nogach, gdzie tworzą portki, a wokół szyi kołnierz, nazywany kryzą.
Jakie kolory umaszczenia może mieć kot somalijski?
Typ sierści kota somalijskiego nazywa się agouti i odznacza się tzw. tickinigem, czyli poprzecznym prążkowaniem każdego włosa. Włos u nasady jest innego koloru niż na jego końcu. Dopuszczalne kolory umaszczenia:
- ruddy – dziczy,
- sorrel – rudy,
- niebieski,
- płowy.
Na ciele kota można zauważyć pręgowania na twarzy i charakterystyczny znak „M” na czole. Wzdłuż grzbietu biegnie ciemna linia. Broda u somalijczyka jest biała.
Pielęgnacja futra i ciała
Kot somalijski ze względu na małą ilość podszerstka, w pielęgnacji bardziej przypomina kota krótkowłosego niż długowłosego. Jego sierść raczej nie ma tendencji do tworzenia się kołtunów. To nie znaczy, iż kot nie potrzebuje być pielęgnowany regularnie. Podpowiadamy na co powinniśmy zwrócić uwagę by zadbać o jego zdrowy wygląd.
Jak zadbać o futro kota somalijskiego?
Kota somalijskiego możemy szczotkować dwa razy w tygodniu, używając do tego metalowej szczotki z gładkimi zębami. W okresie linienia codzienne szczotkowanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Kot somalijski nie wymaga częstych kąpieli, jedynie wtedy, gdy jego futerko potrzebuje odświeżenia. Kot powinien stać na powierzchni, na której nie będzie się ślizgał. Pamiętajmy, iż szampony i wszelkie kosmetyki muszą być przeznaczone dla kotów. Po kąpieli kot powinien być porządnie wysuszony.
O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji kota somalijskiego?
Kot somalijski potrzebuje regularnej pielęgnacji, należy dbać w szczególności o:
- uszy – powinny być kontrolowane codziennie, gdyż może tam pojawić się ciemna wydzielina, która może być oznaką świerzbowca, wtedy powinniśmy kota możliwie najszybciej zabrać do lekarza weterynarii,
- okolice oczu – oczyszczamy je wacikami nasączonymi preparatem pielęgnacyjnym,
- nos – również przemywamy preparatem pielęgnacyjnym,
- zęby – czyścimy pastą do zębów dla kotów i używamy szczoteczki dopasowanej do wielkości zębów,
- ogon – na nim znajduje się gruczoł łojowy, który może wytworzyć zbyt dużą ilość łoju, przez co powstają zaskórniki lub może wystąpić łojotok. W przypadku jej nagromadzenia, zmywamy ją,
- pazury – jak zaczynają się zawijać, to znak, iż są zbyt długie. Wtedy przycinamy je specjalnymi cążkami dla kocich pazurów, staramy się wtedy nie uszkodzić rdzenia pazura.
Charakterystyka i temperament somali
Kot somalijski to kot bardzo aktywny. Lubi eksplorować przestrzeń i mieć dostęp w domu do wszelkich zakamarków, ale nie lubi gdy ktoś wchodzi mu w drogę. Brak rozrywki może spowodować, iż ciekawski kot wyruszy w poszukiwaniu przygód.
Jaki jest kot somalijski wobec ludzi?
Kot somalijski jest bardzo towarzyski i potrafi podążać krok w krok za swoim opiekunem. Nie gardzi czułościami i chętnie będzie nimi dzielił się ze wszystkimi członkami rodziny. Może nie być odpowiedni dla najmłodszych dzieci, o ile jeszcze nie rozumieją, iż nie jest pluszakiem. Somalijski kot dla osób starszych może się okazać zbyt ciekawski i energiczny. Wobec gości domu somalijczyk nie jest z początku zbyt wylewny, ale nie jest trudno zdobyć jego zaufanie, o ile obdarzymy go czułością i wspólnymi zabawami.
Jaki jest kot somalijski wobec innych zwierząt domowych?
Kot somalijski jest w stanie zaakceptować drugiego kota w domu, o ile ich ścieżki nie będą się krzyżować. Podobnie jest w przypadku psów i innych zwierząt domowych. Nie wykluczony jest scenariusz, w którym zwierzęta stworzą bardziej zażyłe relacje. Podstawą dla niego jest odpowiednio przeprowadzona socjalizacja.
Wychowanie długowłosego abisyńczyka
Kot rasy somalijskiej nie jest specjalnie wyjątkowym kotem, o ile chodzi o wychowanie. Potrzebuje dużo uwagi, a także zajęcia. Kochający opiekun nie będzie miał większych trudności, by zapewnić mu pełen troski, bezpieczny dom. Podpowiadamy, co jest najważniejsze.
Jak przygotować dom dla kota somalijskiego?
Tak już wspominaliśmy, koty tej rasy cenią sobie przyjazną przestrzeń, w której nie będą się nudzić. Rozbudowany system drapaków oraz liczne zabawki będą stanowić świetne urozmaicenie dla somalijczyka. Nie możemy zapominać o zabezpieczeniu okien i balkonu siatkami, gdyż kot somalijski mógłby łatwo ulec pokusie przechadzek poza teren domu. Możemy mu pomóc zaspokoić tę potrzebę, wychodząc z nim na smyczy, którą przymocujemy do specjalnej uprzęży (tzw, szelek dla kota) dopasowanej do jego ciała. Interaktywna miska może być dla niego świetną, zajmującą zabawą, która pomoże ograniczyć ilość spożywanego przez niego pokarmu. Inne akcesoria, które niewątpliwie okażą się konieczne to:
- dwie miski na pokarm i wodę,
- obroża dla kota,
- obcinaczki do pazurków,
- szczotka i inne akcesoria do pielęgnacji,
- kuweta,
- transporter,
- legowisko.
Hodowla kotów abisyńskich długowłosych i cechy idealnego hodowcy
Kot somalijski nie jest łatwo dostępny do zakupu w Polsce, aczkolwiek możemy bez większego trudu znaleźć hodowle, które zajmują się tą rasą. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając hodowlę i kocię dla siebie.
Na co należy zwrócić uwagę w hodowli kotów somalijskich?
Przed zakupem warto poznać opinie innych opiekunów na temat hodowli. Sprawdźmy także praktyki organizacji felinologicznej, pod którą ona podlega. Zweryfikujmy rodowód i przynależność przodków do rasy kociaka. Nie możemy przy tym pominąć książeczki zdrowia wraz z oznaczonymi szczepieniami, które otrzymał kot. Zapytajmy również o badania jego rodziców. Rzetelny hodowca będzie mógł nam wszystko opowiedzieć na temat rasy i nie będzie niczego ukrywał odnośnie swojej hodowli. Rozmowa z profesjonalistą bez wątpienia okaże się dla nas bardzo pożyteczna, gdyż podczas niej możemy otrzymać cenne wskazówki dotyczące opieki nad somalijczykiem.
Czy kot somalijski to rasa wolna od typowych chorób?
Kot somalijski żyje około 12 – 16 lat. Uchodzi za rasę odporną na zmiany temperatury, dzięki czemu możemy z nim chodzić na spacery. Rasa za to nie jest wolna od typowych chorób.
Na jakie choroby jest narażona rasa kot somalijski?
Kot somalijski uchodzi za kota o mocnej tężyźnie, ale jest narażony na następujące choroby typowe dla swojej rasy, a mianowicie:
- choroby zębów – przede wszystkim zapalenie dziąseł i próchnica,
- niedobór kinazy pirogronianowej – dziedziczna niedokrwistość hemolityczna, która prowadzi do anemii, żółtaczki, biegunki, pogorszenia stanu sierści,
- postępujący zanik siatkówki – w wyniku tej choroby kot traci zupełnie wzrok, najdalej do drugiego roku życia,
- amyloidoza nerek – stan, w którym dochodzi do odkładania się amyloidu białkowego w różnych tkankach, co prowadzi do niewydolności nerek,
- syndrom słabnącego kocięcia – niebezpieczna choroba, która zagraża życiu nowo narodzonych kociaków. Następuje w wyniku niezgodności grupy krwi matki, która ma grupę krwi B, a kocię ma A (od ojca – AB lub A), młody kot otrzymuje przeciwciała z mlekiem matki, które zabijają jego czerwone krwinki.
Żywienie kota somalijskiego
Kot somalijski ma wrażliwe uzębienie, a także skłonności do przybierania na wadze. Jego żywienie powinno być ściśle zaplanowane. Możemy żywić kota karmą komercyjną albo podawać mu posiłki przygotowane w domu lub łączyć oba sposoby żywienia. Bez względu na to, który z nich wybierzemy kot powinien otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Oprócz jedzenia powinniśmy mu zapewnić stały dostęp do świeżej wody.
Jak żywić kota somalijskiego karmą komercyjną?
Gotowe karmy komercyjne są najwygodniejszym rozwiązaniem. Starajmy się wybierać takie, które są kompletne i zbilansowane. To znaczy, iż powinny zawierać w sobie wszystkie niezbędne składniki. zwykle występują w postaci mokrej lub suchej. Każda z nich ma swoje adekwatności. Za najbardziej optymalne uchodzą karmy mokre, gdyż pozwalają nawodnić organizm zwierzęcia, wpływają korzystnie na pracę nerek oraz są bardziej delikatne dla dziąseł. Z kolei karmy suche wykazują adekwatności czyszczące zęby i są bardziej kaloryczne. Sięgając po komercyjne karmy dla kota, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim jego etap rozwoju oraz inne potrzeby – np. poprawa stanu zdrowia, wyglądu. Możemy stosować karmy weterynaryjne oraz uzupełniające. Stosowanie karm weterynaryjnych powinno być ustalone z lekarzem weterynarii.
Jak żywić kota somalijskiego posiłkami domowymi?
Ten sposób żywienia jest bardziej wymagający, gdyż potrzebujemy czasu w przygotowanie posiłków oraz odpowiedniej wiedzy dotyczącej ich komponowania dla naszego kota. Precyzyjne opracowanie planu żywieniowego może okazać się czasochłonne. Możemy go ułożyć na podstawie fachowej literatury lub skonsultować się z profesjonalistą, na przykład lekarzem weterynarii, bądź dietetykiem zwierząt.
O czym jeszcze należy pamiętać żywiąc kota somalijskiego?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystkie rodzaje pokarmów możemy stosować równocześnie, przez co uzyskamy korzyści z każdego rodzaju posiłku. Do dziennego bilansu energetycznego powinniśmy wliczyć stosowane przysmaki. One są również bardzo ważne. Są skutecznym sposobem na wzmocnienie więzi z naszym kotem, a także sprawdzają się przy nauce pożądanych zachowań.
Regularne badania u lekarza weterynarii pozwolą wykazać niedobory i nadmiary składników odżywczych. Na podstawie wyników będziemy mogli skorygować dietę. Pamiętajmy, iż każda zmiana w diecie powinna być wprowadzana stopniowo.
Cena i koszty opieki nad kotem somalijskim
Kot somalijski z polskich hodowli kosztuje około od 2500 zł do 6000 zł. Cena zależy od takich czynników, jak renoma hodowli, rodziców kociaka, jego płci, czy przeznaczenia (czy kot jest do dalszego rozrodu, jako kot hodowlany lub wystawowy). Oprócz kosztów zakupu, opiekując się kotem, poniesiemy koszty bieżące związane z jego utrzymaniem.
Jakie są miesięczne koszty utrzymania kota somalijskiego?
Miesięczne wydatki zwykle dotyczą uzupełniania produktów spożywanych przez naszego kota, a także takich, które na bieżąco się zużywają. To przede wszystkim:
- karma dla kota,
- smaczki dla kota,
- żwirek dla kota.
Miesięczny koszt uzupełnienia tych produktów wynosi około 100-200 zł.
Jakie są roczne koszty utrzymania kota somalijskiego?
W roczne wydatki wchodzą wydatki miesięczne, a także koszt zakupów produktów, które zużywają się wolniej oraz środków pielęgnacyjnych i kosmetyków. Będą to przede wszystkim:
- szampon dla kota,
- odżywka dla kota,
- drapaki dla kota,
- nowe zabawki dla kota,
- obroża owadobójcza dla kota.
Łącznie w ciągu roku zapłacimy około 1500-3000 zł.
Jakie są koszty utrzymania kota somalijskiego w ujęciu dwuletnim?
Zakup akcesoriów przeznaczonych dla naszego kota nie powinien być wydatkiem jednorazowym. Powinniśmy je wymieniać maksymalnie do dwóch lat. Wtedy będziemy mieć pewność, iż pozostają bezpieczne dla kota. Wśród nich możemy wymienić:
- miski dla kota na wodę i pokarm,
- obroża dla kota,
- szelki dla kota na spacer,
- smycz dla kota,
- obcinacz do pazurków kota,
- kuweta dla kota,
- legowisko dla kota.
Sumując wszystkie wydatki, w ciągu dwóch lat zapłacimy łącznie około 4000 – 8000 zł. Wszystkie przedstawione produkty i środki dla naszego kota somalijskiego można znaleźć w naszym internetowym sklepie zoologicznym.
Jakie jeszcze koszty poniesiemy opiekując się kotem somalijskim?
Koszty zakupów to nie są jedyne wydatki, które wiążą się z opieką. prawdopodobnie skorzystamy z usług lekarza, a także będziemy kupować leki i preparaty dla naszego kota. Oprócz tego możemy go ubezpieczyć, a także skorzystać z rozmaitych szkoleń i pracy z behawiorystą. W pielęgnacji może nas wyręczyć groomer, czyli fryzjer zwierząt.
Podsumowanie
Kot somalijski to inaczej kot abisyński długowłosy. Ukazaliśmy jego historię, wygląd i charakter. Wskazaliśmy jak zadbać o jego zdrowie, odpowiednie żywienie i pielęgnację. Nasze wskazówki dotyczące zakupu z hodowli oraz wydatków związanych z opieką nad kotem somalijskim mogą okazać się dla Ciebie bardzo użyteczne.