Koszenie trawy – fakty i mity

1 tydzień temu

Łukasz Łuczaj

dr hab. Łukasz Łuczaj, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Miłośnik kwiatów i roślin, botanik. Zajmuje się naukowo etnobotaniką – dokumentacją tradycji użytkowania roślin na świecie oraz botaniką użytkową. Autor bestsellerowych książek, m.in. „Dzika kuchnia”, „Dzikie rośliny jadalne Polski” i „Dziki ogród”. Realizował badania terenowe w wielu krajach Europy i Azji, m.in. w Chinach, Laosie i na Bałkanach, dokumentując dzikie rośliny jadalne używane tradycyjnie w kuchni. Ma swój Dziki Ogród na Pogórzy Dynowskim, gdzie prowadzi zajęcia z dzikiej kuchni i komponuje swoje mieszanki nasiona łąk kwietnych.

Z profesom Łukaszem Łuczajem z Uniwersytetu Rzeszowskiego, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.

Zwracam się z prośbą o ograniczenie koszenia w naszej miejscowości. w tej chwili cały świat odchodzi od zbyt częstego koszenia zieleni miejskiej. Częste koszenie trawników nie ma w większości wypadków funkcji praktycznej.
lukaszluczaj.pl

Runo niskich roślin zielnych z gatunkami traw lub bez często spełnia funkcje antysmogowe, a konkretniej ich liście pochłaniają wiele niebezpiecznych związków chemicznych jak tlenek węgla (CO) czy tlenki azotu (NOx) oraz pył zawieszony (PM) czy też sadza, wydobywających się na ulicach głównie z rur wydechowych spalinowych samochodów oraz ze ścierających się bieżników opon.
Jacek Baraniak

Człowiek bez refleksji, a obdarzony inteligencją, człowiek bez komisji rewizyjnej używania rozumu daje odmianę Homo debilis.
prof. Włodzimierz Sedlak

  1. W jakich miejscowościach wprowadzono zakaz koszenia trawników.
  2. Co mówią badania naukowe na temat koszenia i niekoszenia trawników w mieście?
  3. Jakie są trzy najpopularniejsze mity związane z koszeniem trawników?

  1. Czym kosić?
  2. Kto korzysta, a kto traci, na koszeniu trawników?
  3. Co radzi Pan obywatelom walczącym z bezmyślnym koszeniem trawy?
  4. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału