Największą popularnością w ogrodach cieszą się rośliny zimozielone, które potrafią ozdabiać przestrzeń przez cały rok. Do najpopularniejszych gatunków wysadzanych na polskich rabatkach zalicza się m.in. bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, berberys, świerk, sosna, cis i jodła. jeżeli jednak chcesz, żeby na twojej posesji królował bardziej egzotyczny krzew, postaw na pieris japoński. Ta azjatycka perełka występuje w wielu odmianach i niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz, zachwyci cię swoimi uroczymi kwiatami.
REKLAMA
Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary
Popularne krzewy ozdobne. Zapomnij o świerku czy berberysie. Postaw na pieris japoński
Pieris japoński to krzew należący do rodziny wrzosowatych. Naturalnie można spotkać go w Azji, jednak uprawiany w naszym klimacie również potrafi zachwycić swoim wyglądem. Oprócz zimozielonych adekwatności charakteryzują go również liście zmieniające barwę (w zależności od sezonu) oraz urocze, dzwonkowate kwiaty.
Zobacz też: To królowa zacienionych ogrodów. Zobacz, jak zadbać o bylinę, która przypomina niezapominajkę
Każda odmiana wyróżnia się innym kolorem pąków i zdolnościami wzrostu. Niemniej, wszystkie posiadają te same wymagania uprawowe. adekwatnie pielęgnowany pieris japoński z roku na rok staje się coraz większą dumą ogrodu. To doskonały kompan dla rododendronu. Zobacz, jak o niego zadbać.
Pieris japoński odmiany. W ten sposób zadbasz o każdą z nich
Jedną z najważniejszych zasad uprawowych przy wyborze pierisa japońskiego jest zapewnienie mu stanowiska, o kwaśnym odczynie pH na poziomie ok. 5. Warto również zadbać o przepuszczalność gleby oraz jej bogactwo w różnego rodzaju składniki odżywcze, które powinniśmy dostarczać cyklicznie poprzez nawożenie gruntu wieloskładnikowymi odżywkami mineralnymi - najlepiej sprawdza się kompost. Korzystnie na rozwój krzewu wpłynie także półcieniste stanowisko osłonięte od wiatru. Równie ważne jest także regularne podlewanie rośliny. Pozostawienie jej na dłużej w przesuszonej ziemi może ją osłabić i wpłynąć na jej wygląd. W uniknięciu tego typu zaniedbania pomoże m.in. także ściółkowanie (torfem, igliwiem lub korą sosnową). Pieris japoński, choć jest zimozielony, nie wykazuje się sporą odpornością na mrozy, dlatego zimą należy okrywać go agrowłókniną. jeżeli zdecydujesz, iż jesteś w stanie podołać tym wyzwaniom i chcesz pielęgnować azjatycki krzew, jedyne co ci pozostaje, to wybór odpowiedniej odmiany:
Mountain Fire - jedna z najwyższych odmian krzewu (osiąga ok. 1,5 m wysokości i szerokości) i charakteryzuje się czerwonymi liśćmi, które następnie wybarwiają się na zielono. W trakcie kwitnienia ozdabiają je kwiaty w białym kolorze
Valley Valentine - rośnie do 0,8 m wysokości i 1,3 m szerokości. Obsypuje się ciemnozielonymi liśćmi, którym w okresie kwitnienia towarzyszą czerwone kwiaty wpadające w odcienie bordo
Flaming Silver - osiąga ok. 1 m wysokości i szerokości. Na początku przyrosty mają czerwony kolor, a z czasem przybierają jasnozielone odcienie z białą obwódką, natomiast pąki kwiatowe są śnieżnobiałe
Cupido - rośnie na 1 m wysokości i szerokości, a na tle ciemnozielonych liści pojawiają się jasne, kremowe kwiaty
Co najważniejsze, krzew nie wymaga regularnego przycinania. Zabieg ten można wykonać wiosną, jeżeli zauważymy, iż poszczególne gałęzie uległy przemarznięciu lub uszkodzeniu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.