Koniecznie zrób to w warzywniku jesienią. Wiosną plony będą 2 razy większe

top.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: /Pixel


Jesień to moment, w którym nie brakuje pracy w ogrodzie warzywnym. Musimy zadbać o kilka kwestii, zanim nadejdą zimowe mrozy. Dzięki temu wiosną będziemy mogli cieszyć się lepszymi i obfitszymi plonami. Podpowiadamy, co zrobić w warzywniku jesienią i jakich kroków nie wolno pominąć.

Jesienny czas to okres, gdy przyroda powoli zamiera, a ogród wymaga przygotowania do zimowych chłodów. Wobec tego przed nami wciąż wiele pracy, aby zabezpieczyć i przyszykować swój warzywnik do mrozów i śniegu. Sprawdź, o co należy zadbać, zanim nadejdą zimowe dni.

Od czego zacząć jesienne porządki w warzywniku?

Jesienią swoje prace w warzywniku powinniśmy zacząć od zebrania pozostałych warzyw, zwłaszcza tych ciepłolubnych, takich jak pomidory, cukinie, papryki czy pomidory, ponieważ nie przetrwają one przymrozków.

Natomiast warzywa korzeniowe, takie jak marchew czy pietruszka, mogą pozostać w glebie na dłużej, ponieważ są one bardziej odporne na niskie temperatury. Oprócz tego należy po zebraniu warzyw, uporządkować grządki.

W tym celu powinniśmy usunąć resztki roślinne. Chore pozostałości należy oddzielić lub spalić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób w przyszłym sezonie. Z kolei zdrowe resztki możemy przerobić na kompost. Dzięki temu będziemy mogli wzbogacić glebę w próchnicę.

Czytaj również: Moja babcia przycina pelargonie na zimę tylko w ten sposób. Wiosną są jeszcze piękniejsze

W jaki sposób przygotować glebę do zimy?

Przed zimą powinniśmy również zadbać o glebę. Przede wszystkim należy spulchnić ziemię w warzywniku, dzięki czemu poprawimy jej strukturę, napowietrzymy ją oraz zwiększymy jej zdolność do wchłaniania wilgoci. Co więcej, spulchniona ziemia pozwala lepiej zatrzymywać wodę oraz wspiera lepszą cyrkulację powietrza, dbając równocześnie o rozwój mikroorganizmów.

Dodatkowo warto zadbać o naturalne nawożenie przed zimą, używając do tego przekompostowanego obornika. Będzie on bezpiecznym wyborem, a dodatkowo dostarczy wielu wartościowych składników odżywczych. Przekompostowany obornik możemy równomiernie rozsypać na grządkach i lekko wymieszać go z glebą. Sprawi to, iż zimą składniki odżywcze będą się stopniowo uwalniać i przygotują one ziemię do nowego nasadzenia wiosną.

Nie zapominajmy także o ściółkowaniu gleby, ponieważ jest to bardzo istotny zabieg, pozwalający uchronić ziemię przed przemarzaniem oraz utratą wilgoci. Ściółkę możemy wykonać ze słomy, liści, kompostu czy kory drzewnej. Będzie ona zapobiegała erozji, chroniła przed mrozem oraz hamowała wzrost chwastów. Co więcej, zatrzymuje ona wilgoć i wzbogaca ziemię o cenne składniki organiczne.

Jesienią warto również, o ile gleba jest zbyt kwaśna, dodać wapno, które pomoże ustabilizować pH, co stworzy lepsze warunki wzrostu dla roślin na wiosnę.

Jak zabezpieczyć warzywa zimujące?

Nie możemy również zapomnieć o tym, iż wielosezonowe rośliny potrzebują specjalnej ochrony przed zimą. Mowa m.in. o szparagach, szpinaku, cebuli ozimej czy porze. Powinniśmy je okryć grubą warstwą ściółki, liści lub słomy. Dzięki temu ochronimy korzenie przed przemarznięciem i zapewnimy im odpowiednią izolację.

Rośliny bardziej wrażliwe warto dodatkowo zabezpieczyć dzięki agrowłókniny lub kapturów ochronnych. Dzięki temu rośliny zimujące przetrwają chłody, a także szybciej ruszą z wegetacją, gdy ustąpią mrozy.

Co jeszcze zrobić w warzywniku przed zimą?

Jesień to także dobry moment na sadzenie roślin ozimych, takich jak m.in. czosnek, szpinak i cebula ozima. Czosnek posadzony przed zimą będzie bardziej odporny na choroby i co więcej, szybciej wzrośnie na wiosnę. Szpinak również jest wytrzymały na niskie temperatury, więc po odwilży będzie gotowy do zbioru wczesną wiosną.

Pamiętajmy jednak, aby przed sadzeniem ozimych roślin, wzbogacić glebę o kompost, a także nasadzenia okryć warstwą ściółki, dzięki czemu uchronimy je przed bezpośrednim działaniem mrozu.

Po zakończeniu sezonu zadbajmy również o nasz sprzęt ogrodniczy. Dokładnie go wyczyśćmy, naostrzmy i zabezpieczmy przed korozją. Pozwoli to wydłużyć żywotność narzędzi, a także ułatwi nam pracę wiosną. Metalowe części możemy dodatkowo zakonserwować olejem, by zapobiec rdzewieniu podczas okresu, gdy sprzęt nie jest używany.

Zobacz też:

Twoje tuje brązowieją jesienią? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd

Zmiksuj to tanie warzywo i podlej anturium. gwałtownie zobaczysz nowe kwiaty

Kwiaty postoją w wazonie choćby dwa razy dłużej. Wystarczy, iż wrzucisz to do wody

Idź do oryginalnego materiału