Koniecznie wysiej je jeszcze w październiku. Efekt zobaczysz wcześniej, niż sąsiedzi

top.pl 5 dni temu
Zdjęcie: /Bartlomiej Magierowski/East News /East News


Październik to miesiąc, który dla wielu ogrodników oznacza koniec sezonu. Spadające liście, krótsze dni i niższe temperatury sugerują, iż zbliża się zima. Jednak prawdziwi miłośnicy ogrodów wiedzą, iż to także idealny czas, by podjąć konkretne działania, które zaowocują kwitnieniem kwiatów wiosną. Chcesz, aby twój ogród był kolorowy szybciej niż sąsiadów? Mamy na to patent!

Wysiew jesienią - zalety i korzyści

Jesienią gleba jest przez cały czas ciepła po upalnych dniach lata, co tworzy idealne warunki do siewu odmian, które zakwitną wiosną. Chłodniejsze dni i zimne noce dają sygnał nasionom, by przygotowały się do spoczynku. Rośliny zasiane w październiku mają szansę rozpocząć swój rozwój jeszcze przed zimą, a gdy nadejdzie wiosna, ruszają ze wzrostem natychmiastowo, wybijając się ponad ziemię i kwitnąc szybciej niż jakiekolwiek inne.

Jakie kwiaty warto wysiać w październiku?

  • Nagietek lekarski
  • Smagliczka nadmorska
  • Chaber bławatek
  • Ostróżka
  • Gipsówka
  • Ubiorek wiecznie zielony
  • Niezapominajka
  • Chaber bławatek
  • Maczek kalifornijski

Przygotowanie gleby do jesiennego wysiewu kwiatów

Przed rozpoczęciem wysiewu jesienią, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Październik to doskonały czas, aby poświęcić chwilę na uporządkowanie rabat, usunięcie starych roślin i przygotowanie ziemi do wysiewu. Zrobisz to poprzez jej spulchnienie, ale nie przez nawożenie! W październiku lepiej unikać nawożenia, które mogłoby pobudzić rośliny do zbyt wczesnego wzrostu. ponieważ rośliny nie powinny być pobudzane do wzrostu przed zimą. Tak przygotowane stanowiska obsiej - zastosuj metodę wysiewu rzędowego w rowkach albo rozsyp je na powierzchni rabaty. Pamiętaj o okryciu ziemią i zgrabieniu powierzchni.

Jak chronić siewki przed zimą?

Chociaż wiele roślin wysianych jesienią dobrze radzi sobie z zimowym chłodem, istnieje kilka prostych metod, które można zastosować, aby dodatkowo je chronić. Po pierwszych przymrozkach warto przykryć rabaty stroiszem lub agrowłókniną, która pomoże zatrzymać ciepło w glebie i ochroni młode siewki przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.

Jeśli jesień okaże się wyjątkowo ciepła, istnieje ryzyko, iż niektóre rośliny zaczną kiełkować jeszcze przed zimą. W takim przypadku zastosowanie agrowłókniny jest szczególnie ważne, aby chronić te młode rośliny przed przemarznięciem.

Zobacz też:

To najlepsza metoda podlewania storczyków. Dzięki niej obficie kwitną

Zamiast wyrzucać, zrób z nich odżywkę dla skrzydłokwiatu. gwałtownie doczekasz się kwiatów

Moja babcia przycina pelargonie na zimę tylko w ten sposób. Wiosną są jeszcze piękniejsze

Idź do oryginalnego materiału