Wysiew jesienią - zalety i korzyści
Jesienią gleba jest przez cały czas ciepła po upalnych dniach lata, co tworzy idealne warunki do siewu odmian, które zakwitną wiosną. Chłodniejsze dni i zimne noce dają sygnał nasionom, by przygotowały się do spoczynku. Rośliny zasiane w październiku mają szansę rozpocząć swój rozwój jeszcze przed zimą, a gdy nadejdzie wiosna, ruszają ze wzrostem natychmiastowo, wybijając się ponad ziemię i kwitnąc szybciej niż jakiekolwiek inne.
Jakie kwiaty warto wysiać w październiku?
- Nagietek lekarski
- Smagliczka nadmorska
- Chaber bławatek
- Ostróżka
- Gipsówka
- Ubiorek wiecznie zielony
- Niezapominajka
- Chaber bławatek
- Maczek kalifornijski
Przygotowanie gleby do jesiennego wysiewu kwiatów
Przed rozpoczęciem wysiewu jesienią, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Październik to doskonały czas, aby poświęcić chwilę na uporządkowanie rabat, usunięcie starych roślin i przygotowanie ziemi do wysiewu. Zrobisz to poprzez jej spulchnienie, ale nie przez nawożenie! W październiku lepiej unikać nawożenia, które mogłoby pobudzić rośliny do zbyt wczesnego wzrostu. ponieważ rośliny nie powinny być pobudzane do wzrostu przed zimą. Tak przygotowane stanowiska obsiej - zastosuj metodę wysiewu rzędowego w rowkach albo rozsyp je na powierzchni rabaty. Pamiętaj o okryciu ziemią i zgrabieniu powierzchni.
Jak chronić siewki przed zimą?
Chociaż wiele roślin wysianych jesienią dobrze radzi sobie z zimowym chłodem, istnieje kilka prostych metod, które można zastosować, aby dodatkowo je chronić. Po pierwszych przymrozkach warto przykryć rabaty stroiszem lub agrowłókniną, która pomoże zatrzymać ciepło w glebie i ochroni młode siewki przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.
Jeśli jesień okaże się wyjątkowo ciepła, istnieje ryzyko, iż niektóre rośliny zaczną kiełkować jeszcze przed zimą. W takim przypadku zastosowanie agrowłókniny jest szczególnie ważne, aby chronić te młode rośliny przed przemarznięciem.
Zobacz też:
To najlepsza metoda podlewania storczyków. Dzięki niej obficie kwitną
Zamiast wyrzucać, zrób z nich odżywkę dla skrzydłokwiatu. gwałtownie doczekasz się kwiatów
Moja babcia przycina pelargonie na zimę tylko w ten sposób. Wiosną są jeszcze piękniejsze