Zarząd Zieleni Miejskiej informuje, iż rozpoczęto cięcia jesionów w Lesie Łęgowskim, mające na celu usunięcie zamierających drzew, które porażone są przez grzyby Hymenoscyphus fraxine. Prace mają zakończyć się do końca roku.
Jak podaje ZZM zostało wyznaczonych 80-100 szt. zamierających jesionów z widocznymi uszkodzeniami od grzybów do usunięcia, rosnących w pobliżu ścieżek i dróg leśnych oraz ścieżek rowerowych (przy wale) często użytkowanych przez mieszkańców.
Zamieranie jesionu nie jest problemem jedynie drzewostanów Krakowa i stało się powszechne w prawie całym zasięgu gatunku. w tej chwili jesiony chorują już w ponad 20 krajach w Europie – zaznacza ZZM.
Główną przyczyną jest porażenie jesionu wyniosłego (Fraxinus excelsior) przez patogeniczny grzyb Hymenoscyphus fraxineus (= Chalara fraxinea). W wyniku jego rozprzestrzeniania stan zdrowotny jesionu wyniosłego uległ znacznemu pogorszeniu w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci. Grzyb ten został zawleczony prawdopodobnie z obszarów wschodniej Azji, a rodzimy gatunek jesionu wykazuje bardzo dużą podatność na ten patogen.
Proces chorobowy drzewa w przypadku zamierania jesionu rozpoczyna się od zasiedlenia przez grzyba pędów oraz drewna przewodzącego wodę utrudniając lub uniemożliwiając pełnienie tej ważnej funkcji. W konsekwencji kolejnym etapem choroby jest utrata przez drzewo znacznej części ulistnienia. Ubytek korony drzewa powoduje postępujące osłabienie, a w konsekwencji zamieranie drzewa i rozwój innych gatunków grzybów rozkładających drewno w strefie korzeniowej oraz w dolnej części pnia.
Od 2016 roku w lasach komunalnych Krakowa ZZM nie wprowadza tego gatunku w odnowieniach czy w zalesieniach.