Rośliny odstraszające komary to nie tylko lawenda czy kocimiętka. Za ich intensywnym aromatem nie każdy przepada, ale na szczęście są także inne kwiaty, które pod wpływem lekkiego podmuchu wiatru czy subtelnego dotyku wydzielają lekko cytrusowy, przyjemny zapach, za którym nie przepada większość insektów (różni się w zależności od odmiany).
Czy już wiesz o jakim gatunku mowa? To oczywiście pelargonia pachnąca, którą na balkonie ma większość babć i mam. Świetnie odstrasza różne owady, a w ostatnich latach znów powróciła do mody. Nie wahaj się więc długo, tylko biegnij po sadzonki i zacznij uprawiać ją od razu.
Może cię zainteresować: Rozsyp to w lipcu obok piwonii. Za rok wystrzelą kwiatami jak z procy
Te adekwatności pelargonii przydają się latem. Które odmiany rośliny odstraszają komary najlepiej?
Pelargonie są nie tylko piękne, ale także pożyteczne. Często zapomina się o ich adekwatnościach odstraszających owady, a odstraszają komary, muchy i nierzadko także mole. Zapach pelargonii pachnących zależy od ich odmiany. Każdy jest przyjemny, kwiaty mogą pachnąć lekko jabłkowo, leśnie, a choćby brzoskwiniowo.
Najlepiej odstraszają owady odmiany pelargonii pachnącej, które pachną miętą np. pelargonium tomentosum albo intensywnymi cytrusami np. pelargonium citronenellum, p.crispum, odmiana Lemon Fancy czy lekko pomarańczowa Prince of Orange albo Peach Cream o boskim, brzoskwiniowym zapachu.
Czytaj również: Hortensje źle znoszą upały. Zrób to, by ochronić je przed więdnięciem
Jak dbać o pelargonię pachnącą? Uprawiaj ją tak, a bujnie zakwitnie i odstraszy owady
Pelargonia pachnąca nie jest wymagającym gatunkiem. Roślina do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia
potrzebuje jedynie dobrze nasłonecznionego stanowiska i odpowiedniej gleby, czyli uniwersalnej ziemi albo substratu torfowego z domieszką niewielkiej ilości piasku. Idealny odczyn podłoża to lekko kwaśny pH 6-7.
Najlepiej posadź ją w skrzyni lub dużej donicy. Nie zapomnij także o pielęgnacji pelargonii, w której przypadku najważniejszym zabiegiem jest oczywiście poranne lub wieczorne podlewanie kwiatów letnią wodą - regularne, ale niezbyt intensywne tak, aby jej nie przelać.
W okresie letnio-jesiennym, polecane jest także nawożenie pelargonii co 2-3 tygodnie produktami zawierającymi dużą dawkę potasu i fosforu np. specjalnymi odżywkami do roślin kwitnących.
Zobacz też:
Nigdy nie podlewaj trawnika w ten sposób. Żółte placki gwarantowane
To najgorsze, co możesz zrobić z monsterą. gwałtownie oklapnie i zacznie żółknąć
W lipcu używam tej odżywki do pomidorów. Zbieram dwa razy więcej owoców