Kolory jesieni. Porady Iwony Ułamek

e-ropczyce.pl 4 dni temu

Iwona Ułamek to certyfikowany architekt krajobrazu. Projektuje ogrody duże i małe, planuje nasadzenia. Zajmuje się również wykonawstwem w tym zakresie – od wyboru i zakupu roślin, po coroczną pielęgnację. Zadzwoń, zapytaj. Tel. 667 160 982.

Trzmielina

Jesień – głębia barw, gra światła, rozwiane „włosy” traw ozdobnych, jesienne sylwetki drzew, poranna mgła, kępki fioletowych astrów, żółto-brązowe plamy przekwitających bylin, dzielna, obecna wciąż zieleń. Paleta kolorów inna, ale ogrzewająca tą porę roku.

Od wiosny w ogrodzie było wiele życia, cieszyły kwitnące krzewy i byliny. ale teraz swój najlepszy czas mają już za sobą i ustępują miejsca ciepłym barwom jesieni, byliny chowają się za w pełni kwitnącymi już trawami ozdobnymi. Niezawodne iglaki wciąż pilnują charakteru ogrodu, niezmiennie trwając na swoich wyznaczonych miejscach. Ich ozdobą będą skrzydełka, kielichowate osnówki, szyszki. W małych ogrodach mogą znaleźć miejsce iglaki, osiągające niewielkie rozmiary o ozdobnych szyszkach już u kilkuletnich okazów. Niektóre z nich, m.in. sosna Winter gold, sosna Ophir zmieniają się z zieleni na żółty i świetnie wyglądają zimą.

Dereń Kousa

Rozglądając się wokół, nie da się nie zauważyć owoców na krzewach ozdobnych jak i owocowych drzewkach. W duecie z przebarwiającymi się liśćmi są świetnym kadrem ogrodu. Znajdziemy je na krzewach, m.in. derenia Kousa (na długich szypułkach przypominają truskawki); rokitnika pospolitego (pomarańczowe, błyszczące, gęsto oblepiające gałązki); czarno-niebieskie, pokryte jasnoniebieskim nalotem, kuliste owoce zdobią krzew mahoni pospolitej. Na spacerze poza granicami działki uwagę zwracają też czerwone owoce dzikiej róży, jarzębiny, głogu. Wiele z nich ma cenne adekwatności, nasze babcie je zbierały, przetwarzały, a zimą wyjmowały ze spiżarni i podawały do herbaty.

Irga

We współczesnych ogrodach również nie brakuje roślin o kolorowych owocach. Jesień roztacza swój urok nie tyle z racji przebarwiających się liści, ale bardzo atrakcyjnych owoców. Zachwyca Pięknotka Bodiniera dekoracyjnymi, błyszczącymi, purpurowo-fioletowymi owocami. Karminowe owoce zawiązują się na krzewach irgi szwedzkiej płożącej. Trzmielina pospolita, oskrzydlona zwracają na siebie uwagę wspaniałym, czerwonym kolorem liści (z daleka sprawia wrażenie „płonącej”), owocem jest różowa torebka. Coraz częściej zaczyna się pojawiać w ogrodach śnieguliczka Doorenbosa o różowych, fioletowych, kulistych owocach, które pozostają na krzewie choćby w zimie. Muszę wymienić ciernisty krzew, niesamowicie ozdobny, gdy obsypuje się gęsto pomarańczowymi lub czerwono-pomarańczowymi owocami – ognik. Długo utrzymują się na jabłoniach twarde, drobne owoce, np. odmiana jabłoni „Ola”.

Miskant chiński

Pielęgnacja pozwoli na uzyskanie tak malowniczych efektów. Jesienią również należy zadbać o nawożenie, ułatwią to nawozy jesienne, którymi zasila się ogród właśnie teraz. Ci, którzy lubią uporządkowany teren, mogą ściąć przekwitłe byliny, kwiaty sezonowe, ponieważ już nie wyglądają świeżo. Związać można wysokie trawy, by silny wiatr ich nie zniszczył. Pracy w ogrodzie na pewno nie ułatwią gryzonie, które ochoczo podjadają korzenie i cebule kwiatowe. Żeby chronić, np. cebulki tulipanów, krokusów, żonkili, czosnków ozdobnych, warto je sadzić w dostępnych osłonkach na cebulki, które zabezpieczają przed zjedzeniem. Wędrując ścieżkami wytyczonymi w ogrodzie, zdecydować teraz można, czy nie wyznaczyć nowych funkcjonalnych szlaków, a to pozwoli na stworzenie całkiem nowych miejsc na rośliny. Jesień to więc czas na nowe plany, nasadzenia, zmiany.

Pięknotka Bodiniera

Lista roślin kwitnących jesienią jest długa, warto je wziąć pod uwagę, by ogród nie był nudny o tej porze.

Na szczęście coraz więcej ogrodników zauważa korzyści, jakie niesie ze sobą pozostawienie nieuporządkowanych rabat na zimę. Koniec jesieni wróży więcej odcieni brązu, obok zróżnicowanych faktur, stojące na baczność trawy, zasychające pionowo byliny, które zostają przemienione później przez mróz i śnieg. Coraz więcej osób chce też cieszyć się z podglądania ptaków, buszujących wśród uschniętych roślin.

Barbula klandońska

Dynie

Dzika róża

Gaura

Hortensja Pinky Winky

Przyostnia włosowata i jeżówka

Rozplenica japońska

Trzcinnik

Sadziec pomarszczony

Idź do oryginalnego materiału