Kolejne udane święto myśliwych w Oblęgorku

10 miesięcy temu
Zdjęcie: 22.10.2023 Oblęgorek. Hubertus / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Pogoń za lisem, sarmackie stroje, a także pokazy sokolnictwa i kowalstwa. W Oblęgorku, w gminie Strawczyn, odbył się Sarmacki Hubertus. Imprezę zorganizowano przy Pałacyku Henryka Sienkiewicza, na terenach dawnego majątku pisarza.

Anna Dziewanowska, prawnuczka Henryka Sienkiewicza oraz współwłaścicielka Sienkiewiczówki w Oblęgorku jest zdania, iż impreza stała się jednym ze stałych i rozpoznawalnych cyklicznych wydarzeń odbywających się w regionie świętokrzyskim.

– Przede wszystkim atrakcje związane są z końmi. Bohaterami są jeźdźcy. Mamy kilka dyscyplin. Najważniejszą jest gonitwa za lisem, która polega na tym, iż jeden jeździec ma przypiętą kitę do ramienia, a reszta za nim goni. Wygrywa ten, komu uda się zerwać kitę. Mamy także wyścig, który w tym roku z uwagi na warunki pogodowe został odwołany. Są jednak także pokazy sprawnościowe koni oraz dyscyplina „potęga skoku”. Rywalizacja polega na podwyższaniu przeszkody do momentu aż wszystkie konie ją zrzucą. Ten, który skoczy najwyżej wygrywa – tłumaczy.

Aleksandra Paul z sekcji sokolniczej opiekującej się ośrodkiem rehabilitacji ptaków drapieżnych przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku podkreśla, iż bycie sokolnikiem wymaga sporo zaangażowania.

– Drapieżne ptaki muszą być adekwatnie karmione. Są mięsożerne, więc ich dieta musi być dostosowana do tej w warunkach naturalnych. Przeważnie dostają indycze szyje, serca, wątroby lub jednodniowe kurczaki. Jednak o wiele istotniejszy jest trening. W naszym ośrodku mamy zarówno typowe ptaki sokolnicze, jak i rehabilitantów. Wykonujemy z nimi ćwiczenia, ale tylko wtedy, gdy pozwala na to ich stan zdrowia. Treningi są w pełni dostosowane do wieku, czy też do urazów, jakie ptak odniósł – mówi.

Aleksandra Paul przyznaje też, iż sokolnictwo wiąże się z przyswojeniem sporej wiedzy teoretycznej. W jej opinii, ptaki potrafią przywiązywać się do swoich opiekunów. Każdy osobnik potrafi wybrać sobie grono osób, które są mu bliskie.

– W naszej szkole jest to roczny staż, podczas którego uczymy się informacji na temat opieki oraz rehabilitacji ptaków. Nabywamy wiedzy o ptakach, gatunkach, ich zachowaniu czy charakterystyce. Zdobywamy też umiejętności praktyczne, na przykład jak spętać ptaka, co zrobić, gdy zachoruje, a nie mamy dostępu do leków lub weterynarza – dodaje.

Hubertus Sarmacki odbył się w Oblęgorku po raz 18.

Idź do oryginalnego materiału