Kiedy sadzić tuje, by wyrosły gęste i zielone? Najważniejszy jest jeden czynnik. Nie chodzi o odmianę

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Vaivirga / iStock


Kiedy sadzić tuje, by ładnie się przyjęły i pięknie oraz zdrowo rosły? To zależy od jednego czynnika, i wcale nie chodzi o odmianę, a rodzaj sadzonki. Jedna z nich może nie przetrwać lata, dlatego zwróć na to uwagę.
Tuje to piękne, zielone iglaki, które zdobią wiele ogrodów. Mogą być dekoracją samą w sobie, lub stworzysz z nich gęsty żywopłot, za pomocą którego zyskasz na działce nieco prywatności oraz ukryjesz się przed wścibskim spojrzeniem sąsiadów. Kiedy najlepiej je sadzić? Uzależnione jest to od jednego czynnika.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Kiedy sadzić tuje? Dla tych sadzonek unikaj tylko skrajnych warunków pogodowych
jeżeli zależy ci na pięknym, gęstym i zielonym ogrodzie, który nie będzie wymagał wielu zabiegów, zasadź w nim tuje. Kiedy najlepiej się za to zabrać? Jak informuje homeandgarden24.pl, termin nie jest uzależniony od odmiany rośliny, ale typu zakupionej sadzonki. W sklepach ogrodniczych i u sprzedawców zaopatrzysz się w krzewy w pojemnikach lub prosto z gruntu (najczęściej z gołym korzeniem). Zwróć na to uwagę, gdyż jeżeli już teraz popełnisz błędy, roślina może się nie przyjąć.


Jak sadzić tuje? (zdj. ilustracyjne) Fot. Anton Skripachev / iStock


Tuje kupowane w pojemnikach mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, do tego dość zbity, dzięki czemu jest znacznie bardziej odporny na niekorzystne warunki. Z tego powodu krzewy w doniczkach co do zasady można sadzić przez cały okres wegetacyjny, z dwoma wyjątkami. Unikaj tego, gdy panuje susza bądź przymrozki.


Jak sadzić tuje? Pilnuj nie tylko dat, ale także odstępów
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku tui z gruntu. W ich przypadku sadzenie powinno odbywać się wiosną, najlepiej od połowy marca do maja, lub jesienią, pod koniec października i do połowy listopada. Dlaczego? Przede wszystkim mają znacznie mniej rozwinięty system korzeniowy, co sprawia, iż są mniej odporne na niekorzystne warunki, a przy tym nie pobierają wystarczającej ilości wody, dlatego lepiej nie ryzykować i nie zabierać się za to zimą lub latem. Pogoda wtedy bywa problematyczna. Ponadto pamiętaj, by decydując się na to wiosną lub jesienią wciąż wybrać stosunkowo ciepły, nieco pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Wykop dołki (dwukrotnie większe niż korzeń sadzonki), przysyp je lekko kwaśnym, żyznym i wilgotnym podłożem, podlej i na koniec zabezpiecz korą.


PORADA! jeżeli sadzisz tuje na gęsty żywopłot, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 50 cm. Dzięki temu stworzysz bujną barierę. W przypadku pragnienia posiadania nieco mniej zbitego "ogrodzenia" wystarczy 100 cm. Nie zapomnij też, aby zachować co najmniej metr odległości od płotu.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału