–Od 9.30 do 16.30 można przyjść do ogrodu, zwiedzić nasze kolekcje szklarniowe, zobaczyć też naszą salę ekspozycyjną z akwariami. 29 akwariów, każde ponad 1200 litrów. Tak iż to są znaczne zbiorniki, które prezentują florę praktycznie z całego świata. Oczywiście tą florę podwodną, czyli na przykład Azji, Ameryki Południowej, Madagaskaru. Więc mamy przekrój praktycznie przez cały świat – mówi Wojciech Basiński, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
W ramach „Zimowych weekendów” możemy także zwiedzić wystawę stałą „Panorama natury”, gdzie jest przedstawiona ewolucja życia na ziemi, jak również szklarnie z kolekcjami narodowymi, czy szklarnie tropikalne.
–Jedną z takich ciekawszych roślin, którą mamy i która miejmy nadzieję w przyszłym roku, być może za dwa lata zakwitnie. Jest to taka nietypowa roślina bulwiasta, amorfofalus titanium, czyli dziwidło olbrzymie. No jak sama nazwa wskazuje, oczywiście w naturze będzie miała większe gabaryty, tutaj troszeczkę ta szklarnia ją ogranicza. Być może właśnie za ten rok, za dwa lata pojawi się wysoki kwiatostan, który będzie kwitł w pełni tylko przez kilka godzin i będzie wydzielał taki charakterystyczny, śmierdzący zapach padliny. Ma to na celu oczywiście zwabienie dużej ilości owadów, much, żeby właśnie jak najszybciej go zapylić, bo przecież on tak krótko kwitnie – mówi Wojciech Basiński, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat roślin, które rosną we wrocławskim ogrodzie botanicznym w cenie biletu jest możliwość zwiedzenia ogrodu z przewodnikiem.
–O godzinie 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00 odbywać się będą właśnie takie oprowadzania. W pozostałych godzinach oczywiście samodzielnie można tutaj zobaczyć całą naszą kolekcję. Można oczywiście też wyjść na zewnątrz, zobaczyć sobie jak ogród wygląda zimą. Może niektórych zaskoczą pewne widoki, może troszeczkę nieoczywiste. Tak iż też oczywiście, jak najbardziej polecamy takie odwiedzenie naszego ogrodu i zobaczenie właśnie w tej zimowej aurze – mówi Wojciech Basiński, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wejście do ogrodu w okresie zimowym jest od strony ul. Świętokrzyskiej.