W ubiegłym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 92 nowe decyzje o wsparciu inwestycji, dzięki którym w województwie śląskim i opolskim powstanie niemal 950 nowych miejsc pracy i zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej deklarowanej wartości niemal 3 miliardów złotych. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. w tej chwili działa w niej około 600 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ponad 50 miliardów złotych i stworzyły niemal 100 tysięcy miejsc pracy.
– Podsumowując ubiegły rok mogę powiedzieć, iż był dobry, choć trudny – mówi dr hab. Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Tereny inwestycyjne jak i to, co się dzieje w województwie opolskim, na pewno przyczyniły się do tego, iż podstrefa gliwicka zrobiła tak dobry wynik.
Z jednej strony mamy gminę Ujazd, która rośnie w siłę, ale z drugiej strony pojawił się nowy gracz, czyli Gogolin.
– Dokładnie tak jest – dodaje Rafał Żelazny. – Nie tak dawno w Gogolinie otwarto dwa tzw. GPZ-y (Główne Punkty Zasilające), czyli miejsca do których można podpiąć odpowiednią moc przyłączeniową. Paradoksalnie mówiąc: najpierw pojawia się droga budowana do lasu, potem GPZ, a następnie inwestorzy. Mowa tu o prawie 130 hektarach terenu inwestycyjnego.
– Polska jest, co ciekawe, drugim największym rynkiem dla całej naszej grupy – mówi Piotr Wawrysiuk, założyciel firmy PsiBufet oraz prezes spółki, która buduje fabrykę w Zabrzu. – Wiedzieliśmy więc, iż jest to dobre miejsce, gdzie możemy ulokować nasz drugi zakład produkcyjny, bo pierwszy znajduje się w Wielkiej Brytanii. Nasze produkty pojawiają się na wielu rynkach zagranicznych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Polsce. W Zabrzu znajduje się obiekt, który bardzo nam się spodobał pod wieloma względami. Ma adekwatną logistykę, dostęp do dużego rynku pracy. Produkcje powinniśmy zacząć najpóźniej w październiku-listopadzie, natomiast zatrudniać będziemy wcześniej. Firma Dogmates Sp. z o. o. – wybuduje zakład, w którym będzie przygotowywana świeża karma dla psów. Nowe miejsce pozwoli na produkcję indywidualnie dopasowanych i świeżych posiłków dla czworonogów z całej kontynentalnej Europy. Inwestycja o wartości 310 milionów złotych pozwoli na zaadaptowanie obiektu o powierzchni 40 tysięcy m2 na terenie CTPark Zabrze.
– Zarówno technologia logistyczna rozlewu soku są unikalne – dodaje Michał Ogożały, członek zarządu spółki Tymbark. – Zaawansowany sposób przygotowania produktu jest unikalny na światową skalę. Spółka uzyskała decyzję o wsparciu, na podstawie której zrealizuje największy projekt inwestycyjny w KSSE spośród pozyskanych w roku 2024. Kosztem 321 milionów złotych dokonana zostanie rozbudowa i zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu w Tychach. Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na inwestycji w nowoczesny, zautomatyzowany system transportu i magazynowania towarów z zastosowaniem regałów wysokiego składowania, jak i w nowe linie technologiczne oraz halę produkcyjno -magazynową. Niewątpliwie wpłynie to nie tylko na zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale również na jakość i asortyment oferowanych produktów.
Branża spożywcza staje się jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w 2024 roku. Coraz więcej firm z tego obszaru dostrzega potencjał inwestycyjny strefy i decyduje się na realizację swoich projektów właśnie tutaj.
Rafał Żelazny, Piotr Wawrysiuk, Michał Ogożały:
Szersza relacja:
autor: Andrzej Szarometa/Katarzyna Żurawska-Leśków