Kasztanowiec czerwony – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Kasztanowiec czerwony


Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea)

Wysokość 10-15 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, kwiaty, cała roślina
Pokrój szerokostożkowy, kulisty

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea) jest drzewem liściastym, podobnym do kasztanowca pospolitego, ale nie jest tak wysoki a jego kwiaty są koloru czerwonego. Jest to krzyżówka kasztanowca pospolitego i krwistego. Odmiana ta poszczycić się może gęstą koroną, która początkowo kulista, z czasem przybiera bardziej jajowaty kształt. Zarówno pień i konary są grube i masywne. Liście są nieco skórzaste, owoce dużo mniejsze od tych z kasztanowca pospolitego i pozbawione kolców, pojawiają się bardzo rzadko. Kwitnie dopiero pod koniec maja i na początku czerwca, co chroni jego wrażliwe na przemarzanie kwiaty. Kwiaty tworzą wiechowate, wzniesione kwiatostany i maja intensywnie czerwoną barwę. Wabią mnóstwo owadów.

Kasztanowiec czerwony, autor: Gmihail at Serbian Wikipedia, CC BY-SA 3.0 rs, commons.wikimedia.org

Uprawa kasztanowca czerwonego

Kasztanowiec (kasztan) czerwony preferuje gleby żyzne, głęboko uprawionej, przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności. Ale bez trudu poradzi sobie rosnąc w podłożu gorszej jakości. Lubi stanowiska nasłonecznione. Jest rośliną mrozoodporną i toleruje miejskie zanieczyszczenia.

Kasztanowiec czerwony to idealne drzewo parkowe i do nasadzeń przy drogach. W ogrodach najlepiej prezentuje się jako soliter.

Fot. główna: SABENCIA Guillermo César Ruiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału