Karma dla średniego psa

zooart.com.pl 1 rok temu

Obecnie każdy z opiekunów staje przed wyzwaniem skomponowania adekwatnej diety dla swojego pupila. W końcu to jak i czym karmimy psa, ma duży wpływ na jego zdrowie. Jego adekwatne żywienie nie jest sztuką tajemną – wymaga jedynie odrobiny wiedzy i doświadczenia. Troskliwy właściciel, by utrzymać zwierzaka w dobrej kondycji, musi pamiętać o kilku prostych zasadach i na tej podstawie wybrać najlepsze karmy dla psów. Wszystko po to, aby czworonożny przyjaciel mógł cieszyć się życiem przez długie lata. Dokonanie adekwatnego wyboru to dość ciężki proces. Pragniemy ułatwić zadanie przyszłym opiekunom, dlatego stworzyliśmy w pigułce opis najważniejszych informacji odnośnie żywienie psów ras średnich. Z artykułu dowiesz się m.in. jaka karma dla średniego psa będzie najodpowiedniejsza. Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać karmę dla psa?

Najlepsze karmy dla psów oprócz wysokiej strawności powinny charakteryzować się odpowiednią podażą energii oraz składników odżywczych. Musimy pamiętać, iż ich podanie w niewłaściwych ilościach może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Przesada w obie strony nigdy nie jest dobra – nadmiar może skutkować otyłością, a niedobór niedożywieniem. W żywieniu każdej rasy trzeba znaleźć złoty środek, który najbardziej pasuje do typu danego psa. Pod uwagę należy brać takie czynniki, jak:

  • wiek;
  • wielkość;
  • kondycja fizyczna;
  • stan zdrowia.

Oczywiście trzeba pamiętać o jeszcze ważnym czynniku, czyli smakowitości. Otóż karma dla średniego psa musi przede wszystkim smakować naszemu pupilowi. W końcu pies nie tknie czegoś, co uzna za mało apetyczne. Ciężko sprostać tym wszystkim kryteriom, jednak jest to wykonalne. jeżeli po pupilu nie widać wyraźnych oznak otyłości lub niedożywienia, a jego sierść i skóra są zachowane w dobrej kondycji, możemy śmiało stwierdzić, iż karma dla średniego psa, którą wybraliśmy, jest dobrej jakości.

Jaka karma dla średniego psa jest najlepsza?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rozmiar psa w żywieniu ma duże znaczenie. Karma dla średniego psa musi być odpowiednio zbilansowana pod kątem składników odżywczych. Rasy średnie potrzebują pożywienia, które im to zapewni. Zatem jaka karma dla średniego psa będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która nie zawiera zbyt dużej ilości konserwantów i uczulających zbóż. Najlepiej sprawdzą się tu karmy premium, ponieważ uwzględniają potrzeby żywieniowe psów. Oznacza to, iż wśród nich możemy znaleźć produkty przeznaczone dla konkretnej kategorii wagowej zwierzęcia. Poza tym najlepsze karmy dla psów opracowywane są na podstawie stałej, zawsze tej samej receptury.

Dobre karmy dla psów ras średnich przede wszystkim pomagają utrzymać odpowiednią wagę. W składzie na pierwszym miejscu musi znaleźć się wysoka zawartość mięsa. Polecane karmy dla psów powinny mieć wysokowartościowe białka, które umożliwiają utrzymanie masy mięśniowej na odpowiednim poziomie. Ponadto nie może zabraknąć także kwasów tłuszczowych oraz niezbędnych witamin i minerałów. Warto, by węglowodany zawarte w karmie były lekkostrawne, tzn. nie zawierały przykładowo soi lub pszenicy, którą można spotkać w najtańszych karmach dla psów.

Sucha czy mokra – która karma jest najlepsza dla średniego psa?

Mówi się, iż rasy średnie są najmniej wymagające pod względem odżywiania. W tym przypadku w zupełności wystarczy stosować się do ogólnych norm i zasad dotyczących żywienia. Na rynku do wyboru mamy karmy suche lub mokre. Każda z nich ma swoje wady i zalety, to którą z nich wybierzemy, w dużej mierze zależy od potrzeb i preferencji danego osobnika.

Istnieje przekonanie, iż gotowe karmy komercyjne są wysoce przetworzone i zawierają dużo konserwantów. Nie jest to do końca prawda. Karma dla średniego psa wyprodukowana jest w oparciu o konkretne normy żywnościowe. Według ustaleń karmy suche mogą zawierać od 10 do 11% wody, a mokre znaczne więcej, bo od 70 do 83%. Dodanie niewielkiej ilości konserwantów do produktów o wilgotności wyższej niż 10% jest konieczne. Sucha karma dla średniego psa może je zawierać, dzięki temu zachowuje świeżość na dłużej. Natomiast mokra karma dla średniego psa nie zawiera ich wcale, jednak zwykle trzeba ją zużyć w ciągu 48 godzin po otwarciu puszki.

Mówi się, iż sucha karma dla średniego psa jest mało smakowita. W rzeczywistości psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie mają potrzeby urozmaicania pożywienia. Dodatkowo zdecydowaną zaletą tego rodzaju karmy jest brak konieczności stosowania suplementów, posiada bowiem wszystkie składniki potrzebne do rozwoju zwierzęcia. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których pupil jest bardziej wybredny, dlatego mokra karma dla średniego psa zdecydowanie bardziej polecana jest wymagającym rasom. W tym przypadku przyda się dodatkowa suplementacja. By dieta była w pełni zbilansowana, można włączać do niej różne rodzaje mięs.

Bardziej kaloryczna jest zdecydowanie sucha karma dla średniego psa, z tego względu będzie lepsza dla czworonogów prowadzących aktywny tryb życia. To zupełnie wprost przeciwnie do drugiego rodzaju. Bowiem mokra karma dla średniego psa bardziej będzie nadawać się dla kanapowców. Ze względu na wysoką zawartość wody jest odpowiednia także dla psów, które mają problemy z układem moczowym.

Jakich składników odżywczych potrzebują psy ras średnich?

Każdy pies bez względu na wielkość potrzebuje tych samych składników odżywczych, jednak w zmienionych proporcjach. Wśród ras średnich (ang. medium breed) znajdziemy psy towarzyszące, wystawowe, myśliwskie i sportowe – ich dieta w dużej mierze będzie zależała od trybu życia.

Podstawowe składniki odżywcze

  • białka – stanowią cenne źródło aminokwasów. Dobrej jakości białko to takie, które charakteryzuje się wysoką strawnością. Znajdziemy je w polecanych karmach dla psów z dodatkiem kurczaka, indyka lub jagnięciny;
  • tłuszcze – odgrywają bardzo istotną rolę w diecie psa. Przede wszystkim dostarczają energii, a także kwasów tłuszczowych niezbędnych organizmowi. Według FEDIAF najwyższa dopuszczalna zawartość tłuszczu w dobrej karmie dla psów powinna wynosić 13,75 g/1000 kcal;
  • węglowodany – uczestniczą w ważnych reakcjach chemicznych występujących w organizmie psa, takich jak wchłanianie i trawienie. Ich nadmiar w diecie może prowadzić do otyłości. Każda sucha karma dla psa będzie zawierała węglowodany, najczęściej w postaci skrobi. Poddana odpowiedniej obróbce termicznej jest lekkostrawna;
  • witaminy – są bardzo ważnymi związkami organicznymi, ponieważ przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Polecane karmy dla psów posiadają witaminy w ilościach dostosowanych do ras średnich. W ich składzie nie może zabraknąć witamin z grupy B, a także A, D, E i K.
  • składniki mineralne – to kolejny istotny element pożywienia. Nie tylko wpływają pozytywnie na funkcjonowanie niektórych narządów, ale stanowią również istotny składnik budulcowy organizmu. Można je podzielić na mikro- (miedź, żelazo, cynk, selen, jod, mangan) oraz makroelementy (wapń, potas, sód, fosfor, magnez). Ich niedobór lub nadmiar może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dobre karmy dla psów zawierają składniki mineralne w odpowiednich ilościach;
  • przeciwutleniacze – powinny być obecne w najlepszych karmach dla psów ze względu na ich adekwatności antyoksydacyjne, hamują bowiem rozwój wodnych rodników, co minimalizuje ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby, a także opóźnia starzenie się komórek. W tym przypadku warto jednak mieć się na baczności, najgorsze karmy dla psów zawierają sztuczne przeciwutleniacze, które mają zły wpływ na zdrowie psa. Dobre przeciwutleniacze to takie, które pochodzą z naturalnych źródeł, np. bioflawodidy, karotenoidy oraz witamina A, C i E – każda dobra karma dla średniego psa powinna je zawierać.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka rasy średniej?

Szczeniaki zaraz po urodzeniu są karmione mlekiem matki. Okres ich odsadzenia następuje najwcześniej mniej więcej po ukończeniu drugiego miesiąca życia. W tym czasie można podawać im posiłki stałe, na początku w formie płynnej, dlatego dla maluchów najodpowiedniejsza będzie mokra karma dla średniego psa. W pierwszym tygodniu pobytu w nowym domu, warto, by maluch jadł tę karmę, którą otrzymywał, przebywając w hodowli. Musimy pamiętać, iż pożywienie szczeniaka musi być odpowiednio zbilansowane, ponieważ niedobór składników odżywczych może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Możemy korzystać z gotowych karm lub przygotowywać posiłki samemu w domu – co jest czasochłonne i wymaga wiedzy. Dlatego warto kupić najlepsze karmy dla psów młodych z dopiskiem medium breed. Będziemy mieć wtedy pewność, iż dokonaliśmy adekwatnego wyboru.

Karma dla średniego psa szczeniaka powinna być lekkostrawna, ponieważ maluchy mają delikatne żołądki. Pożywienie powinno zawierać chude mięso takie jak kurczak, indyk, królik lub cielęcina. W żywieniu szczeniaków trzeba brać pod uwagę takie czynniki, jak zapotrzebowanie na energię. Mają dobry metabolizm – ich organizm szybciej spala kalorie, w związku z tym zapotrzebowanie na energię wzrasta. Organizm maluchów rozwija się intensywnie zwłaszcza w okresie wzrostu. Wtedy potrzebują one więcej białka i tłuszczy oraz miko- i makroelementów niezbędnych do rozwoju. Szczególnie polecane karmy dla psów zawierają dodatek oleju z łososia, który dostarcza kwasów omega-3 i omega-6. Kwasy te poprawiają kondycję skóry i sierści, wspomagają stawy, a także rozwój układu nerwowego i immunologicznego. Najlepszy wybór dobrych karm dla psów oferuje sklep zoologiczny ZooArt.

Jaka karma dla średniego psa dorosłego i starego będzie najodpowiedniejsza?

Z biegiem czasu zapotrzebowanie na energię zaczyna spadać. W przypadku ras średnich dzieje się to między 12 a 15 miesiącem życia, ponieważ wtedy osiągają dorosłość. Tłuszcz dodaje smaku jedzeniu, jednak nie należy przesadzać z jego ilością, by nie doprowadzić do otyłości psa. Karma dla średniego psa dorosłego powinna zawierać średnio od 5 do 20% tłuszczy.

W przypadku żywienia naszych pupili musimy brać pod uwagę także ich specjalne potrzeby, czyli, np. alergie. Na szczęście na rynku istnieją produkty stworzone na takie okoliczności. Dobry sklep online dla zwierząt w swoim asortymencie ma karmy hipoalergiczne, które charakteryzują się obniżoną zawartością zbóż.

Potrzeby żywieniowe niekiedy należy dostosować do konkretnej rasy. w tej chwili każdy sklep zoologiczny posiada także w swojej ofercie takie karmy. Warto pamiętać, iż najlepsza karma dla psa średniego to taka, która jest zbilansowana pod kątem odpowiedniej podaży składników odżywczych, adekwatnie do wielkości zwierzęcia.

Z czasem metabolizm psa zaczyna zwalniać, staje się mniej aktywny. W związku z tym najlepsza karma dla średniego psa seniora powinna charakteryzować się obniżoną kalorycznością. Warto wiedzieć, iż z wiekiem w organizmie psa zachodzą nieodwracalne zmiany. Jego przewód pokarmowy staje się bardziej wrażliwy. Najlepsza karma dla średniego psa w podeszłym wieku musi być lekkostrawna. Warto, by zawierała odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Producenci wzbogacają swoje produkty witaminami C oraz E, które wspomagają odporność. Takie karmy oferuje nam każdy dobry sklep zoologiczny. Musimy tylko patrzeć na oznaczenia zawarte na opakowaniach i wybierać te z dopiską “medium breed senior”. Starszym psom pogarszają się zmysły, zatem najlepsza karma dla psa średniego powinna odznaczać się aromatem i wysokim poziomem smakowitości, ponadto powinna być łatwa do pogryzienia, w tym przypadku do wyboru mamy dwie opcje:

  • morka karma dla średniego psa seniora – jest miękka, więc nasz pupil nie będzie miał problemów z jej pogryzieniem. Poza tym mówi się, iż ten rodzaj karmy jest bardziej aromatyczny;
  • sucha karma dla średniego psa seniora – granulki o odpowiednim kształcie, wspomagające usuwanie kamienia nazębnego.

Nie warto kupować najtańsze karmy dla psów, ponieważ producenci, chcąc zaoszczędzić na kosztach produkcji, dodają do jej składu ciężkostrawne zboża. Dlatego najbardziej polecane są pełnoporcjowe produkty ze zbilansowaną recepturą. Karma dla średniego psa dobrej jakości z pewnością spełni te wymagania.

Jaka karma dla średniego psa jest najlepsza? – podsumowanie

Karmienie psa to rutyna, która na zawsze zagościła w domach miłośników czterech łap. Nie jest to wcale sprawa tak prosta, jakby się mogło wydawać. Karma dla średniego psa musi być odpowiednio zbilansowana, składa się na to wiele czynników. W powyższym artykule skupiliśmy się nad odpowiedzią na pytanie, jaka karma dla średniego psa będzie najlepsza. Znajdziecie tu najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem. Najtańsze karmy dla psów odznaczają się kiepską jakością, dlatego nie warto ich wybierać. Jak odróżnić tę dobrą od złej? Szczegółowo opisaliśmy temat żywienia ras średnich, co znacznie ułatwi wybór najlepszych karm dla psów. Mamy nadzieję, iż udało się nam zaspokoić Waszą ciekawość. Nie pozostaje nic innego, jak udać się na zakupy i sprawdzić, jakie produkty oferuje ZooArt – sklep online dla zwierząt.

Idź do oryginalnego materiału