Ras psów olbrzymich nie jest zbyt wiele, opiekunowie na domowych pupili częściej wybierają małe pieski kanapowe, albo średnie i duże, niż ogromne psy, których sam widok wzbudza respekt. Mogą się od siebie różnić budową ciała i rodzajem okrywy włosowej, co również ma wpływ na ich sposób żywienia. Przez lata wokół adekwatnego karmienia ras olbrzymich narosło wiele mitów, ponieważ, opiekunowie nie zawsze są do końca świadomi w temacie ich odpowiedniego odżywiania. Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaka karma dla psów ras olbrzymich będzie najodpowiedniejsza? jeżeli jesteś ciekaw, zapraszamy do lektury.
Jak prawidłowo karmić psa?
Żywienie psów to czynność potencjalnie prosta, w końcu wykonujemy ją codziennie. Jednak czy aby na pewno wystarczy wrzucić mu do miski porcję jedzenia raz na jakiś czas i to wystarczy? Ważna jest przede wszystkim świadomość tego, co i w jaki sposób podajemy swoim pupilom. Pokarm dla psa powinien spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zaspokajać głód. Dobrze skomponowane posiłki korzystnie wpływają na organizm zwierzęcia, zapewniając mu zdrowie na długie lata. Dzięki temu pupil może cieszyć się dobrą kondycją i lśniącą sierścią przez długi czas.
Pożywienie, które podajemy swoim czworonożnym przyjaciołom, musi być odpowiednio zbilansowane. Chodzi tu o odpowiednią podaż takich składników, jak węglowodany, białko i tłuszcz. Najlepsza karma dla psów ras olbrzymich powinna odznaczać się dobrą jakością i smakiem. Pamiętajmy, iż psy to zwierzęta mięsożerne, więc ich organizm przystosowany jest głównie do przyjmowania mięsa. Powinno być głównym, ale nie jedynym produktem w ich żywieniu. Jest to jeden z największych błędów popełnianych przez zwolenników diety BARF (Biologicznie Adekwatny Surowy Pokarm). Ten sposób karmienia jest, jak najbardziej naturalny i zdrowy – zaspokaja naturalne instynkty zwierzęcia. Jednak stosowany w nieodpowiedni sposób może przyczynić się do poważnych niedoborów mineralno-witaminowych. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę. To, jaka karma dla psa będzie odpowiednia, zależy od kilku czynników. Dlatego nie zapominajmy, iż pożywienie musi być dostosowane do:
- wieku – w takim przypadku warto sięgać po produkty dedykowane konkretnemu etapowi życia (np. karma dla psów ras dużych junior);
- wagi;
- stanu zdrowia;
- zapotrzebowania na ruch.
Na rynku istnieją pełnoporcjowe dobre karmy dla psa, które charakteryzuje zbilansowany skład. Oznacza to, iż nie trzeba ich dodatkowo suplementować – oferuje je każdy sklep zoologiczny. Oczywiście wybór jest tak duży, iż można natknąć się również na produkty wątpliwej jakości. Zadanie znacznie ułatwiają popularne rankingi karm dla psów.
Jakiego pożywienia potrzebują olbrzymie psy?
Nie da się ukryć, iż psy ras olbrzymich mają specjalne potrzeby żywieniowe. Ich niewłaściwa dieta może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Karma dla psów ras olbrzymich musi zawierać odpowiedni stosunek wapnia do fosforu oraz optymalną podaż energii metabolicznej. Nadmiar lub niedobór tych składników w pokarmie może przyczyniać się do rozwoju takich chorób, jak osteoporoza, krzywica, czy też dysplazja stawów biodrowych.
Dlatego należy pamiętać, iż pełnoporcjowa mokra i sucha karma dla psów olbrzymich nie musi być dodatkowo suplementowana. Zawiera skoncentrowaną dawkę wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Poza tym w pożywieniu ras olbrzymich nie może zabraknąć witaminy D3 – składnik ten obowiązkowo powinna posiadać każda sucha karma dla psów ras olbrzymich. Naturalnie psy ras olbrzymich można odżywiać przy pomocy diety BARF lub karm komercyjnych – nade wszystko trzeba mieć na uwadze ich specjalne potrzeby żywieniowe. Każdy dobry sklep zoologiczny powinien posiadać w swoim asortymencie karmy dostosowane do wielkości danej rasy.
Jakie składniki odżywcze są potrzebne psom ras olbrzymich?
Karma dla psów ras olbrzymich musi być nie tylko smaczna, ale również zbilansowana. Zawarte w niej składniki odżywcze powinny występować w ilości adekwatnej do potrzeb psa.
Białka
To cenne źródło aminokwasów. Nasi najwięksi podopieczni to często psy, które na co dzień preferują umiarkowaną aktywność fizyczną. Najlepsza karma dla psów ras olbrzymich powinna charakteryzować się obniżoną kaloryczną, a co za tym idzie – mniejszą podażą białka. Pomoże to uniknąć otyłości
Tłuszcze
Dostarczają pupilowi sił niezbędnych do działania. Poza tym zapewniają dobrą termoizolację, chronią narządy i poprawiają smak. Szczególnie cenione są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które m.in. korzystnie wpływają na pracę nerek. Właśnie dlatego najlepsza karma dla psów ras olbrzymich to taka z dodatkiem oleju z łososia.
Węglowodany
Zawiera je zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa. Ważne, by były dobrze strawne. Za ciężkostrawne węglowodany uważa się pszenicę, dlatego ze względu na delikatny przewód pokarmowy olbrzymich psów należy jej unikać.
Witaminy
Uważane są za te związki organiczne, które pozytywnie wpływają na działanie organizmu. Jak już wcześniej wspomniano, witamina D3 jest w tym przypadku szczególnie ważna, dlatego nie może jej zabraknąć w pełnoporcjowej doskonałej mokrej i najlepszej suchej karmie dla psa.
składniki mineralne – składają się na nie mikro- i makroelementy, są potrzebne do prawidłowego rozwoju kości. Nie może ich zabraknąć w świetnej mokrej i dobrej karmie dla psa. Warto pamiętać, iż w przypadku ras olbrzymich bardzo istotny jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu.
Przeciwutleniacze
Czyli inaczej antyoksydanty, ich obecność w każdej najlepszej suchej karmie dla psa przyczynia się do wzmocnienia odporności pupila.
Energia
Dostarcza pożywienie, które zawierające białka, tłuszcze i węglowodany. Jej poziom powinien być dostosowany do wielkości oraz aktywności zwierzęcia. Olbrzymy będą potrzebować jej nieco mniej niż psy miniaturowe. Sucha karma dla psów ras olbrzymich powinna zawierać optymalną ilość tych składników odżywczych, by dostarczyć zwierzakowi potrzebnych sił.
Wszystkie te składniki pokarmowe są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania i ogólnego dobrego zdrowia naszych największych pupili. Pełnoporcjowa sucha karma dla psów ras olbrzymich z pewnością dostarczy składników odżywczych w odpowiedniej ilości, nie trzeba jej dodatkowo suplementować. Można wybrać tę najlepszą, posiłkując się rankingiem karm dla psów. Bogaty wybór posiada sklep online dla zwierząt, taki jak ZooArt.
Które karmy polecamy dla psów ras olbrzymich?
Karma dla psów ras olbrzymich powinna charakteryzować się dobrą przyswajalnością składników odżywczych oraz strawnością. Istnieje kilka rodzajów produktów dostępnych dla naszych największych pupili – możemy wybierać spośród najlepszych mokrych karm dla psa. Mogą występować w wersji pełnoporcjowej lub jako dodatek (zawierają wtedy mniej składników). W zasadzie nie powinny posiadać konserwantów, jednak są droższe w porównaniu do dobrej suchej karmy dla psa, która powinna zawierać, jak najmniej sztucznych ulepszaczy i zbóż, za to jak najwięcej mięsa. Pieczone w procesie produkcyjnym krokiety są poddawane wysokiej temperaturze i ciśnieniu, co wpływa na lepszą strawność węglowodanów. Wśród nich można znaleźć karmy, które są dedykowane psom konkretnej wielkości. Sucha karma dla psów ras olbrzymich poddawana jest obróbce termicznej, co chroni zwierzęta przed zakażeniami przewodu pokarmowego. Warto wiedzieć, iż składniki zawarte w tych produktach poddawane są ścisłej ochronie prawnej. Poza tym naukowo nie udowodniono, by miał gorszy wpływ na zdrowie zwierzęcia. Jednak należy wybierać jedynie dobre jakościowo produkty.
Psom ras olbrzymich można śmiało podawać zarówno świetne suche, jak i te najlepsze mokre karmy dla psa. Są wygodne do podawania, ponieważ nie wymagają dodatkowej suplementacji. Nie trzeba się głowić nad ilością do podania, ponieważ takie informacje są zawarte zwykle na opakowaniu. Dużo zależy od preferencji pupila – można skorzystać również z rankingu suchej karmy dla psa , a następnie zapoznać się z produktami, jakie oferuje sklep online dla zwierząt ZooArt.
Olbrzymi pies dorosły i szczeniak – jakie są różnice w karmieniu?
To, jaka karma dla psa będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od wieku zwierzęcia. Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię w odróżnieniu od dorosłych osobników. Duże rozmiary osiągają szybko, jednak ostateczną masę ciała kończą budować między 18 a 24 miesiącem życia. Karma dla psów ras olbrzymich junior powinna zawierać więcej białka, niż ta przeznaczona dla dorosłych osobników. Zbyt duża ilość energii może przyczynić się do zaburzeń wzrostu i otyłości, a w konsekwencji problemów z kręgosłupem i stawami. Karma dla psów ras olbrzymich junior musi odznaczać się optymalną podażą energii. W żywieniu maluchów istotny jest również odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Ich nadmiar lub niedobór może skutkować opóźnieniem wzrostu, kulawizną, spadkiem apetytu, a choćby uszkodzeniem nerek. Karma dla psów ras olbrzymich junior zawiera odpowiednie ilości wapnia i fosforu, tak, by maluch prawidłowo się rozwijał i mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Dla młodych psów istotne są także kwasy DHA, ponieważ wspomagają procesy myślowe i dobrze wpływają na pamięć. Karma dla psów olbrzymich junior na początku szczenięta trzeba karmić dość często, bo, ok. 4-5 razy dziennie, z biegiem liczba posiłków zmniejsza się.
Ważne nawyki żywieniowe
Niektóre osobniki mogą nabawić się skrętu żołądka, dlatego warto podawać im kilka posiłków dziennie w małych porcjach. Chodzi o to, by w jak najmniejszej ilości pokarmu skondensowana była optymalna ilość kalorii. Karma dla psów ras olbrzymich powinna zawierać kwas linolowy i arachidonowy, ponieważ pełnią one rolę bariery ochronnej, a także korzystnie wpływają na regenerację skóry. Warto wspomnieć, iż olbrzymy mają tendencję do alergii pokarmowych, dlatego nie poleca się kupowania karm dla psów ras olbrzymich z drobiem (rzadziej z wieprzowiną). Dobrą alternatywą są produkty stworzone na bazie ryb, ponieważ takie źródło mięsa jest bogate w cenne kwasy omega-3 i omega-6. Należy pamiętać, iż bardzo duża zawartość białka zwierzęcego to cecha najlepszych karm dla psów ras olbrzymich. Oferuje je każdy dobry sklep zoologiczny i warto je stosować mimo wysokiej ceny.
Jak karmić olbrzymiego psa na stare lata?
Psy ras olbrzymich za stare można uznać mniej więcej wtedy, kiedy skończą 5 lat. W tym czasie możemy zaobserwować charakterystyczne objawy starości m.in. wolniejszy, mniej energiczny chód. Z wiekiem potrzeby żywieniowe psów ulegają zmianie – należy uwzględnić ten fakt przy komponowaniu zbilansowanej diety pupila. Wtedy wystarczą mu 3-2 posiłki dziennie. Warto wybierać produkty dostosowane do wieku zwierzęcia, takie jak karma dla psów olbrzymich senior. Zawiera ona skondensowaną ilość wszystkich składników odżywczych adekwatnie do wieku psiego seniora.
Potrzeby żywieniowe starego psa
Psy na starość stają mniej aktywne, ich metabolizm znacznie zwalnia, co może prowadzić do otyłości i problemów ze stawami. Dlatego karma dla psów ras olbrzymich (senior) powinna charakteryzować się mniejszą kalorycznością, co korzystnie wpływa na kondycję zwierzaka. Na tym etapie życia zapotrzebowanie na białko w zasadzie się nie zmienia, powinno wynosić minimalnie 18% w suchej masie. Najlepsza karma dla psów ras olbrzymich (senior) musi zawierać dobrze strawne białko zwierzęce.
Zapotrzebowanie na witaminy u tych czworonogów w podeszłym wieku znacznie wzrasta. Szczególnie ważne są kwasy omega-3 i omega-6 oraz DHA, które usprawniają pracę mózgu, a ponadto korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Karma dla psów ras olbrzymich powinna mieć w składzie takie witaminy, jak witamina C i E, które pełnią funkcję przeciwutleniaczy, opóźniając nieco proces starzenia. Za to sód i fosfor musi występować w obniżonych ilościach, by nie obciążać nerek zwierzęcia.
Sędziwy wiek może znacznie wpływać na pogorszenie wzroku. Karma dla psów ras olbrzymich może także zawierać luteinę, która dobrze wpływa na widzenie. Na problemy ze stawami zaleca się, by w diecie tych zwierząt nie zabrakło glukozaminy i chondroityny, ponieważ odpowiadają za regenerację chrząstki. Psi seniorzy mogą być szczególnie narażeni na występowania kamienia nazębnego. Sucha karma dla psów ras olbrzymich ma odpowiedni rozmiar i kształt granul, dzięki, które ułatwiają pupilowi czyszczenie zębów. Wybór odpowiedniego produktu nie zawsze jest prosty. Dlatego w razie wątpliwości zawsze można posiłkować się rankingiem suchej karmy dla psa. Zwierzęta te w podeszłym wieku mogą być narażone na pogorszenie zmysłu smaku, w takich wypadkach zaleca się podawanie najlepszych mokrych karm dla psa, ponieważ są bardziej aromatyczne.
Lista psów ras olbrzymich
Jak już zostało powiedziane wcześniej, to jaka karma dla psa będzie odpowiednia, zależy m.in. od jego rozmiarów. O rasie olbrzymiej możemy mówić wtedy, kiedy prawidłowa waga zwierzęcia wynosi ponad 45 kg, a należy do nich:
- bernardyn;
- berneński pies pasterski;
- boerboel;
- dog:
- kanaryjski;
- niemiecki;
- z bordeaux;
- kangal;
- komondor;
- kuvasz;
- landseer;
- leonberger;
- mastif neapolitański;
- mastif tybetański;
- nowofundland;
- owczarek podhalański;
- owczarek kaukaski;
- pirenejski pies górski;
- sznaucer olbrzym;
- szwajcarski pies pasterski;
- tosa inu.
Karma dla psów ras olbrzymich – podsumowanie
Żywienie psów poszczególnych ras nie jest kwestią skomplikowaną. Trzeba jednak pamiętać o kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasadach. Podawanie karmy to wygodny i bezpieczny sposób odżywiania swojego pupila. Wcześniej należy wiedzieć, co powinna zawierać karma dla psów ras olbrzymich. Psie olbrzymy mają specjalne potrzeby żywieniowe. Ten artykuł powstał w trosce o ich zdrowe stawy i delikatne żołądki, by właściciele byli świadomi, jak prawidłowo karmić swoich podopiecznych. Wybór dobrych jakościowo produktów jest duży, może ułatwić go, np. ranking karm dla psów.