Karma dla psa z tuńczykiem nie jest zbyt powszechna na sklepowych półkach. Przyjęło się, iż ryba jest domeną kociej diety. Okazuje się, iż tuńczyk również może być psim przysmakiem. W dodatku, tak jak powszechnie wiadomo, ryby zawierają wiele cennych składników odżywczych. Czy podawanie pupilom tego rodzaju mięsa jest dobrym pomysłem? Przekonajmy się!
Czy warto podawać psu karmę z tuńczykiem?
Karma dla psa z tuńczykiem najczęściej występuje jako, karma spełniająca określone potrzeby. Możemy wybrać ją na przykład wtedy, gdy:
- chcemy obniżyć wagę psa,
- mamy psa z alergią pokarmową,
- mamy psa z wrażliwym układem pokarmowym.
Samo mięso z tuńczyka nie może być dla psa stałym lub wyłącznym posiłkiem, choć można je podawać od czasu do czasu. To z tego względu, iż ryby zawierają w sobie tiaminazę, związku który prowadzi do rozpadu witaminy B1, a w dodatku nie jest w stanie zapewnić zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To nie oznacza, iż tuńczyk w diecie pupila jest całkowicie przeciwwskazany. Należy pamiętać, iż tuńczyk dla psa jest niskokalorycznym źródłem wielu wartościowych substancji, takich jak:
- łatwo przyswajalne białko,
- witaminy A, B3, B6, B12, D, E,
- kwasy tłuszczowe omega-3,
- żelazo,
- selen,
- magnez,
- jod,
- miedź,
- potas.
Karma dla psa z tuńczykiem oraz tuńczyk dla psa w formie przekąsek dostarczą pupilowi tych cennych składników, mogą stanowić świetne uzupełnienie dla innych posiłków. Oprócz tego na rynku dostępna jest zbilansowana i pełnoporcjowa karma dla psa z tuńczykiem, w składzie której może znajdować się inne mięso, na przykład z łososia, a także chrząstki. Pełnoporcjowa i zbilansowana jest również monobiałkowa karma dla psa z tuńczykiem, którą dedykuje się psom z alergią pokarmową.
Kiedy karma dla psa jest bogata w tuńczyka?
Zgodnie z “Kodeksem dobrej praktyki znakowania karmy dla zwierząt” nakazanym przez Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) karma dla psa bogata w mięso z tuńczyka ma w sobie przynajmniej 14% tego składnika. To nie znaczy, iż tyle mięsa było użyte do produkcji pokarmu. Podana wartość wskazuje zawartość w finalnym produkcie. Monobiałkowa karma mokra dla psa z tuńczykiem może zawierać w sobie choćby ponad 70% tuńczyka.
Karma dla psa z tuńczykiem – sucha czy mokra?
Karma sucha dla psa z tuńczykiem, jak i karma mokra mogą być bogate w tuńczyka. Niezależnie, na jaki rodzaj karmy się zdecydujemy powinniśmy uwzględnić:
- wagę psa – najpierw wybieramy karmę zgodnie z wielkością rasy (psy miniaturowe mają oznaczenie mini, małe “small”, średnie “medium”, duże “large”, olbrzymie “giant”), konkretna waga psa pozwoli ustalić ilość dziennej dawki karmy, względem zaleceń producenta,
- wiek psa – dla szczeniaków adekwatnym oznaczeniem będzie “junior”, dla dorosłych psów “adult”, a dla starszych psów “senior”,
- poziom aktywności – dla psów aktywnych i pracujących będzie oznaczenie “active”, a dla kanapowców i psów, które mają niski poziom aktywności “light”,
- ewentualne potrzeby weterynaryjne.
Karma sucha dla psa z tuńczykiem jest odpowiednia w szczególności dla psów dużych, w wersji light będzie dobrym wyborem dla kanapowców i starszych psów, karma sucha może dla nich stanowić podstawowy lub wyłączny posiłek. Oczywiście będzie odpowiednia i dla innych wielkości, gdyż karma dla psa sucha działa oczyszczająco na zęby, z tego względu może być podawana mniejszym psom w połączeniu z mokrą karmą. Karma sucha dla psa z tuńczykiem, tak jak każda karma dla psa powinna być dostosowana do szczęk mniejszych pupili.
Mokra karma dla psa z tuńczykiem jest odpowiednia dla psów, które wymagają redukcji wagi. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż karma sucha. Przyjęło się, iż karma mokra jest bardziej adekwatna dla najmniejszych ras (wielkości “mini” i ‘small’). Psy ważące poniżej 10 kg mają bardziej delikatny układ pokarmowy. Karma mokra dla psa z tuńczykiem to dobre rozwiązanie dla psów każdej wielkości, a przede wszystkim tych z problemami zdrowotnymi, np. z układem pokarmowym.
Kiedy nie podawać psu karmy z tuńczykiem?
Karma dla psa z tuńczykiem jest polecana dla psów-alergików. ale będzie nieodpowiednia dla pupili uczulonych na ryby i białko tuńczyka. Powinniśmy zwrócić uwagę także na inne składniki występujące w karmie, które mogą uczulać.
Unikajmy także nieprzebadanych karm wątpliwego pochodzenia. Tuńczyki, które były używane do ich produkcji mogą zawierać w sobie duże ilości ciężkich metali. Tym samym będą niebezpieczne dla zdrowia psów, w szczególności ich nerek i wątroby.