Karma dla małego psa – jak wybrać odpowiednią i na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?

zooart.com.pl 1 rok temu

Karma dla małego psa niektórym może się wydawać pewnym chwytem marketingowym. Niektórzy z nich prawdopodobnie myślą – “Kiedyś to było (w zamierzchłych latach 70-tych)… była jedna karma, dla psa małego, dużego, każdego! A tak w ogóle pies to zje i resztki ze stołu, i to co się w lodówce zepsuło…”. I prawdą jest to, iż psy są w stanie ze smakiem “zutylizować” praktycznie każdą żywność, ale to nie znaczy, iż karmienie byle czym nie odbije się na ich zdrowiu i wyglądzie. Wraz z postęp naukowym w zakresie technologii żywienia, naukowcy zrozumieli, iż uniwersalna karma dla psa nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż różnice w potrzebach żywieniowych poszczególnych wielkości psów są znaczące.

Jaką specyfikę zatem ma karma dla psa małego? Co powinna w sobie zawierać? Czy karma dla psa małego różni się od karmy dla dużego wyłącznie składem? Te pytania często nurtują przyszłych opiekunów małych psów. Odpowiedzi na nie znajdują się poniżej. Nasz artykułu nie pozostawia wątpliwości, jaka karma dla małego psa będzie najbardziej odpowiednia.

Karma dla małego psa – Jaka karma dla psa jest odpowiednia?

Psy nie mogą jeść wszystkiego czym żywią się ludzie, a niektóre składniki są dla nich śmiertelnie trujące. Niemal wszyscy – w tym i dzieci wiedzą o tym, iż bardzo szkodliwa dla psów jest czekolada. Więcej o szkodliwych produktach dla psów pisaliśmy w naszym artykule: Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów.

W drodze ewolucji, psy ukształtowały się, jako zwierzęta względnie mięsożerne. To znaczy, iż są drapieżnikami, ale z czasem przyswoiły inne pożywienie, takie jak owoce i warzywa – w przeciwieństwie do kotów, które pozostają bezwzględnie mięsożerne. Niemniej jednak, to nie oznacza tego, iż są wszystkożerne. Ich dieta powinna w większości składać się z mięsa. Jednak nie może to być wyłącznie mięso, gdyż ono samo nie jest odpowiednio zbilansowane energetycznie, a niedobór pewnych składników może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Pies może otrzymywać wszystkie niezbędne składniki żywiąc się w sposób naturalny, najlepiej małymi ptakami i ssakami w całości, tak jak to robią koty. ale taki sposób żywienia nie jest w tej chwili zbyt popularny. o ile myślimy o podawaniu swojemu zwierzęciu surowego mięsa, możemy rozważyć dietę BARF. W niej psy spożywają mięso dużych ssaków przemysłowych i drobiu, które powinno być dodatkowo suplementowane, a oprócz mięsa, psy otrzymują w mniejszych ilościach owoce i warzywa. Stosując taką dietę oraz przygotowując posiłki domowe, nie obędziemy się bez wiedzy specjalistycznej.

Innym rozwiązaniem, które dostarczy naszemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki są komercyjne pełnoporcjowe i zbilansowane karmy dla psów dostosowane do wielkości psa, które ma na wyposażeniu zarówno każdy stacjonarny sklep zoologiczny jak i sklep online dla zwierząt. Wybór pokarmu najlepiej będzie skonsultować z lekarzem weterynarii, który zbada naszego psa i dostosuje odpowiednią dietę, albo powie jaka jest najlepsza karma dla małego psa, którym się opiekujemy.

Karma dla małego psa – Czy małe psy wymagają innego żywienia?

Karma dla psa małego musi uwzględniać wszystkie jego potrzeby. Małe psy różnią się od większych nie tylko rozmiarem, ale także – jak już wspominaliśmy, mają również inne potrzeby żywieniowe. A z czego one wynikają i czego wymagają? Śpieszymy z wyjaśnieniami.

Małe psy mają szybszy metabolizm

Mają szybszą przemianę materii, dzięki czemu dojrzewają o wiele szybciej niż większe psy, przy tym starzeją się znacznie wolniej. Małe pieski są w stanie szybciej przetworzyć żywność, którą spożywają, dlatego potrzebują spożywać ją częściej. Dobra karma dla małego psa powinna być wysokoenergetyczna, a w szczególności karma dla szczeniaków.

Małe psy mają mniejsze żołądki

Małe psy – jak nie trudno jest się domyślić, mają mniejsze żołądki niż psy większe. Z tego względu nie mogą spożywać dużej ilości karmy dla psów na raz. Mając na uwadze ich przyspieszony metabolizm, powinny spożywać żywność w mniejszych porcjach, za to częściej.

Małe psy mają mniejsze szczęki

Małe psy mają również małe szczęki. Co za tym idzie, karma dla psów powinna mieć odpowiednią wielkość i konsystencję. Duże kawałki, których pogryzienie sprawia trudność, stanowią niepotrzebną udrękę, która w dodatku szkodzi zdrowiu, a w szczególności wrażliwym zębom małych psów. Z tego względu sucha karma dla małego psa ma mniejsze granulki/krokiety/chrupki etc.

Małe psy mają typowe predyspozycje do chorób

Karma dla psów powinna uwzględniać ich predyspozycje do chorób i schorzeń. Odpowiednia karma dla psów nie obciąża organizmu prowadząc do tych chorób, a także pomaga ich zapobiegać.

Małe psy najczęściej mają problemy z:

  • układem krążenia,
  • wzdęciami,
  • uzębieniem.

Karma dla małego psa – Jakie składniki odżywcze musi zawierać karma dla małego psa?

Karma dla psa małego jak już wiemy powinna być wysokoenergetyczna. Energia jest dostarczana do organizmu wraz z białkiem, tłuszczami i węglowodanami. Służy ona nie tylko do pracy mięśni, ale także do podtrzymania stałej temperatury ciała, wzrostu tkanek, zapewnienia funkcjonowania organizmu, czy laktacji u suk.

Tłuszcze

Najwięcej energii metabolicznej jest dostarczanej do organizmu wraz z tłuszczami. Tłuszcze pełnią wiele ważnych funkcji, na przykład są transporterami rozpuszczalnych w nich witamin, a także zapewniają izolację narządów wewnętrznych. Najbardziej korzystne dla psów są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego w szczególności z łososia, tłuszcze roślinne mogą być szkodliwe. Psy, jako zwierzęta mięsożerne mają dużą zdolność do wykorzystywania tłuszczów, dlatego mogą one stanowić ok 15%-30% dziennej dawki pokarmowej.

Białka

Białka również pełnią w organizmie wiele różnych funkcji, np. są niezbędne do trawienia, wchłaniania i biorą udział w procesach metabolicznych, transportują we krwi tlen oraz żelazo, a jako przeciwciała stanowią element układu immunologicznego. Ponadto są one głównym budulcem włosów, tkanek i organów, hormonów, enzymów itp. Za najbardziej wartościowe źródło białka uchodzą mięśnie prążkowane.

Białka są zbudowane z aminokwasów. Korzystne aminokwasy możemy znaleźć w kurzych jajach, nabiale, a także mięsie wołowym, wieprzowym, drobiowym, króliczym,oraz w rybach. Ważne jest to, by mieć pewność, iż mięso pochodzi z odpowiedniego źródła. Zwierzęta z chowu masowego, które są karmione wysoko przetworzoną żywnością i żyją w stresie, stają się mięsem o niskiej jakości. Nie da się jednoznacznie określić, jakie jest zapotrzebowanie na białko, które zależy od różnych czynników, między innymi będzie to jakość podawanego białka, wiek i poziom aktywności psa.

Węglowodany

Węglowodany są ważnym źródłem energii dla organizmu psa, dostarczają mu włókna, które są niezbędne do prawidłowego działania przewodu pokarmowego, a także związki węgla wykorzystywane do syntezy między innymi aminokwasów, DNA, RNA. Do węglowodanów zalicza się także błonnik, który jest ważnym włóknem pokarmowym wspomagającym pracę jelit.

Zbyt duża ilość węglowodanów w karmie dla psów może prowadzić do groźnych dla małych psów chorób układu sercowo-naczyniowego, a także prowadzi do cukrzycy i otyłości. Poza tym bardzo ważne jest to, aby rozpoznawać rodzaje włókna, które znajdują się w karmie dla psów, po to by uwzględnić optymalne wykorzystanie w żywieniu. Włókno dzieli się na nierozpuszczalne, rozpuszczalne w wodzie, a także fermentujące, niefermentujące i średnio fermentujące. Głównym źródłem węglowodanów jest skrobia, która znajduje się między innymi w kukurydzy, pszenicy, ryżu oraz ziemniakach. Te produkty są znacznie tańsze niż produkty mięsne, dlatego ich ilość jest zatrważająca w tanich karmach dla psów.

Inne składniki odżywcze

Innymi składnikami, których nie może zabraknąć w diecie psa są:

  • witaminy,
  • składniki mineralne,
  • przeciwutleniacze.

Witaminy

Witaminy są organicznymi związkami, które są konieczne dla prawidłowego rozwoju i przeżycia żywych organizmów. W większości nie są syntetyzowane przez organizm, z tego względu powinny być dostarczane wraz z pokarmem. Choć wszystkie witaminy są bardzo istotne, to zarówno niedobory, jak i ich nadmierne spożycie witamin może wywołać choroby i doprowadzić do licznych zaburzeń.

Niezbędne witaminy w diecie psa

  • A – inaczej retinol, wpływa na wzrok, sierść i skórę, ponadto zapewnia syntezę białek, a także hormonów rozrodczych. Bogatym źródłem tej witaminy w pokarmie są wątroby, ryby, żółtka jajek, warzywa i pomarańczowe owoce,
  • B1 – znana też, jako tiamina, jest odpowiedzialna za funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego, a także reakcje biochemiczne dostarczające energii, zawiera się w mięsie i drożdżach,
  • B2 – jej druga nazwa to ryboflawina. Jest koenzymem koniecznym do biochemicznych reakcji, a także dla funkcjonowania centrów energetycznych komórki. W pożywieniu znajduje się w wątrobach, jajach oraz drożdżach,
  • B3 – jej inna nazwa to niacyna, wspomaga uzyskiwanie energii, zawiera się w mięsie i rybach,
  • B5 – zwana też kwasem pantotenowym, wspomaga procesy metaboliczne produkujące energię. Jej źródłem są jaja, a także mięso,
  • B6 – inaczej pirydoksyna, swoją funkcję pełni jako koenzym konieczny dla działania wielu enzymów. Jest obecna w mięsie i drożdżach,
  • B8 – inaczej nazywana jest biotyną, reguluje reakcje kataboliczne glukozy, kwasów tłuszczowych, a także niektórych aminokwasów. Są zawarte w wątrobach, nerkach, jajach oraz w drożdżach,
  • B9 – znana także, jako kwas foliowy. Odpowiada za syntezę cząsteczek budujących DNA, a także zapewnia metabolizm białek. Znajduje się w drożdżach,
  • B12 – inaczej kobalamina, jest odpowiedzialna za syntezę białek oraz produkcję czerwonych krwinek. W pokarmie psów możemy ją znaleźć przede wszystkim w mięsie gryzoni, indyku, sercu wołowym, nerkach i wątrobach,
  • C – czyli kwas askorbinowy, jest odpowiedzialna za metabolizm żelaza, przeciwdziała skutkom starzenia się, poprawia reakcje układu immunologicznego oraz zalicza się do przeciwutleniaczy. Zawiera się w owocach, jagodach i warzywach, często jest używana jako naturalny konserwant,
  • D – odpowiada za przemianę wapnia i fosforu. Witamina znajduje się w tłustych rybach, w oleju z rybiej wątroby, żółtkach jajek,
  • E – inaczej tokoferol. Jest przeciwutleniaczem, który zawiera się w wątrobach i jajach, często jest używana jako naturaly konserwant,
  • K – odpowiada za krzepnięcie krwi oraz za działanie enzymów. Znajduje się w wątrobach, a także w pietruszce.

Składniki mineralne

Odgrywają kluczową rolę w procesach metabolicznych organizmu, często ich działania są wzajemnie od siebie uzależnione. Składniki mineralne dzielimy na te, które występują w dużej ilości – czyli makroelementy np. magnez, wapń, fosfor, sód, potas oraz te, które występują w śladowych ilościach, czyli mikroelementy są to np. cynk, jod, mangan. Podobnie, jak w przypadku witamin ich nadmiar, jak i niedobory mogą prowadzić do rozmaitych schorzeń.

Składniki mineralne, których nie może zabraknąć w diecie psa to:

  • Cynk – przeciwutelaniacz, który odpowiada za reakcje metaboliczne, funkcje rozrodcze, znajduje się w mięsie wieprzowym, wołowym i jagnięcym,
  • Fosfor – wpływa na formowanie szkieletu, stanowi skład błon komórkowych, jego źródłem są wątroby, nerki, polędwica, kości ssaków,
  • Jod – syntezuje hormony tarczycy, zawiera się w rybach,
  • Magnez – wpływa na wytrzymałość kości, układ nerwowy, reakcje enzymatyczne, przemianę energii. Pies może pobierać magnez z kości ssaków,
  • Mangan – formowanie szkieletu i układu kostno-stawowego, jego źródłem jest mięso i owoce,
  • Miedź – jest konieczny dla transportu i absorpcji żelaza, synteza i hemoglobina, w pożywieniu znajduje się w kościach i mięsie,
  • Potas – wpływa na przemiany energetyczne komórek, reguluje ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz komórki,
  • Selen – przeciwutleniacz, który zawiera się w mięsie,
  • Sód – utrzymuje w równowadze ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz komórki,
  • Wapń – stanowi podstawowy budulec szkieletu, bierze udział w krzepnięciu krwi, w przewodzeniu impulsów nerwowych. Źródłem wapnia są przede wszystkim kości,
  • Żelazo – zapobiega anemii, zawiera się w nerkach, sercach, wątrobach, w mięsie wołowym i zielonych warzywach.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to inaczej antyoksydanty. Ich rola jest wyjątkowa, gdyż wykazują zdolność do blokowania rodników – niestabilnych atomów, bądź cząsteczek, które powodują różnorodne uszkodzenia komórek, mogą prowadzić do choroby Alzheimera, Parkinsona, guzów, chorób sercowo-naczyniowych, reumatoidalnych zapaleń stawów. Dotychczas nie ustalono granicznych ilości spożycia przeciwutleniaczy dla psów.

Do przeciwutleniaczy zaliczają się przywołane już wcześniej selen, cynk, a także witaminy C, E. Inne przeciwutleniacze, które są mile widziane w diecie psa to:

  • beta-karoten,
  • likopen,
  • luteina,
  • zeaksantyna,

Naturalne przeciwutleniacze znajdują się w owocach i warzywach. Oczywiście przeciwutleniacze, tak jak i pozostałe niezbędne składniki możemy znaleźć również w gotowych karmach dla psów.

Karma dla małego psa – Jaką karmę podawać małemu psu?

Dobra karma dla małego psa powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki, czyli powinna być kompletna i zbilansowana. Informacje o składzie karmy dla psa znajdziemy na etykiecie opakowania, dlatego na nią powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. A co jeszcze powinna mieć w składzie najlepsza karma dla małego psa?

Rodzaje karmy

Gdy szukamy karmy dla psa małego staniemy przed wyborem: sucha karma dla małego psa, czy mokra karma dla małego psa?

  • mokra karma dla małego psa – ma w sobie więcej wody, jest bardziej strawna i smaczniejsza. Z drugiej strony jest droższa i jest ją trudniej przechowywać dlatego jest pakowana hermetycznie w puszkach i saszetkach,
  • sucha karma dla małego psa – jest tańsza i łatwiej jest ją przechowywać. Nie jest tak smakowita jak karma mokra, często do suchych karm dodaje się składniki, które poprawiają smak.

Jako opcję pośrednią możemy stosować mieszanie karm, ale powinniśmy podwać różne rodzaje karmy zgodnie z obliczonym bilansem energetycznym psa.

Karma mokra dla małego psa – dwa rodzaje

Karma mokra dla małego psa występuje w dwóch rodzajach:

  • kompletna i zbilansowana – inaczej pełnoporcjowa, jest wystarczająca do zaspokojenia codziennej dawki spożywczej. To określenie jest uregulowane prawnie, a producenci karmy powinni umieścić w karmie wszystkie niezbędne składniki.
  • uzupełniająca – taka karma nie zaspokaja podstawowych potrzeb odżywczych, dlatego nie może być spożywana wyłącznie. Może być stosowana, jako dodatek do diety.

Karma mokra dla małego psa ma wiele zalet, ale sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia nazębnego oraz chorób dziąseł. Problemowi może zaradzić stosowanie dodatkowo karmy suchej oraz specjalnych przekąsek dentystycznych.

Jaka sucha karma dla małego psa?

Sucha karma dla małego psa zaspokaja naturalną dla psa potrzebę gryzienia i w dodatku potrafi oczyszczać jego zęby z kamienia nazębnego, ale jest bardziej przetworzona, ponieważ musi być pozbawiona wilgoci w procesie obróbki. Taka karma łatwo ulega utlenieniu, a zatem zepsuciu, gdy nie jest odpowiednio przechowywana po otwarciu. Lepiej nie korzystać z karm sprzedawanych na wagę, które oferuje często niejeden sklep zoologiczny. Powinniśmy zwracać uwagę na to, by sucha karma dla małego psa była:

  • najlepszej jakości,
  • dostosowana do wielkości małego psa,
  • dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Jakość karmy dla psa

Podstawą diety psa jest mięso, dobra karma dla małego psa powinna mieć je wymienione w 2-3 pierwszych pozycjach składu. Na przykład tak jest w przypadku karm Raw Paleo, Alpha Spirit, Paka Zwierzaka. Pierwsze pozycje są kluczowe, gdyż składniki są podawane według wagi malejącej. Istnieją trzy klasy mięsa w karmach dla psów:

  • I – najwyższa, jest to pełnowartościowe mięso, które pochodzi z mięśni – na opakowaniu karmy dla psów widnieje np. jako “kurczak” lub “mięso z kurczaka”,
  • II – średnia, jest to tzw. mączka, czyli poddane specjalnej obróbce mięśnie i inne tkanki zwierzęce, w wyniku której dochodzi do utraty części białek i enzymów,
  • III – najniższa, ta klasa uwzględnia wszystkie produkty uboju, – na opakowaniu karmy dla psów widnieje np. jako “produkty uboczne z kurczaka”

Inną kwestią jest obecność sztucznych składników, takich jak:

  • barwniki,
  • dodatki smakowe,
  • konserwanty.

Najlepsza karma dla małego psa będzie pozbawiona sztucznych składników. Niestety, wiele karm dostępnych na rynku, w szczególności te najtańsze z supermarketów, zawierają w swoim składzie sztuczne składniki, które niekorzystnie wpływają na zdrowie zwierząt. Innym wyznacznikiem jakości karmy dla psów jest ilość zbóż. Im karma jest tańsza, tym więcej będzie w niej znajdować się zbóż.

Dobór karmy dla psa względem jego wielkości

Karmy dla psów dostosowana do wielkości, zwykle podział wygląda w sposób następujący karma dla psa:

  • miniaturowego – dla psów ważących do 5 kg,
  • małego – dla psów ważących od 6 do 10 kg,
  • średniego – dla psów ważący od 11 do 25 kg,
  • dużego – dla psów ważących od 26 do 45 kg,
  • olbrzymiego – dla psów ważących od 45 kg.

Karmy dla psów małych są bardziej nasycone energetycznie, niż te które są przeznaczone dla psów większych, a także są odpowiednio dostosowane do wielkości szczęki. Niektóre karmy dodatkowo uwzględniają, konkretne rasy psów na przykład Royal Canin.

Dobór karmy dla psa względem jego aktywności

Wybierając karmę zwróćmy uwagę, czy jest na niej zawarta uwaga na temat poziomu aktywności psa. Szczególnie jest to ważne w przypadku psów, których aktywność jest znacznie wyższa. Takie psy najczęściej, które uprawiają sport lub są psami pracujące (np. jack russell terrier, border terrier). Zapotrzebowanie żywieniowe u tych psów jest znacznie wyższe. Dobierając żywienie dla psa o większej aktywności powinniśmy uwzględnić jego:

  • intensywność wysiłku,
  • częstotliwość wysiłku,
  • czas aktywności.

Wysiłek psów uprawiających sport jest intensywny, ale wykonywany w krótkim czasie. Psy pracujące mogą pracować cały dzień, a intensywność ich wysiłku będzie rozłożona. Psy mogą pracować lub uprawiać sport codziennie, albo sporadycznie. Z tego względu psy pracujące potrzebują spożywać więcej tłuszczu niż węglowodanów, a psy które uprawiają sport, potrzebują więcej węglowodanów niż tłuszczy.

Karma dla psa, a potrzeby weterynaryjne

Żywienie psa powinno uwzględniać ewentualne problemy zdrowotne, na przykład takie jak:

  • choroby,
  • wady genetyczne,
  • alergie,
  • stres,
  • regeneracja po operacji.

Istnieją specjalne karmy weterynaryjne, które uwzględniają różne potrzeby zdrowotne i wspomagają leczenie zwierzęcia. Karmy weterynaryjne dla małych psów mogą pomóc w leczeniu ich najczęstszych dolegliwości związanych między innymi z:

  • układem moczowym,
  • zębami,
  • układem naczyniowym,
  • układem pokarmowym.

Podawanie takich karm powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii, gdyż pomimo swoich zdrowotnych adekwatności może kolidować z procesem leczenia, lekarz powinien odpowiednio włączyć karmę weterynaryjną w kurację psa.

Co jeszcze należy uwzględnić podając psu karmę?

Gdy już uda się nam dobrać karmę dla swojego psa, warto jest mieć na uwadze kilka kwestii, są to:

  • monitorowanie wpływu pokarmu na organizm psa – warto regularnie badać psa u lekarza weterynarii, by wykazać niedobory lub nadmiar składników odżywczych i odpowiednio je korygować. Kontrolne wizyty są bardzo ważne przy każdym sposobie żywienia. o ile pies ma tendencję do nadwagi możemy stosować karmy o niższej kaloryczności, na przykład karmy z serii Raw Paleo Light
  • ilość spożywanej karmy – dzienna dawka pokarmu powinna odpowiadać tej podanej na etykiecie opakowania, jest ona oparta o wagę psa. Oczywiście ilość jest przybliżona i nasz pies może mieć inną potrzebę, powinniśmy obserwować jego zdrowie, lekarz weterynarii również może nam pomóc ustalić dokładną dawkę
  • pory podawania karmy – dzienną dawkę dzielimy na kilka mniejszych porcji, które będziemy regularnie podawać naszemu psu. Te pory nie mogą się odbywać później niż na godzinę przed aktywnością, a także wcześniej niż pół godziny po aktywności psa,
  • podawanie przekąsek, suplementów, łączenie pokarmów – powinniśmy uwzględnić przekąski bądź inne posiłki w dziennym bilansie energetycznym, który wyliczymy na podstawie dziennej dawki zalecanej przez producenta lub weterynarza,
  • dobór do etapu życia – karma dla psa powinna być dobrana nie tylko pod kątem wielkości, aktywności i potrzeb zdrowotnych, ale także pod kątem etapu rozwoju psa, gdyż potrzeby psa dorosłego są inne, niż szczeniaka, czy seniora.

Karma dla małego psa – Jaka jest różnica między karma dla małego psa dorosłego i dla szczeniaka?

Karma dla małego psa szczeniaka uwzględnia potrzeby rozwijającego się organizmu psa. Pokarm dla szczeniąt powinien być stosowany po przejściu 5 – 8 tygodnia od urodzenia, gdy szczenię odchodzi od mleka matki, aż do wejścia w okres dorosły. W przypadku małych psów ten wiek następuje w wieku 8 – 10 miesięcy. A jakie adekwatności ma karma dla szczeniaka i o czym należy pamiętać o tym, gdy ją stosujemy?

Podawanie i dawkowanie

Po odejściu od mleka matki, pierwsza podawana karma dla szczeniaka powinna być pełnoporcjowa na przykład może to być raw paleo puppy. W dodatku powinna być w postaci półpłynnej, w tym celu namaczamy ją w wodzie. Pokarm stały możemy podawać około 6-8 tygodnia życia.

Jeżeli nasze szczenię pochodzi z hodowli to powinniśmy podawać mu taką samą karmę, jaką otrzymywał od hodowcy. Co pomoże zapobiec zaburzeniom ze strony przewodu pokarmowego. Dzienną zalecaną dawkę podajemy w odpowiednich porcjach:

  • 6 do 8 tygodnia – 5 porcji,
  • 8 tygodnia do 6 miesięcy – 4 porcje,
  • 6 do 7 miesięcy – 3 porcje,
  • po 7 miesiącach można podawać pokarm w minimum 2 porcjach.

Oczywiście sugerowaną częstotliwość i ilość pokarmu powinniśmy skorygować względem potrzeb naszego psa.

Większa kaloryczność

Karma dla szczeniaków odznacza się większą strawnością i wartością biologiczną, jest bardziej kaloryczna. Możemy chociażby porównać skład wcześniej wspomnianych karm – raw paleo do raw paleo puppy. Karma dla dorosłych psów nie jest odpowiednia dla rosnącego organizmu. Szczeniaki otrzymują wraz z karmą dla szczeniaków wszystkie składniki bez obciążenia przewodu pokarmowego zbyt dużą ilością pokarmu.

Więcej białka

Zapotrzebowanie na energię i białko jest największe na etapie rozwoju. Szczególnie to dotyczy białka, gdyż stanowi budulec rozwijających się tkanek. Choć zapotrzebowanie na białka i włókna dla szczeniaków psów małych jest mniejsze niż dla szczeniaków większych psów, to niedobory mogą prowadzić do zmniejszenia odporności na zakażenia oraz nieprawidłowego rozwoju mózgu.

Jeszcze mniejsze granulki

Karmy dla szczeniaków małych psów są nie tylko bardziej kaloryczne niż to jest w przypadku karm dla szczeniaków większych psów. Mają także adekwatności fizyczne, które są dostosowane wyłącznie dla szczeniaków małych psów. Granulki są mniejsze niż te, które są przeznaczone dla szczeniaków ras większych, czy dla małych psów dorosłych.

Karma dla małego psa – Jak karmić starego małego psa?

Karma dla małego psa seniora również ma inne adekwatności niż karma dla małego psa dorosłego, bądź szczeniaka. Choć małe psy starzeją się znacznie wolniej niż większe psy, to nie zmienia faktu, iż końcowy etap życia potrafi “dać im w kość”. adekwatne odżywianie pozwala spowolnić procesy starzenia się.

Mniejsza energetyczność

Starsze psy mają obniżoną potrzebę ruchu, a wraz z tym tłuszcz odkłada się w większej ilości. Spadek dziennego zapotrzebowania na energię wynosi od około 30 do 40%. Zmniejszona energetyczność i zmniejszenie indeksu glikemicznego pożywienia pozwoli ochronić starzejącego się psa przed otyłością, a także cukrzycą.

Ważne składniki dla seniora

Karma dla starego małego psa powinna zawierać mniej tłuszczu, przy tym być najlepszej jakości z dużą ilością kwasów tłuszczowych. Białko, które jest dostarczane do organizmu powinno się charakteryzować bardzo dobrą strawnością i posiadać wysoką wartość biologiczną. Bardzo istotną rolę odgrywają również przeciwutleniacze, gdyż starzejący się organizm traci sprawność układu immunologicznego, a także zdolność do eliminowania wolnych rodników. Dostarczanie witaminy E oraz witamin z grupy B wspomaga organizm psa seniora w walce z wolnymi rodnikami. Dodatkowo witaminy z grupy B pozwolą seniorowi wykorzystać węglowodany.

Dawkowanie jak dla szczeniaka

W kwestiach dawkowania pokarmu, stare małe psy przypominają szczenięta, gdyż podobnie tak jak one powinni spożywać dzienną zalecaną dawkę karmy dla seniorów częściej ale w mniejszych porcjach, o stałych porach. Zmiany w diecie nie mogą przechodzić w sposób nagły, a najlepiej będzie ich zupełnie unikać.

Karma dla małego psa – Lista psów małych ras

Karmę dla psa małych psów mogą spożywać zarówno psy mieszane, jak i rasowe, które ważą od 6 do 10 kg. Niektóre karmy są przeznaczone dla konkretnych ras. Niemniej jednak, zdrowe psy jednej wielkości, które nie wymagają specjalnego żywienia mają podobne potrzeby odżywcze. Poniżej przedstawiamy przykłady ras, które mogą spożywać karmę dla małych psów:

  • border terrier,
  • bulterier miniaturowy,
  • cairn terrier,
  • hawańczyk,
  • jamnik,
  • lhasa apso,
  • maltańczyk,
  • manchester terrier,
  • mops,
  • norfolk terrier,
  • owczarek szetlandzki,
  • parson russell terrier,
  • pekińczyk,
  • pinczer miniaturowy,
  • schipperke,
  • shih tzu,
  • terier walijski,
  • west highland white terrier,
  • jack russell terrier,
  • buldog francuski,
  • owczarek pirenejski długowłosy,
  • owczarek pirenejski o gładkiej kufie,
  • pudel,
  • boston terrier,
  • cocker spaniel amerykański,
  • sznaucer ,
  • płochacz holenderski,
  • pumi,
  • szpic niemiecki,
  • labradoodle.

Karma dla małego psa – podsumowanie

Karma dla małego psa ma swoje zalety i odpowiada potrzebom małego psa. Jest znacznie bezpieczniejsza niż resztki z pokarmu dla ludzi. Nie wymaga tyle zachodu co przygotowanie posiłku domowego, a jednocześnie zapewnia małemu psu wszystkie niezbędne składniki. Przed wyborem karmy warto sporządzić sobie ranking karmy dla małego psa suchej bądź mokrej i sprawdzić, która zapewni pupilowi najlepsze składniki, dodatkowo wybór możemy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dobrze dobrana karma służy na zdrowie psom od momentu odejścia od mleka matki, aż do głębokiej starości. Pamiętaj, iż wyspecjalizowany sklep zoologiczny, bądź sprawdzony sklep online dla zwierząt posiada w swojej ofercie lepsze jakościowo karmy niż te, które możemy znaleźć na półkach supermarketu. Nie zapomnij także by dostosować karmę do wieku psa, a także jego poziomu aktywności oraz ewentualnych potrzeb weterynaryjnych.

Idź do oryginalnego materiału